Buldozéry zdemolovali mešitu a na jej mieste rastie luxusný Hilton. Podporuje kultúrnu genocídu, tvrdia aktivisti

  • Hilton má údajne v pláne výstavbu hotela na mieste buldozérmi zbúranej mešity
  • Mnohí už na kauzu upozornili
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, commons wikimedia/AgnosticPreachersKid, unsplash/Kuzzat Altay
  • Hilton má údajne v pláne výstavbu hotela na mieste buldozérmi zbúranej mešity
  • Mnohí už na kauzu upozornili

Skupina bojujúca za občianske práva požaduje bojkot siete hotelov Hilton, ktorá má údajne v pláne výstavbu hotela na mieste buldozérmi zbúranej mešity v autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne.

Rada pre americko-islamské vzťahy (CAIR) a ďalšie organizácie usporiadali vo štvrtok pred hotelom Hilton vo Washingtone tlačovú konferenciu, na ktorej vyhlásili svoju kampaň.

Kultúrna genocída

Čína je vystavená medzinárodnému tlaku za prenasledovanie moslimského etnika Ujgurov, ktorí žijú prevažne v oblasti Sin-ťiang. Kritici tvrdia, že represie čínskych úradov sú v podstate kultúrnou genocídou Ujgurov, pričom jej súčasťou je aj ich zadržiavanie v tzv. prevýchovných táboroch a ničenie mešít a iných kultúrnych pamiatok.

Podľa britského denníka The Telegraph pozemok, na ktorom stála mešita Duling v meste Chotan, úrady predali čínskemu developerovi. Ten tam plánuje postaviť nákupné centrum, ktorého súčasťou má byť aj hotel Hampton Inn patriaci do siete Hilton.

Hilton
zdroj: commons wikimedia/AgnosticPreachersKid

Nútení vzdať sa jazyka aj kultúry

CAIR na túto kauzu upozornila už v júni vyhlásením, v ktorom varovala, že „ak bude Hilton pokračovať vo svojom hotelovom projekte na mieste zbúranej mešity, pomôže čínskej vláde pri kultúrnej genocíde Ujgurov“.

Zástupca CAIR Edward Ahmed Mitchell v rozhovore pre televíziu al-Džazíra vyzval spoločnosť Hilton, aby sa vzdala svojich plánov, ukončila tento projekt a pomohla tak zastaviť „túto katastrofu“.

V správe zverejnenej začiatkom júna ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila situáciu na území Sin-ťiangu za „dystopické peklo“ a odsúdila „zločiny proti ľudskosti“, ku ktorým tam podľa nej dochádza.

Ujguri
zdroj: unsplash/Kuzzat Altay

Organizácia podrobne popísala, ako sú menšiny – a najmä Ujguri – nútené vzdať sa svojich náboženských tradícií, jazyka a kultúry.

Práve na mešity, ktoré sú viditeľnou súčasťou kultúrneho a náboženského dedičstva regiónu, sa zamerala Čínska komunistická strana a dáva ich búrať. Mešitu v meste Gulja tak podnikateľ z väčšinového čínskeho etnika Chan prestaval nedávno na hotel.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá