Budeme cestovať k moru ešte tento rok? Česi chcú vytvoriť „koridor“ do Chorvátska, rátajú aj so Slovenskom

  • Česi majú plán, ktorý by mohol dovolenkovanie urýchliť
  • Chcú vybudovať tzv. koridor do dovolenkových zón ako je Chorvátsko alebo Bulharsko
BeFunky-collage (2)
Unsplash
  • Česi majú plán, ktorý by mohol dovolenkovanie urýchliť
  • Chcú vybudovať tzv. koridor do dovolenkových zón ako je Chorvátsko alebo Bulharsko

České cestovné kancelárie prišli s ambicióznym nápadom vytvorenia cestovného koridoru práve kvôli tomu, aby sa dovolenkári dostali do svojich obľúbených destinácií.

Plán Čechov počíta aj so Slovenskom, keďže väčšina ľudí cestuje k moru do Chorvátska, Bulharska alebo navštevuje Rumunsko.

Podľa informácií TV Nova by mal byť koridor v spolupráci s inými krajinami a plán by mal byť založený na povinnosti nepodstúpiť 2-týždňovú karanténu po návrate z dovolenky. 

České cestovky by niečo podobné privítali. Predišli by tak hromadným stornám, ktoré im hrozia. Na Slovensku zatiaľ podobné opatrenia vláda ani cestovné kancelárie nechystajú.

Kľúčové riešenie pre Chorvátov

Vo včerajšej relácií Na telo povedal slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok, že o takomto koridore nemá žiadne informácie. Ako však upozorňujú Česi, na koridore by museli spolupracovať všetky štáty, cez ktoré koridor prechádzal. 

„Chorváti nás považujú za veľmi dobrých partnerov a v prípade, že by sme boli schopní zaistiť koridor do Chorvátska pre tých, ktorí chcú ísť vlastným autom, mohlo by to byť pre túto krajinu kľúčové,“ povedal českému Blesku Ján Papež, predseda Asocicáce cestovných agentúr. 

Tento rok však Chorvátsko môže stratiť enormné množstvo financií práve spojených s turizmom a nezopakuje tak úspechy z minulého roka. 

Split, Chorvátsko
zdroj: Pixabay/Mariamichelle

Rekordy sa nemusia zopakovať

Chorvátsko v minulom roku navštívilo celkovo 20,7 milióna ubytovaných turistov a ich počet medziročne vzrástol o 4,9 %. Do vyhľadávanej dovolenkovej krajiny pri Jadranskom mori zavítalo prvýkrát viac ako dvadsať miliónov návštevníkov. Počet prenocovaní vzrástol o 2,4 % na 108,6 milióna.

K rekordu v počte turistov v roku 2019 prispeli aj Slováci, v Chorvátsku sa ich ubytovalo takmer 465 000, čo bolo medziročne viac o 2,5 %. Ich podiel na celkovej návštevnosti krajiny dosiahol 3 %, pričom tam strávili v priemere 6,5 dňa. Podľa počtu zahraničných návštevníkov v Chorvátsku sú Slováci na deviatom mieste.

Výsledky cestovného ruchu za vlaňajšok, ako aj možnosti oddychu na ostrovoch Pag a Vir, vo štvrtok prezentovalo Chorvátske turistické združenie na Slovensku v rámci veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v bratislavskej Inchebe.

Zdroje: nova.cz, Blesk, Na telo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK