Budú naše rúška kontrolovať kamery? Slovenská firma proti koronavírusu bojuje umelou inteligenciou

  • Slovenské nemocnice majú k dispozícii dve inovatívne služby
  • Za rozoznávaním tváre a koronadotazníkom stojí slovenská vývojárska firma Resco
  • Pre zdravotnícke či dobrovoľnícke zariadenia sú služby úplne zadarmo
Bez názvu
unsplash
  • Slovenské nemocnice majú k dispozícii dve inovatívne služby
  • Za rozoznávaním tváre a koronadotazníkom stojí slovenská vývojárska firma Resco
  • Pre zdravotnícke či dobrovoľnícke zariadenia sú služby úplne zadarmo

Aj napriek tomu, že je koronavírus obrovskou hrozbou a nešťastím, v mnohých ľuďoch prebudil to najlepšie. Len málokedy na Slovensku aj vo svete vídame takú úroveň súdržnosti a solidarity, ako vidíme počas pandémie. Pomoc hrdinom v prvej línii prichádza z každej strany a to isté platí aj pre pomoc podnikateľom a firmám.

Banky aj súkromné iniciatívy sa rozhodli pomôcť firmám kreatívnymi riešeniami a pridať sa rozhodol aj slovenský vývojár mobilného softvéru Resco.

Resco môžeš poznať aj ako developera známeho projektu Lepšia obec, softvérové riešenie pre smart mestá a dediny, ktoré môžu slovenské obce získať úplne zadarmo. Tentokrát sa však ľudia z Resca upriamili na koronavírus a vyvinuli zaujímavé riešenia zvyšujúce bezpečnosť aj pracovnú efektivitu.

Umelá inteligencia verzus koronavírus

V Resco totiž už existujúcim klientom začali zadarmo ponúkať Face Mask Check prostredníctvom umelej inteligencie. Zjednodušene povedané, funkcia sa dá použiť napríklad na video či fotku z kamery smartfónu, ktorú následne skontroluje umelá inteligencia a dokáže rozoznať, či človek na zábere má rúško alebo nie.

Ide o pomerne jednoduché použitie klasického rozoznávania objektov na obrázkov, v čase koronavírusu však môže byť takéto riešenie veľmi užitočné.

Spoločnosti so stovkami či tisíckami zamestnancov môžu mať reálny problém skontrolovať všetkých zamestnancov, najmä v odľahlých častiach fabriky či skladu. Prostredníctvom tohto riešenia je však bezpečnosť zamestnancov neustále monitorovaná a môže slúžiť aj na zber dát.

Veľká pomoc lekárom

Čo však s ľuďmi, ktorí už ukazujú niektoré zo symptómov a majú strach o svoje zdravie? Testy na Slovenskú sú síce už verejne dostupné, no za vysokú cenu a niektoré krajiny ich stále nemajú v ponuke pre verejnosť.

Pre prípady ľudí s podozrením na koronavírus Resco vytvorilo COVID-19 Health Check, dotazník, ktorý ľuďom pomôže so sledovaním symptómov.

Prostredníctvom sofistikovaného systému užívateľ postupom času vidí, či sa jeho príznaky zlepšujú alebo zhoršujú a či je šanca, že dotyčný má nový koronavírus.

Systém vychádza z klasického lekárskeho dotazníka o anamnéze Covid-19, je však v elektronickej podobe a s novými užitočnými funkciami. Samotný dotazník by však v žiadnom prípade nemal nahradiť konzultáciu s lekárom alebo 155.

Dotazník už zaujal aj niektorých slovenských lekárov. Určený je predovšetkým pre lekárske a medicínske organizácie, zefektívnenie testovania či pre domáci odhad diagnózy.

Obrovská pomoc zdravotníckym zariadeniam

V ťažkých časoch je dôležité aby sme sa zomkli a pochopili, že sme na jednej lodi. Každý musíme nájsť odvahu a silu pomôcť tak, ako vieme. Keďže sme technologická firma, nasadili sme naše zručnosti aby sme v tejto ťažkej situácii pomohli,” vysvetľuje CEO Resco Miroslav Pomšár, ktorý stojí aj za myšlienkou Face Mask Checku.

Obidve služby sú k dispozícii úplne zadarmo a Resco je ochotné obidve služby prispôsobiť podľa potrieb slovenských zdravotníckych či dobrovoľníckych zariadení a organizácií.

zdroj: Resco – Za firmou Resco a jedným z nápadov stojí aj CEO Miroslav Pomšár.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech