Budúci rok oslávi PRIDE 10. narodeniny. Mení miesto konania a prilákať chce aspoň 15-tisíc ľudí

  • O budúcnosti Dúhového pochodu v Bratislave sme sa rozprávali s Martinom Mackom, ktorý je jeden z jeho organizátorov
  • Tohtoročný pochod máme za sebou a budúci rok nás čaká 10. ročník, ktorý chce prilákať viac ľudí
  • Podujatie momentálne hľadá ďalších darcov a finančnú podporu
PRIDE Júl 2019 (TASR)
PRIDE Júl 2019 (TASR)
  • O budúcnosti Dúhového pochodu v Bratislave sme sa rozprávali s Martinom Mackom, ktorý je jeden z jeho organizátorov
  • Tohtoročný pochod máme za sebou a budúci rok nás čaká 10. ročník, ktorý chce prilákať viac ľudí
  • Podujatie momentálne hľadá ďalších darcov a finančnú podporu

Úplne prvý PRIDE sa konal pred deviatimi rokmi, kto bol jeho iniciátorom?

V roku 2008 sa z iniciatívy Hany Fabry sformovala neformálna skupina mladých aktivistov a aktivistiek Queer Leaders Forum. Neskôr sa zmenilo na občianske združenie a zastrešovalo organizáciu prvých ročníkov Dúhového PRIDE Bratislava. Najvýraznejšou osobnosťou, ktorá myšlienku usporiadania PRIDE presadila aj napriek obavám staršej generácie aktivistov, bola nesporne Romana Schlesinger. Obavy vyplývali najmä zo strachu o bezpečnosť podujatia, o to či príde dostatok ľudí a pod. Postupne sa ich podarilo všetky rozptýliť.

Ako vyzerali prvé pochody, koľko ľudí sa ich vtedy zúčastňovalo a aká atmosféra panovala?

Najproblematickejší bol samozrejme prvý. Nikto nevedel, čo od neho očakávať. Polícia nemala skúsenosti s týmto typom akcií a extrémisti sa snažili využiť príležitosť. Viacero účastníkov bolo napadnutých a dokonca kamene hádzali aj do europoslankýň. Našťastie polícia potom tvrdo zasiahla a sprievod sa konal aspoň v provizórnej forme smerom na petržalskú stranu nábrežia Dunaja.

Na základe tejto skúsenosti sprevádzali nasledovné ročníky prísne bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu sa každoročne podarilo na PRIDE vytvoriť priateľskú a pohodovú atmosféru. PRIDE je na slovenské pomery unikátnym spojením demonštrácie za ľudské práva a kultúrneho festivalu. Dokáže osloviť a spojiť rôzne skupiny ľudí a toto mu zabezpečuje úspech do budúcnosti.

zdroj: PRIDE Júl 2019 (TASR)

Ako sa vám podarilo vybudovať väčší pocit bezpečia pre účastníkov PRIDE?

Dôležitý bol zásah polície na prvom PRIDE. Extrémisti tak uvideli, že ich útoky neostanú nepotrestané. Toto ich odradilo od podobného konania v budúcnosti. Navyše neskôr prešli do straníckej politiky a pouličné bitky by im len vytvárali negatívne PR. V roku 2013 sa zmenila aj legislatíva a nenávisť pre sexuálnu orientáciu je dnes priťažujúcou okolnosťou. Situácia sa postupne výrazne zlepšila a dnes už nie sú potrebné také mimoriadne opatrenia.

Postupom času vidíme uvoľnenie a liberalizáciu atmosféry okolo LGBTI komunity na Slovensku. Ako to vnímate vy? Považujete PRIDE za jeden z faktorov, ktorý tomu napomohol?

Akceptácia LGBTI ľudí v slovenskej spoločnosti má ďaleko k ideálu. PRIDE pomáha zviditeľňovať LGBTI ľudí, čo je jeho hlavným cieľom. Práve to, že človek z väčšiny osobne pozná LGBTI človeka vo svojej rodine, medzi priateľmi, kolegami či spolužiakmi má najväčší dopad na zmenu jeho postojov k tejto komunite. Najmä mladí LGBTI ľudia sú dnes oveľa otvorenejší ohľadom svojej identity a tak aj ich rovesníci majú k nim lepší postoj ako staršie generácie. Samozrejme aj tu vidíme výrazné regionálne rozdiely a situácia v Bratislave je iná ako na severe a východe Slovenska.

zdroj: PRIDE Júl 2019 (TASR)

Ako stúpal počet demonštrantov počas rokov?

Veľmi nás teší, že počet účastníkov PRIDE rastie v posledných rokoch dramaticky. Prvý PRIDE dosiahol účasť okolo 800 ľudí a dlhšie sa pohybovala medzi 1000 a 2000. V minulom roku sme dosiahli 5000 a tento rok účasť prekonala všetky naše očakávania, keď prekročila 10 000 ľudí.

Prečo si myslíte, že záujem o bratislavský PRIDE sa takto rapídne zvýšil?

Ako som už spomínal, mladí LGBTI ľudia sú dnes oveľa otvorenejší ohľadom svojej identity. Zároveň narastá skupina ľudí, ktorým prekáža neustále zneužívanie témy práv LGBTI ľudí v predvolebných kampaniach a prišli vyjadriť komunite podporu. A je to aj bohatší program a zaujímavé mená, ktoré sme tento rok ponúkli.

S akým rozpočtom ste tento rok pracovali?

Rozpočet ešte nie je definitívne uzavretý ale odhadom je to do 20 000 eur.

Myslíte, že budúci rok by ste mohli pritiahnuť ešte viac ľudí?

Budeme sa snažiť, aby jubilejný 10. ročník bol opäť pozitívnym medzníkom. Hviezdoslavovo námestie už kapacitne nepostačuje potrebám nášho festivalu a preto budeme v najbližšej dobe rokovať s mestom o iných možnostiach, tak aby sme zabezpečili komfort pre 15-tisíc návštevníkov s bohatším a dlhším programom a rôznorodými aktivitami.

zdroj: PRIDE Júl 2019 (TASR)

Aké miesta spadajú do budúcna do úvahy pre konanie PRIDE?

Reálne sú momentálne vlastne len tri: Námestie slobody, Námestie SNP a Tyršovo nábrežie.

Ministerstvo kultúry vám stoplo dotácie, ako to pre vás zatiaľ vyzerá s verejnou zbierkou? Budete mať dostatok financií na budúci rok?

Zatiaľ sa nám podarilo vyzbierať vyše 3 700 eur a Slovenská sporiteľňa nám prispeje sumou 3 000 eur. Pred ďalším ročníkom budeme hľadať nových partnerov a donorov.

Kto všetko vám pomáha s financovaním PRIDE?

Z verejných zdrojov nás podporilo aj Ministerstvo spravodlivosti SR, Mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Active Citizens Fund – Slovakia. Okrem Slovenskej sporiteľne je naším firemným donorom aj Lenovo.

zdroj: PRIDE Júl 2019 (TASR)

Okrem hlavného cieľa, akým je podpora komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) ľudí, uvádzate ešte 4 základné ciele. Povedali by ste, že sa vám za tie roky fungovania podarilo naplniť aspoň nejaké z nich?

Ide skôr o záväzky, na ktoré chceme pamätať pri našej činnosti ako o ciele, ktoré by sa dali splniť dosiahnutím jedného výsledku. Podporu rovnosti tam máme preto, aby sme napríklad mohli podporovať a dávať priestor aj iným menšinám a ľudskoprávnym organizáciám. Občiansku angažovanosť a zodpovednosť sa snažíme premietať aj do takých oblastí ako je environmentálna záťaž festivalu. Tento ročník sme po prvýkrát napĺňali princípy Zero Waste. Sprievodné podujatia sú každoročne venované aj vzdelávaniu LGBTI ľudí a naopak verejnosti o nich.

Budúci rok nás čaká jubilejný desiaty ročník PRIDE, chystáte niečo špeciálne?

Ako som už spomínal, spolu s mestom budeme riešiť, kde umiestniť festival, aby kapacitne vyhovoval 15 000 návštevníkom. Im chceme ponúknuť bohatší a dlhší hudobný program, viac atraktivít na mieste konania, stanové mestečko s rôznymi typmi organizácii (komerčné aj neziskové) a pod.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá