Budeme mať skupinu, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát. Ak sa im to nepodarí, Slovensko môžeme odovzdať mafii, tvrdí Matovič

  • Skupina má byť reakciou na znepokojujúci vývoj situácie v orgánoch činných v trestnom konaní
  • „Kradli, znásilňovali spravodlivosť a ja osobne som presvedčený, že aj zabíjali,“ tvrdí Matovič
matovic, heger
SIU
  • Skupina má byť reakciou na znepokojujúci vývoj situácie v orgánoch činných v trestnom konaní
  • „Kradli, znásilňovali spravodlivosť a ja osobne som presvedčený, že aj zabíjali,“ tvrdí Matovič

Na tlačovej konferencii po rokovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky premiér Eduard Heger oznámil, že na Slovensku vznikne skupina pre obnovu dôvery v právny štát. Rozhodli sa tak v reakcii na znepokojujúci vývoj situácie v orgánoch činných v trestnom konaní.

Na Slovensku sa infiltrovali do bezpečnostných zložiek štátu kriminálne živly, ktoré vyvíjajú aktivity namierené proti poriadku v našom štáte, tvrdí Heger.

Remišová si myslí, že zmenu medzi súčasnou a bývalou vládou je cítiť už teraz

Dvanásť rokov tu Smer budoval korupčnú chobotnicu,“ povedala Veronika Remišová. Dodáva, že boj proti korupcii nebude ľahký, pretože korupčný systém sa na Slovensku budoval 12 rokov a dostal sa až na vedúce pozície polície. „Také neprávnosti sa tu už nikdy nebudú dať opakovať.“

Uzatvára, že je treba vytrvať a bojovať aj za cenu veľkých obetí. Tvrdí tiež, že zmenu od vlády Smeru je vidieť už teraz: „Dnes sú vyšetrovaní ľudia, ktorí boli dvanásť rokov nedotknuteľní.“

Pellegrini a Fico vytvorili štát, ktorý slúžil mafii, tvrdí Matovič

Kradli, znásilňovali spravodlivosť a ja osobne som presvedčený, že aj zabíjali,“ povedal Igor Matovič. Tvrdí, že Robert Fico s aktívnou pomocou Petra Pellegriniho vytvoril na Slovensku štát, ktorý slúžil v prvom rade mafii. „Bezpečnostné zložky obsadzovali ľuďmi z prostredia nitrianskej mafie.“

Za mafiu premiér Eduard Heger považuje všetkých ľudí, ktorí si vytvárali systém, o ktorom dnes vypovedajú a všetkých tých, ktorí konajú vo svojich funkciách protizákonne. Jednotlivých ľudí odmietol konkretizovať.

Dnes sa podľa Matovičovych slov títo ľudia obávajú o svoju bezpečnosť, komfort a pobyt na slobode. Upozorňuje však, že ich odhalenie bude náročné, pretože si tí ľudia dokážu kúpiť každého so slabším charakterom, keďže si za tie roky nakradli milióny: „To, že vzniká táto kontrolná skupina, je však buchnutím po stole.“

zdroj: TASR/Martin Baumann

 

Ak ich plán nevyjde, štát môžu oficiálne odovzdať mafii

Systém, kedy štátna tajomníčka za Smer predávala rozsudky podľa toho, kto jej dal akú hrubú obálku podľa toho, akú drahú kabelku si mohla kúpiť, musí skončiť,“ dodáva minister financií.

Jednoducho, kde identifikujeme problémy, navrhneme riešenia a veľmi rýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní, ich presadíme. Ak to neurobíme, táto koalícia nemá opodstatnenie, aby fungovala a vydajme definitívne Slovensko mafii a povedzme, že sme tento boj na záchranu Slovenska prehrali,“ tvrdí Matovič.

Spomínaná skupina začne svoju prácu najbližší pondelok 20. septembra a pracovať bude nepretržite, približuje Heger. Dodáva, že prvé výsledky novozriadenej skupiny preto očakávajú veľmi skoro.

Pellegrini tvrdí, že vláda nám ponúka typické „matovičovské divadlo“

Vláda zakladá pracovnú skupinu na riešenie obnovy dôvery v právny štát, pretože nevie ponúknuť konkrétne riešenia ako ďalej a nevie vysvetliť, prečo skupina elitných vyšetrovateľov skončila vo väzbe. Vyhlásil to líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Namiesto konkrétneho a razantného rozhodnutia nám opäť ponúka typické ‚matovičovské‘ divadlo nejakých zasadnutí v zrkadlovej sále úradu vlády. Robí tak preto, lebo nevie ponúknuť konkrétne riešenia, ako z toho von. Nevie vysvetliť, prečo skupinka elitných vyšetrovateľov skončila vo väzbe. Nedokáže vyvrátiť, že ich mnohé vyšetrovania boli zmanipulované a sfalšované. Len dookola omieľa slová o mafii a o tom, ako sa jej musí zbaviť,“ povedal v stanovisku Pellegrini. Pravdou podľa neho je to, že „práve skupinka vyšetrovateľov s tou reálnou mafiou dokonca spolupracovala“.

Reakciou na „mimoriadne znepokojujúci“ vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní je vznik odbornej pracovnej skupiny. Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Od pondelka (20. 9.) bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien na zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval po štvrtkovom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zdôraznil, že na vzniku skupiny je v koalícii zhoda.

Zasadnutie bezpečnostnej rady zvolal premiér po tom, ako tento týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie. Obvinili ich zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, dvoch policajtov zároveň aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Stíhaní majú byť väzobne, rozhodnutia súdu zatiaľ nie sú právoplatné.

Zdroj: Tlačová konferencia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK