Budeme sa môcť vrátiť do minulosti? Astrofyzik tvrdí, že vie postaviť stroj času

  • Profesor fyziky z Univerzity v Connecticute vraj prišiel ku kľúčovej rovnici
  • Jeho kolegovia sú však stále pomerne skeptickí
ilustračný obrázok
Instagram/the_recent.column, Flickr/NASA
  • Profesor fyziky z Univerzity v Connecticute vraj prišiel ku kľúčovej rovnici
  • Jeho kolegovia sú však stále pomerne skeptickí

Profesor Ron Mallett sa v minulosti vo svojich publikáciách venoval čiernym dieram aj kozmológii ako takej. Mnohí si však jeho meno spájajú práve s teóriou súvisiacou s cestovaním v čase. Astrofyzik Ron Mallett je totiž presvedčený, že k nemu našiel spôsob. Poskytuje teda nám, hriešnikom, možnosť vrátiť sa späť v čase a napraviť svoje chyby?

Keď týžden nie je týždňom..

Profesor fyziky z Univerzity v Connecticute pre CNN povedal, že prišiel k rovnici, ktorá by mohla slúžiť ako základ pre skutočný stroj času. Dokonca zostrojil aj prototyp zariadenia. Portál Futurism uvádza, že ak chceme porozumieť Mallettovmu stroju, musíme poznať aj základy špeciálnej teórie relativity Alberta Einsteina, ktorá uvádza, že čas sa zrýchľuje alebo spomaľuje v závislosti od rýchlosti, akou sa objekt pohybuje.

Futurism vysvetľuje, že na základe tejto teórie by sa dalo povedať, že ak by sa človek nachádzal v kozmickej lodi pohybujúcej sa rýchlosťou svetla, čas by mu plynul vo vesmíre pomalšie, ako na Zemi. Astronaut by tak v podstate mohol „prebehnúť“ vesmír za menej ako týždeň, no po vrátení na Zem by sa ocitol v čase, v ktorom uplynulo 10 rokov. Astronautovi by sa teda zdalo, že pricestoval do budúcnosti. Mallett však uvádza, že cestovanie do minulosti je založené na inom princípe.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The_Recent.Column (@the_recent.column)

Ľudí prepravovať nebude

Astrofyzik pre CNN vysvetlil, že jeho myšlienka stroja času závisí od Einsteinovej všeobecnej teórie relativity. Podľa nej by mohli masívne objekty ohýbať časopriestor. Tento efekt vnímame ako gravitáciu a čím silnejšia je gravitácia, tým pomalšie čas prechádza priestorom. Na základe toho astrofyzik verí, že je teoreticky možné zvrátiť čas do slučky, ktorá by umožnila cestovanie časom do minulosti. Mallett pre CNN uviedol: „Ak dokážete ohýbať priestor, existuje možnosť jeho skrútenia. Podľa Einsteinovej teórie to, čo nazývame priestor, zahŕňa aj čas – preto sa nazýva aj časopriestorom, a čokoľvek čo robíte v priestore sa tiež stane v čase.“

Mallett skonštruoval aj prototyp zariadenia využívajúceho lasery, ktoré naznačujú možnosti skrútenia svetla do prstenca. „Štúdium typu gravitačného poľa, ktoré bolo produkované prstencovým laserom, by mohlo viesť k novému pohľadu na možnosť zostrojenia stroja času založeného na cirkulujúcom lúči svetla.“

Aj napriek tomu, že astrofyzik Mallett je pomerne optimistický, jeho kolegovia k teórii pristupujú o niečo viac skepticky. Vedec Paul Sutter pre CNN uviedol, že si nemyslí, že Ronova práca bude nevyhnutne plodnou, nakoľko má niekoľko nedostatkov.

Sám Mallett však pripustil, že jeho myšlienka sa neustále nachádza len vo fáze teórie. Taktiež vysvetľuje, že ak by jeho stroj času skutočne začal fungovať, nebol by schopný v čase prepravovať ľudí.

Zdroje: futurism, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá