Budeme tankovať benzín pod jedno euro? Na pozadí koronavírusu prebieha tichá vojna medzi ropnými gigantmi

  • Na pozadí krízy koronavírusu prebieha tichá vojna medzi ropnými veľmocami
  • Rusko odmietlo dohodu o znížení produkcie ropy a Američanom sa podarilo z Venezuely vyštvať ruskú firmu Rosneft
  • Cena ropy sa môže hlboko prepadnúť, čo pre bežných spotrebiteľov bude znamenať lacný benzín
TASR
TASR
  • Na pozadí krízy koronavírusu prebieha tichá vojna medzi ropnými veľmocami
  • Rusko odmietlo dohodu o znížení produkcie ropy a Američanom sa podarilo z Venezuely vyštvať ruskú firmu Rosneft
  • Cena ropy sa môže hlboko prepadnúť, čo pre bežných spotrebiteľov bude znamenať lacný benzín

Ropa je dnes veľmi lacná. Dôvodov je viac. Máme tu pandémiu koronavírusu, ktorá ochromila verejnú dopravu, ľudia menej lietajú a menej cestujú.

To znižuje dopyt po pohonných látkach na trhu, ktoré tak strácajú na hodnote a konečná cena pre spotrebiteľov klesá. Cena benzínu sa momentálne pohybuje na úrovni 1,17 eura za jeden liter.

Predpokladá sa, že cena ropy môže ešte klesnúť a my sa tak reálne môžeme dostať pod hodnotu jedného eura za liter.

Nejasná prognóza a historické minimá cien ropy

Koronavírus však nie je jediný dôvod, prečo máme lacný benzín. Pre ropu je súčasná situácia ojedinelá, pretože ju zasiahli hneď dve krízy. Koronavírus a konflikt medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Pokles cien ropy môžeme vidieť na burze, kde sa barel ropy predával ešte koncom februára na úrovni 50 až 60 dolárov. Dnes sa jeden barel predáva na úrovni 25 dolárov. Nádeje, že americký záchranný balík v sume 2 bil. dolárov zmierni ekonomické turbulencie, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, príliš nezmenšili zlú náladu prevládajúcu na väčšine trhov.

Ľahká americká ropa sa chvíľu nachádzala pod hranicou 20 USD za barel. Neskôr sa obchodovala na úrovni 20,32 USD za barel. Investičná banka Goldman Sachs prognózuje, že americká ropa sa bude v najbližších dvoch mesiacoch obchodovať pod hranicou 20 USD za barel.

Zásobníky ropy totiž podľa predpovede banky budú úplne naplnené a vrty sa budú musieť uzavrieť. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, v pondelok ráno oslabila o 1,61 USD na 26,34 USD za barel. Niektoré odhady podľa Bloombergu hovoria o poklese až ku 5 dolárov za barel ropy. Cena ropy padla na 17-ročné minimá.

Čo sa deje medzi Saudskou Arábiou a Ruskom?

Súčasné problémy na trhu s ropou nie sú len dôsledkom koronavírusu. Do ohňa prilieva aj napätie medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Tá zvolala Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) do Viedni, aby sa dohodla na spoločnom postupe ohľadne produkcie a vývozu. Na trhu je momentálne veľa ropy po ktorej nie je dopyt.

Tým pádom sa stráca jej hodnota a ak by sa pokračovalo v súčasnej produkcii, krajiny by strácali miliardy dolárov. Keďže je Čína kľúčovým partnerom pre Saudov, Arabi začala pociťovať znížený dopyt, ktorý chceli vo Viedni vyriešiť.

Rekordný objem produkcie ropy ako reakcia na odmietnutie Ruska

OPEC tvorí 15 krajín, ale Rusko v karteli nie je. Preto existuje s Rusmi iná dohoda, ktorá umožňuje kontrolať množstvo vyvezenej ropy. OPEC žiadal vo Viedni znížiť množstvo vyvezenej ropy o milión barelov denne. Rusko túto dohodu odmietlo.

Reakcia Saudskej Arábie nenechala na seba dlho čakať. Saudi výrazne znížili cenu ropy a začali vyvážať ešte viac. Kremeľ urobil to isté a cena ropy začala prudko klesať.

Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco oznámila, že v apríli zvýši ťažbu na 12,3 mil. barelov denne, čo predstavuje rekordný objem. Informovala o tom agentúra SITA.

zdroj: Saudskoarabský minister pre energetiku princ Abdulazíz bin Salmán Al-Saud (uprostred)

Stretnutie OPEC sa už nemusí konať

Tento vývoj viedol v pondelok k pádu cien ropy o 25 percent, čo bol najprudší pokles od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Firma Aramco uviedla, že ťažbu zvýši o 300 tis. barelov denne. „Spoločnosť sa dohodla so zákazníkmi, že im takéto objemy poskytne od prvého apríla 2020,“ uviedla spoločnosť Aramco.

„Firma očakáva, že to bude bude mať pozitívny dlhodobý finančný vplyv,“ dodala. Akcie spoločnosti Aramco v utorok stúpli o 9,7 percenta po tom, ako sa predošlý deň prepadli o 10 percent.

Saudskoarabský minister energetiky Abdulaziz bin Salman pre štátnu televíziu povedal, že jeho krajina nepovažuje za nutné, aby sa v máji a júni uskutočnili stretnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

„Každý producent ropy sa na voľnom trhu môže starať o svoj vlastný trhový podiel,“ uviedol minister.

Americké víťazstvo vo Venezuele

Aby toho nebolo málo, tak vo Venezuele zaznamenali Američania výrazný úspech. Vláda USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom uvalila sankcie na ruskú ropnú spoločnosť Rosneft, ktorá podľa USA ovplyvňuje politické podnebie Venezuely na čele s diktátorom Madurom. Spojené štáty taktiež nie sú členmi OPEC.

Rosneft, pred dvomi dňami oznámil, že sa z krajiny sťahuje a svoje aktivity ruší. Rosneft je spoločnosť vlastnená so 100% podielom Ruska.

Prezidentom spoločnosti je Putinov blízky priateľ Igor Sechin, ktorý sa považuje za jedného z najbohatších oligarchov v Rusku. Podľa Davida Goldwyna, ktorý je energetický analytik, je toto víťazstvo Spojených štátov a sankcie na Rosneft pomohli.

Práve tento problém môže byť jeden z dôvodov, prečo Rusi odmietli dohodu s OPECO-m a zníženie produkcie nechceli prijať. Spojené štáty sa totiž v roku 2018 stali najväčším vývozcom ropy a denne produkujú približne 18-miliónov barelov. Ruská dohoda s OPECO-m by tak znížila produkciu ropy Ruska, čo by bol problém.

Otázkou zostáva, ako sa bude cena na trhu vyvíjať a kam až zájde táto tichá ropná vojna. Pokým sa situácia nestabilizuje je teda veľmi pravdepodobné, že by sme mohli tankovať benzín za jedno euro alebo menej.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá