Budeme mať dva penisy a Ukrajinci dva zadky, žartoval o jadrovej vojne „Putinov kuchár“. Verbuje väzňov

  • Wagnerova skupina sľubuje vysoké platy a odpustenie zvyšku trestu
  • Nábor vykonáva veľmi blízky spojenec Vladimira Putina
ruskí žoldnieri
Wagnerova skupina naberá nových ruských vojakov už aj spomedzi väzňov Ruské sociálne siete
  • Wagnerova skupina sľubuje vysoké platy a odpustenie zvyšku trestu
  • Nábor vykonáva veľmi blízky spojenec Vladimira Putina

Boje na Ukrajine neutíchajú a aj preto obe strany potrebujú nových vojakov. Každý deň zomierajú na oboch stranách desiatky či stovky vojakov, ale aj civilistov.

Na ruskej strane hrá vo verbovaní nových bojovníkov dôležitú úlohu takzvaná Wagnerova skupina, o ktorej, ako písal The New York Times, väčšina ľudí pred vypuknutím vojny pravdepodobne ani nepočula, ak nebola na bojovom poli v Sýrii, Líbyi či Stredoafrickej republike.

Ide pritom o súkromnú militantnú silu s úzkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina a prvýkrát zasiahla do medzinárodnopolitického diania v roku 2014 počas ruskej anexie Krymu.

BBC uvádza, že za financovaním tejto organizácie stojí Jevgenij Prigožin, prezývaný aj „Putinov kuchár“ kvôli tomu, že na štátne bankety Kremľa zabezpečoval catering. A práve Prigožin upútal v posledných dňoch svetové médiá svojím nekonvenčným výrokom.  

Nábor medzi väzňami od júla

Portál Mediazona uvádza, že správy o tom, že Wagnerova skupina robí nábor ruských žoldnierov v rámci Petrohradského regiónu, prenikli na verejnosť ešte v júli a potvrdila to aj dôveryhodný investigatívny portál iStories.

V priebehu ďalších týždňov sa v médiách objavili správy o tom, že nábor čerstvých ruských vojakov spomedzi väzňov prebieha aj v iných častiach najväčšej krajiny sveta.

Pred pár dňami túto informáciu potvrdilo aj Ministerstvo obrany USA na tlačovej konferencii s vysokými predstaviteľmi Pentagónu.

iStories v tejto súvislosti upozorňuje na to, že len z jednej z trestaneckých kolónií, z Rybinsku, ruskí náborári priviezli 104 väzňov. Najprv sa k Wagnerovej skupine chcelo pripojiť asi 300 ruských väzňov, avšak po „niekoľkých rozhovoroch“ toto číslo kleslo na 160.

Ponuka pre trestancov bola, vzhľadom na okolnosti, pomerne lákavá: po polroku v ruskej armáde im bude odpustený zvyšok trestu a navyše mesačná odmena vo výške 1 700 eur, pričom približne rovnaká suma mala byť vyplatená rodine daného človeka v prípade jeho úmrtia.

Jeden z väzňov v Rybinsku si spomína na príchod ľudí, ktorí rozhodovali o ich budúcnosti. Najviac ho zaujal štvrtý muž, priemernej postavy, holohlavý a stredného veku, u ktorého sa ale vynímala medaila Hrdinu Ruskej federácie.

„Keď sa niektorí z nás opýtali, kto to je, povedal nám, aby sme si ho neskôr vygooglili. Som si na 1 000 % istý, že to bol Prigožin. Povedal, že sa nestaneme len potravou pre delá. Pravdepodobnosť úmrtia odhadol na 15 % a pravdepodobnosť zranenia na 25 %. Dezercia, maródovanie a užívanie drog budú potrestané popravou,“ dodal.

Budeme mať dva penisy, žartoval

Nadin Brzezinski, bývalý novinár, na svojej internetovej stránke cituje ďalšieho z väzňov v spomínanom Rybinsku. Ten sa Prigožina opýtal, čo by sa s nimi stalo, ak by vojna skončila pred uplynutím ich šesťmesačnej služby národu. Úspešný podnikateľ a blízky priateľ Putina uviedol, že vojna sa predĺži na niekoľko rokov, a preto sa nemá čoho obávať.

„Povedal, že to, čo sa stalo v Stalingrade, bola len ochutnávka, na Ukrajine je všetko oveľa vážnejšie, a to, čo sa deje, nazval treťou svetovou vojnou. Povedal, že sa nebojí jadrovej vojny, pretože jadrová elektráreň (Záporožie) vybuchne a potom budú mať Rusi dva penisy a Ukrajinci budú mať dva zadky,“ povedal rodinný príslušník jedného z väzňov.

Prigožin a jeho firmy sú na sankčnom zozname Spojených štátov, samotný „Putinov kuchár“ čelí v USA aj obvineniam z trestného činu. Od začiatku vojny na Ukrajine viackrát navštívil Donbas, kde „povzbudzuje“ proruské obyvateľstvo. 

Zdroje: The New York Times, BBC, Mediazona, iStories, Defense, Nadin Brzezinski

Najnovšie videá

Trendové videá