Budúci týždeň spoznáme pravý význam slovného spojenia “aprílové počasie”. Zo dňa na deň sa ochladí o 20 stupňov

  • Počasie bude v budúcom týždni naozaj šialené
  • V pondelok sa budeme cítiť ako v lete, no v utorok už budeme odhŕňať sneh
pocasie
TASR/František Iván
  • Počasie bude v budúcom týždni naozaj šialené
  • V pondelok sa budeme cítiť ako v lete, no v utorok už budeme odhŕňať sneh

V budúcom týždni spoznáme pravý význam slovného spojenia “aprílové počasie”. Počas celého víkendu si budeme užívať príjemné jarné počasie, v pondelok dokonca predpovede hlásia teploty cez 20 stupňov. Počas noci z pondelka na utorok však príde k radikálnej zmene. 

Ako informuje aj portál iMeteo, za tieto vysoké teploty môže „tlaková výš, ktorej stred sa bude nachádzať nad Balkánom a po jej zadnej strane bude do našej oblasti prúdiť veľmi teplý vzduch od juhu”. Aj portál potvrdzuje, že pondelkové teploty môžu atakovať hranicu 23 stupňov Celzia. 

zdroj: TASR/AP, Leonard Ortiz

 

K zmenám však začne postupne dochádzať v celej Európe. Už od pondelka bude počasie ovplyvňované vlnením frontálneho systému, čo najskôr pocítia v Nemecku, Rakúsku, Česku či Poľsku, a to v podobe výskytu búrok. 

S nimi však príde aj pokles teplôt, a to skutočne markantný. V dôsledku prúdenia studeného vzduchu klesnú teploty, a to až tak, že mnohé miesta v Česku, Nemecku či Rakúsku očakávajú až 10 či 20 cm čerstvého snehu. 

sneh žena cesta
zdroj: TASR/Michal Svítok

Zmeny samozrejme pocítime aj u nás, a to už v utorok. Predovšetkým západ a sever Slovenska sa musí pripraviť na výdatné búrky, ktoré sa vo večerných hodinách premenia na výdatné sneženie.

Očakáva sa teda, že už v stredu bude Slovensko zasypané snehom. Severné oblasti sa môžu “tešiť” až na 20 cm čerstvej prikrývky.
 
V dôsledku takto radikálnej zmeny dôjde aj k rapídnemu poklesu teplôt. Tie klesnú v niektorých oblastiach zo spomínaných 23 stupňov na Celzia na 1 stupeň, čo je rozdiel o viac ako 20 stupňov. 

Ak sa ti teda známi smiali, že je jar, a ty si ešte neprezul gumy, pamätaj, že najlepšie sa smeje ten, kto sa smeje naposledy. 

Zdroj: iMeteo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech