Budú v Bratislave platiť turisti viac? Vallo pre nich zvažuje zavedenie vyššej dane

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo zvažuje, že zvýši daň za ubytovanie
  • Jej prípadné zvýšenie by podľa neho mohlo prilákať iný typ turistov
kejopp
wikipedia.org-Pavol Frešo,Kocurik
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo zvažuje, že zvýši daň za ubytovanie
  • Jej prípadné zvýšenie by podľa neho mohlo prilákať iný typ turistov

Pre TASR to povedal hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Téma zvyšovania daní bola otvorená v rámci diskusie o koncepte takzvaných smart cities, na konferencii Globsec 2019 Bratislava Forum. Na otázku moderátorky, či plánuje primátor Vallo zvýšiť dane, odpovedal, že ak ho okolnosti prinútia k tomu, že by musel pre rozvoj mesta zvýšiť niektoré miestne dane, tak to urobí.

zdroj: wikipedia.org-Marc Ryckaert

Na otázku TASR, aké okolnosti by ho donútili zvýšiť dane, mesto spresnilo, že by išlo o turistickú daň. „Debata bola o možnostiach zvýšiť tzv. bed tax (daň za ubytovanie), ktorá je u nás podstatne nižšia v porovnaní so zahraničím,“ povedal Bubla. Prípadné zvýšenie tohto druhu dane by podľa mesta možno nalákalo iný typ turistov. „Zvyšovanie iných daní nie je absolútne témou ani predmetom diskusie.“

Ako je to s turistickými daňami vo svete a kam putujú?

Japonsko

Japonsko je dlhodobo veľmi vyhľadávanou destináciou. Výsledkom masívneho záujmu je daň za opustenie krajiny, o ktorej informoval portál News. Poplatok za opustenie krajiny bude vybraný od každého turistu, bez ohľadu na jeho národnosť a formu dopravy, ktorú si zvolil. A aká je jeho výška? Rovných 1 000 jenov, čo je v prepočte niečo cez 8 eur.

zdroj: unsplash.com

Vláda chce získané financie použiť na zveľadenie krajiny, aby prilákala ešte viac turistov ako doposiaľ. Je možné vyhnúť sa plateniu dane? Ak opustíš krajinu v časovom intervale 24 hodín plateniu dane sa vyhneš. Podobne sa poplatkom vyhnú aj deti do veku dvoch rokov.

Nový Zéland

Zaviesť plošnú turistickú daň sa chystá aj Nový Zéland. Platná by mala byť približne koncom roka 2019 a jej výška bude okolo 20 eur. Vybrané peniaze sa použijú okrem iného aj na posilnenie infraštruktúry i ochranu prírody. Výnimku z platenia dane majú mať Austrálčania a obyvatelia niektorých tichomorských krajín, informoval The Guardian. Očakáva sa, že už za prvý rok by mohlo do štátnej kasy poputovať až 80 miliónov novozélandských dolárov.

zdroj: pexels.com

Benátky

Kopy odpadkov a zvyšujúce sa znečisťovanie tamojších vôd donútilo k zavedeniu mestskej dane aj Benátky, informoval portál Telegraph. Koľko návštevníci zaplatia? Podľa informácií by sa malo jednať o sumu od 2,50 až do 10 eur za jeden deň pobytu. Výška dane závisí od toho, či sa bude jednať o obdobie mimo sezóny alebo cez sezónu.

zdroj: pexels.com

Platbe daní sa môžeš vyhnúť, ak budeš prespávať v kempoch. Ak sa však ubytuješ v hoteli, musíš zaplatiť. Daň však budeš platiť len počas prvého týždňa pobytu. Každý ďalší deň po tomto období bude zdarma.

Prvým mestom na území Británie, ktoré sa rozhodlo pre podobné riešenie je Edinburg. Návrh opatrenia je k dispozícii. Teraz sa už len čaká na jeho odklepnutie škótskym parlamentom. O výbere poplatkov sa už hovorí aj v turistickom raji na ostrove Bali.

zdroj: TASR, news.com.au, theguardian.com, telegraph.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech