Búrky vyčíňajú naplno: V Pezinku spadol strom, u našich susedov zas padajú veľké krúpy

  • V Královohradeckom kraji ostalo bez elektriny zhruba 5 000 domácností
  • Na Slovensku zasiahli búrky viaceré oblasti
búrka
SIU
  • V Královohradeckom kraji ostalo bez elektriny zhruba 5 000 domácností
  • Na Slovensku zasiahli búrky viaceré oblasti

Ako sme ťa informovalo dnes v poobedňajších hodinách, na Slovensko mali prísť večer búrky. Ako bolo predpovedané, tak sa aj stalo. Skôr, než sa však dostali na naše územie, zastavili sa v susednom Česku, kde narobili množstvo problémov.

Portál iMeteo píše, že búrky vytvorené v Stredočeskom kraji so sebou priniesli aj prívalové dažde. V mestách Hradec Králové či Rovensko pod Troskami sa tiež stali epicentrom búrok, ktoré mestá ohrozili aj obrovskými krúpami. Tie boli veľké približne 7 centimetrov, no nie je vylúčené, že niektoré dosahovali aj 10 centimetrov.

V ich dôsledku bolo v piatok večer v Královohradeckom kraji bez elektriny zhruba 5 000 domácností. Prvá búrka sa krátko po 13-tej hodine prehnala cez okres Mladá Boleslav. Zostali po nej polámané konáre, ktoré dočasne znepriechodnili železničnú trať medzi Prahou a Turnovom.

Zhruba o 20.00 h postupovala silná búrka so znakmi supercely cez Břeclavský okres pri slovenských hraniciach. Padali tam trojcentimetrové krúpy. Nárazový vietor dosahoval rýchlosť 80 kilometrov za hodinu, uviedol Český hydrometeorologický ústav. 

Na udalosti v Česku upozorňuje aj instagramový profil Udalosti Ostrava. V meste sa v piatok začal festival Beats for love. Práve kvôli nepriaznivému a nebezpečnému počasiu museli návštevníci festivalu opustiť niektoré časti areálu. Približne o 20-tej hodine bolo v Ostrave zaznamenaných viac ako 20 hasičských výjazdov.

Udalosti Ostrava tiež informovali o tom, že prívalové dažde zaplavili niektoré časti mesta Ostrava. V podjazde v blízkosti križovatky ulíc Mariánskohorská a Cihelní dokonca uviazli dve autá. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Události Ostrava (@udalostiostrava)

Situácia však nie je ideálna ani na Slovensku. Stránka Severe Weather Slovakia krátko po 21:30 informovala o búrke sprevádzanej krúpami, ktorá sa už nachádza pred Trenčínom. „Nepatrne už zoslabla a vyzerá, že začne slabnúť viac,“ píše stránka.

V súčasnosti búrka vyčíňa na Záhorí, konkrétne v okolí Jakubova a Zohora. Menšia búrka sa vytvorila aj na severe v okolí Novej Bystrice a v okolí Trebichavi. Silný vietor neutícha a sužuje viaceré časti krajiny. 

Pred 21. hodinou sa silná búrka nachádzala na Záhorí. Zasiahnuť mala konkrétne oblasť v okolí Senice, odkiaľ si to nasmerovala Myjavu, Starú Turu, Piešťany a Nové Mesto nad Váhom. 

Búrka zasiahla aj okolie Bratislavy, konkrétne v Pezinku, kde v dôsledku silného vetra padol strom. 

Zdroje: iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá