Budúci týždeň na Slovensku nenakúpiš. Všetky obchody zostanú zatvorené inak zaplatia pokutu 100-tisíc eur

  • Slováci si budúci týždeň v stredu vyskúšajú aké to je, nemať možnosť ísť nakupovať. Aupark, či Euroveu tak budeme musieť vymeniť napríklad za prechádzku v prírode.
letko
facebook.com/pg/NakupneSrdceBratislavy/facebook.com/AuparkShoppingCenter
  • Slováci si budúci týždeň v stredu vyskúšajú aké to je, nemať možnosť ísť nakupovať. Aupark, či Euroveu tak budeme musieť vymeniť napríklad za prechádzku v prírode.

Počas Sviatku svätého Cyrila a Metoda, 5. júla, budú  po prvý raz  na Slovensku zo zákona zatvorené všetky obchody. „ZO SR víta rozšírenie  plnohodnotných dní oddychu s pozitívnymi účinkami pre regeneráciu pracovnej sily a zabezpečenia dostatočného času spoločne stráveného v rodinách,“ povedal prezident Katriak.

Zamestnávatelia nebudú môcť v stredu a potom počas ďalších zákonom určených sviatkov nariadiť zamestnancom ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. V prípade porušenia môže predajca dostať pokutu až do výšky 100 000 eur.

Ide najmä o prácu za pultom, pokladňou, obsluhu zákazníkov, dokladanie tovaru do regálov a iné práce, ktoré sú priamo spojené s maloobchodným predajom. Zákon sa však nevzťahuje na podnikateľov – fyzické osoby, ktoré predaj tovaru zabezpečujú bez zamestnancov, zväčša o malé prevádzky vedené živnostníkmi.

Obmedzenie otváracích hodín a zákaz maloobchodného predaja sa 5. júla  nebude vzťahovať ani na maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami, predaj a výdaj liekov v lekárňach, maloobchodný predaj na letiskách,  v prístavoch, či v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach. Zákaz nepostihne ani predaj cestovných lístkov a suvenírov.

Keďže zákaz sa vzťahuje iba na predaj tovaru, podnikatelia ponúkajúci služby (napr. kadernícke a kozmetické salóny, cestovné kancelárie, požičovne, mobilní operátori, a pod.) budú môcť svojim zamestnancom nariadiť alebo si s nimi dohodnúť výkon práce aj v tento deň.

Prezident Zväzu obchodu usudzuje, že „rozšírenie počtu voľných dní pre pracovníkov obchodu môže mať pozitívny vplyv na zvýšenie atraktívnosti obchodníckych povolaní v sektore, ktorý už dlhšie zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.“

zdroj:ZO SR/ TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech