Budú slovenské ženy vlastniť viac majetku ako muži? V blízkej dobe získajú až 65 % bohatstva najmajetnejších

  • Rast majetku v rukách žien je globálnym trendom posledných rokov
  • Najnovšia štúdia ho potvrdzuje aj v rámci Slovenska a Česka
  • Rolu tu zohráva vyššie vzdelanie, pomalé vyrovnávanie platov, no aj dedenie majetku
Pani Haščáková a peniaze
Tasr / Ibrahim Boran
  • Rast majetku v rukách žien je globálnym trendom posledných rokov
  • Najnovšia štúdia ho potvrdzuje aj v rámci Slovenska a Česka
  • Rolu tu zohráva vyššie vzdelanie, pomalé vyrovnávanie platov, no aj dedenie majetku

Hoci ženy stále viac prenikajú do biznisu a vedúcich pozícií veľkých firiem, svetové bohatstvo je stále výrazne v rukách mužov – ženy ovládajú len približne tretinu. Na Slovensku je situácia ešte horšia, napríklad podľa aktuálneho rebríčka časopisu Forbes sú medzi 38 najbohatšími Slovákmi iba 2 ženy.

To sa však pomaly, ale isto mení a ženy začnú sústreďovať svetové bohatstvo, vyplýva z najnovšieho prieskumu NextŽeny právnickej kancelárie Havel & Partners. Okrem podnikania či investovania k tomu výrazne prispeje aj medzigeneračný presun majetkov v rámci dedičstva, rozvodov či iných rodinných situácií.

Majetok žien stúpa rekordným tempom

V zahraničí sa odborníci na financie už dlhšie zaoberajú štúdiami presunu bohatstva medzi generáciami. Z globálneho hľadiska výsledky jasne ukazujú, že sa v nasledujúcich rokoch bude bohatstvo výrazne sústreďovať v rukách žien. Tento fenomén popisujú významné poradenské spoločnosti, ktoré podľa toho upravujú aj svoje služby a marketing.

Napríklad štúdia spoločnosti Boston Consulting Group (BCG) či UBS poukazuje v posledných rokoch na globálny rast majetku žien a to rekordným tempom – ročne ide v celosvetovom meradle o sumu 4,73 miliárd eur.

Ako bude rásť majetok žien podľa globálnych odhadov:
  • 2016 – 2019: narástol majetok žien o 6,1 %, mužov o 4,1 %.
  • 2019 – 2023: predpoklad zrýchlenia tempa rastu majetku žien na 7,2 %.
  • 2020: ženy kontrolovali 33 % celkového globálneho osobného investovateľného majetku
  • 2025: predpoklad zvýšenia na 35 %.

 

zdroj: Havel & Partners – Havel & Partners v spolupráci s výskumnou agentúrou SC&C svojou štúdiou potvrdzujú svetový trend bohatnutia žien aj v priestore Slovenska a Česka.

Exkluzívne dáta potvrdzujú trend aj na Slovensku

Svetový trend bohatnutia žien potvrdzuje aj prvá štúdia tohto druhu v priestore Slovenska a Česka. V spolupráci s výskumnou agentúrou SC&C ju uskutočnila spoločnosť Havel & Partners, ktorá sledovala presun majetku naprieč generáciami od zakladateľov významných slovenských a českých firiem k ich ďalším správcom.

Z výsledkov vyplýva, že hoci v predchádzajúcich generáciách muži ako zakladatelia týchto podnikov naakumulovali výrazne viac majetku, v nasledujúcich rokoch by sa mohlo presunúť 48 % až 65 % do rúk žien. Tie teda budú väčšinovými správcami týchto financií a firiem.

„Je preto určite nutné uvažovať o ženách ako o potenciálnych vlastníkoch nezanedbateľnej časti bohatstva. A to aj preto, že majú v porovnaní s mužmi špecifické potreby,“ hovorí Jaroslav Havel, riadiaci partner kancelárie Havel & Partners.

Majetok mužov skončí v rukách žien

Dôležitým faktorom, s ktorým rátajú predpovede vývoja rozdelenia majetku medzi pohlaviami, je aj dedičstvo. Pokiaľ totiž neexistujú závet alebo dedičská zmluva, a teda manželia nemajú inak upravené rozdelenie majetku, postupuje sa pri rozdeľovaní dedičstva podľa zákona. Ten automaticky prideľuje polovicu majetku pozostalému z manželského páru.

Navyše, keďže sa podľa demografických údajov ženy dožívajú vyššieho veku a zároveň zvyčajne uzatvárajú manželstvo so staršími partnermi, mali by v nasledujúcich generáciách dediť značné bohatstvo. Zvyšný podiel sa potom delí medzi dedičov, kde má ženské pohlavie opäť svoje zastúpenie.

Poukazuje na to aj nedávna nešťastná udalosť, kedy najbohatší Čech Petr Kellner, majiteľ finančnej skupiny PFF, tragicky zomrel pri páde lietadla. Správu majetku po ňom prebrala jeho manželka Renáta Kellnerová, čím sa podľa časopisu Euro dostala v roku 2021 do čela rebríčka najbohatších Čechov a Slovákov.

Screenshot 2022-11-09 at 11.42.40
Otázka druhých manželstiev

Situácia sa môže ešte vystupňovať, ak sa berie do úvahy vysoká rozvodovosť (kedy sa bez predmanželskej zmluvy rozdelí majetok na polovicu) a fakt, že muži do druhého manželstva často vstupujú s ešte mladšími ženami a opačne.

zdroj: TASR – Podľa rebríčka časopisu Forbes je najbohatšou Slovenkou Valéria Hasčáková s rodinou, s majetkom v hodnote 1,34 miliardy eur.

Ženy bohatnú nielen vďaka dedičstvu

Vzdelanie: Tým najdôležitejším je podľa štúdie vzdelanie žien, ktoré slúži ako kľúč ku kariére či k vyšším a významnejším pozíciám.

Kým do roku 2010 ženy napríklad v Česku, takpovediac, doháňali počty mužov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním, od roku 2011 sa karta začala obracať. V súčasnosti už muži doháňajú ženy – ak bude tento trend pokračovať, odhaduje sa, že v Česku bude v roku 2030 okolo milióna a pol žien s vysokoškolským titulom, kým mužov približne milión.

Vyššie platy žien: Ženy v priemere zarábajú menej, často na rovnakých pozíciách. V posledných rokoch však rastú priemerné platy mužov nižším tempom ako u žien – čo je výsledkom čoraz dominantnejšieho obsadzovania významných pozícií ženami aj vďaka vyššiemu vzdelaniu.

Zákony: Samozrejme, veľkú rolu pri ekonomickom raste žien zohráva aj legislatíva. Napríklad nedávna právna úprava rodičovskej dovolenky, ktorá umožňuje niektoré povinnosti v domácnosti prevziať bez nutnosti čerpať klasickú dovolenku.

O podporu ekonomického rastu žien sa snaží aj Európska únia. Ako informuje denník The Guardian, v júni tohto roku presadila kvóty, podľa ktorých by mali mať firmy s viac ako 250 zamestnancami a obchodovateľné na burze, od roku 2026 vo svojom vedení 40 % žien a v kombinácii s výkonnými pozíciami 33 %. Zatiaľ však nie sú určené žiadne prípadné postihy pre firmy, ktoré nesplnia túto požiadavku.

Podnikateľka
zdroj: Dane Deaner – Hoci ženy v priemere zarábajú stále menej, v posledných rokoch rastú priemerné platy mužov nižším tempom – čo je výsledkom čoraz dominantnejšieho obsadzovania významných pozícií ženami aj vďaka vyššiemu vzdelaniu.

S bohatnutím žien porastie aj HDP

Hoci tento trend s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie určité zmeny – najmä v prístupe k investovaniu či spravovaniu týchto financií – rozhodne nejde o negatívnu správu.

Práve naopak – ak budú ženy dostávať stále väčšiu príležitosť prispievať k ekonomickému rastu spoločnosti, podľa štúdie Citibank by mohli v priebehu 1 – 2 dekád zvýšiť globálne HDP o 2 – 3 %, teda niečo vyše 2 miliardy eur.

Podľa analýzy spoločnosti McKinsey & Company z roku 2021 by na Slovensku mohlo lepším využitím ekonomického potenciálu žien narásť do roku 2030 HDP až o 8 %.

3
zdroj: Krakenimages – Ak budú ženy dostávať stále väčšiu príležitosť prispievať k ekonomickému rastu spoločnosti, v priebehu 1 – 2 dekád by podľa odhadov mali zvýšiť globálne HDP o 2 – 3 % (približne 2 miliardy eur).

S bohatstvom prichádza aj zodpovednosť

Zo záverov rozsiahlej štúdie Havel & Partners vyplýva, že v súlade so zahraničnými trendami sa aj v končinách Česka a Slovenska bude v čoraz väčšej miere sústreďovať majetok do rúk žien. To okrem iného so sebou prinesie aj výraznú možnosť ďalšieho rozvoja ich ekonomických schopností.

„Pre mnoho žien už teraz je alebo v blízkej budúcnosti bude veľkou výzvou to, ako s vlastným majetkom nakladať, spravovať ho a rozhodovať o ňom,“ vysvetľuje David Neveselý, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners a dodáva: „Presun bohatstva smerom k ženám vnímame ako súčasť širšieho a v západnom svete známeho transferu majetku od budovateľom k správcom.“

S väčšou sumou majetku budú mať aj Slovenky viac príležitostí venovať sa napríklad investovaniu a získať tak ďalšie cenné skúsenosti z finančného sveta. Na trend žien ako správkyň svetového bohatstva sa pripravujú aj poradenské firmy. Napríklad Havel & Partners pripravujú dlhodobú kampaň NextŽeny, ktorá pomôže s transferom majetku aj inými poradenskými službami šitými ženám na mieru.

„Cieľom kampane, ktorý má podtitul Vidíme ženy rásť, je priniesť otázku ženského vlastníctva a nástupníctva na poradenský trh, vyvolať verejnú diskusiu a v ďalších fázach projektu odpovedať na rad súvisiacich otázok. Na štúdiu Nextženy preto nadviažeme rozsiahlym prieskumom, zameraným na tendencie a rozhodovacie procesy žien a mužov pri správe ich majetku,“ dodáva na záver partnerka a marketingová riaditeľka advokátskej kancelárie Veronika Dvořáková.

Zdroje: Europarl.europa.eu, platy.sk, The Guardian, trend.sk, BCG, epravo.sk, UBS, Havel & Partners, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá