Budeme ťa počúvať navždy. Tvoja hudba nás všetkých prežije, odkazujú do neba Žbirkovi známe osobnosti

  • Odchod legendárneho speváka Mekyho Žbirku otriasla celým Slovenskom
  • Ľudia mu posielajú odkazy „tam, kde žiadne tiene zrád nie sú"
Ilustračný obrázok
Úmrtie hviezdy slovenskej hudby oznámili správcovia jeho stránky na sociálnych sieťach touto fotografiou., Reprofoto: Instagram/Meky Žbirka
  • Odchod legendárneho speváka Mekyho Žbirku otriasla celým Slovenskom
  • Ľudia mu posielajú odkazy „tam, kde žiadne tiene zrád nie sú"

Dnes, vo večerných hodinách obletela hudobný svet smutná správa. Vo veku 69 rokov zomrel slovenský spevák a skladateľ Miroslav Žbirka.

Už nám zostanú len spomienky

Správa sa objavila na jeho sociálnej sieti so slovami: „Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ, to by řekl Meky, kdyby žil…  MIRO ŽBIRKA, 21.10.1952 – 10.11.2021.“

Mnohí by si však priali, aby pravdivými neboli. Jeho odchod je totiž obrovskou stratou a emócie neskrývajú ani známe osobnosti politickej či kultúrnej scény.

Môj drahý Meky, veľmi mi budeš chýbať. Si v mojom srdci navždy.S láskouTvoja princezná 🖤

Posted by Marika Gombitová Official on Wednesday, November 10, 2021

Úprimnú sústrasť rodine prostredníctvom sociálnej siete vyjadrila aj Zuzana Smatanová, ktorá uviedla, že správe stále nemôže uveriť. „Odpočívaj v pokoji, budeš nám neuveriteľne chýbať!! Zostávaš navždy v Tvojich pesničkách…. Ďakujeme,“ napísala Smatanová.

K hudobníkom vyjadrujúcim sústrasť sa pripojila aj slovenská kapela HEX. Vo svojom príspevku uviedli, že práve Žbirka bol človekom, ktorý formoval slovenskú pop-music a osobnosť, ktorá bude nesmierne chýbať.

Odpočívaj v pokoji Meky 🕯🤍

Posted by Dominika Cibulkova on Wednesday, November 10, 2021

Česť jeho pamiatke vzdali aj členovia hudobnej skupiny POLEMIC. „Stretli sme sa s Mekym niekoľkokrát na koncertnom pódiu. Už nám zostanú len spomienky,“ uvádzajú.

V šoku bola aj interpretka Beáta Dubasová, ktorá sa s Mekym stretávala aj na pódiách. Spomína, že naposledy sa videli takto pred rokom v Chart show.

„Večný chlapec Meky nás dnes náhle opustil. Skvelý kolega a veľký profesionál, vždy príjemne naladený. Ďakujeme Ti Meky, za všetky tvoje krásne piesne, budeš nám veľmi chýbať! Odpočívaj v pokoji Meky, nech Ti je zem ľahká,“ píše Dubasová.

Logo

Myslím na teba Meky a mám ťa rád…

Smrť Mekyho Žbirku vnímajú ťažko aj osobnosti českej kultúry. Spevák Matěj Ruppert sa vo videu neubránil slzám.

„Mekyho Žbirku som si nesmierne vážil ako speváka, muzikanta aj ako človeka. Mal som tú česť niekoľkokrát sa s ním stretnúť a som mu vďačný za to, akým bol. Myslím na teba Meky a mám ťa rád,“ dodal so smútkom Ruppert.

Dojemné video zverejnil aj Leoš Mareš. Zachytáva jasajúci dav z koncertu Mekyho Žbirku a mnohým sa pri pohľade naň tisnú slzy do očí. „Budete nám strašne chýbať,“ napísal moderátor Leoš Mareš, ktorý odkázal aj na krásny dokument na Netflixe o legendárnom spevákovi.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Leoš Mareš (@leosmares)

Jeho hudba nás všetkých prežije

Na typický sveter, okuliare a úsmev Mira Žbirku spomína aj prezidentka Slovenskej republiky. Tá dodala, že vždy mala pocit, že Meky vôbec nestarne.

„Texty jeho piesní poznáme všetci naspamäť. Miloval hudbu, slovenčinu, Londýn a Beatles. Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo,“ uvádza Zuzana Čaputová.

Dodáva, že v hlave ešte stále počuje jeho Baladu o poľných vtákoch, pričom vyjadrila vďaku, že tu s nami bol. „Od pôsobenia v skupine Modus, cez spoluprácu s Marikou Gombitovou, Lacom Lučeničom a aj počas sólovej dráhy vytvoril desiatky hitov, ktoré pozná celé Slovensko a Česko. Miro Žbirka nikdy nebol nemoderný chlapec, ako o tom spieval v jednej zo svojich piesní. Naše spomienky na mladosť zostanú navždy spojené s ním,“ uzatvára prezidentka.

Na smutnú udalosť reagovali aj ďalšie osobnosti z radov politikov. „NESPÁLIME TO KRÁSNE V NÁS,“ uviedol prostredníctvom sociálnej siete premiér Eduard Heger. Ten ďalej dodal, že na Slovensku máme len málo autorov a interpretov, ktorí hudbou presiahli svoju dobu.

„Informácia o úmrtí Mira Žbirku ma zarmútila. Slovenská hudobná scéna prišla o významnú legendu a charizmatickú osobnosť so špecifickým humorom,“ píše ďalej.

Žbirkovu tvorbu vyzdvihol aj vďaka tomu, že ju poznajú všetky vekové kategórie a jeho skladby ľudí oslovili najmä ich lyrikou. „Pán Žbirka, odpočívajte v pokoji, pre nás však budete žiť vďaka vášmu talentu večne. Úprimnú sústrasť pozostalým,“ vyjadril predseda vlády.

Na velikána slovenskej hudby na svojej sociálnej sieti spomína aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí. Na legendárneho hudobníka spomína ako na osobu, ktorá okolo seba rozosievala pozitívnu energiu. „Jeho hudba nás všetkých prežije. Odpočívajte v pokoji, Meky,“ uviedol Šeliga.

Smutná udalosť zasiahla aj Ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý podotkol, že o niektorých ľuďoch si myslíme, že sú nesmrteľní. „No potom príde deň ako dnes. Zbohom, Meky Žbirka, budeme ťa počúvať navždy,“ napísal Sulík.

Strata len tak neprebolí

So spevákom sa na svojom profile lúčil aj predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Ten spomínal, že na Mekyho melódiách vyrastala celá jeho generácia.

„Pri jeho piesňach sme hľadali múry našich lások, spievali balady poľným vtákom a počítali ostávajúcich 22 dní,“ píše Pellegrini. Ďalej dodáva, že jeho hudba, výzor i slová boli pre ľudí nenásilnou oslavou slobody, vnútorného pokoja a láskavého humoru.

„S jeho odchodom pre mnohých mojich vrstovníkov definitívne odchádza časť ich detstva. Zbohom, Meky, v slovenskej kultúre ste zanechali nezmazateľnú stopu. Verím, že ste našli svoju Atlantídu a už o nej spievate všetkým, ktorých máte naokolo,“ dodal predseda opozičnej strany Hlas-SD.

Ministerka kultúry Natália Milanová uviedla, že táto strata nás nikdy neprebolí a s Mekym sa rozlúčila ako s „chlapcom z ulice“. Napísala, že Meky Žbirka bol pre ňu anglickým gentlemanom s krásnym bratislavským prízvukom.

Jeho azda najúspešnejším albumom je Chlapec z ulice. A taký Meky aj bol. Napriek sláve skromný, napriek úspechom nohami stále na zemi. Meky Žbirka priniesol anglický hudobný závan aj v čase zamknutých hraníc a mimoriadne tak obohatil slovenskú hudbu,“ vyzdvihuje jeho tvorbu Milanová.

Spoznal som ta ked si mal 33 rokov spolu sme oslavovali tvoje narodeniny na turne v Ziline.Mal som 20 rokov a uz vtedy…

Posted by Boris Kollár on Wednesday, November 10, 2021

Pripomína tiež, že Meky bude navždy človekom, ktorí ostatných inšpiroval k tomu, aby sa stali hudobníkmi. Podľa ministerky kultúry Slovensko s jeho odchodom stráca aj sprievodcu prvých lások i sklamaní.

„A hoci sám spieva, že čo bolí, to prebolí, tak táto strata len tak neprebolí. Budete nám veľmi chýbať, Sir Meky Žbirka,“ vyjadrila Milanová.

Zdroje: Facebook/Miro Zbirka, Facebook/Zuzana Smatanová, Facebook/HEX, Facebook/POLEMIC, Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR, Facebook/Juraj Šeliga - Za ľudí, Facebook/Richard Sulik, Facebook/Peter Pellegrini, Instagram/ruppertmatej, instagram/leosmares

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie