Burning Man ponúkne aj tento rok tie najšialenejšie umelecké výtvory

  • Žena vyliahnutá z vajíčka či lietajúca veľryba sú len zlomkom toho, čo tento ročník ponúkne
  • Svoje brány otvorí 25. augusta a posledného návštevníka vyprevadí 2. septembra.
unsplash.com/@br33zzyy
  • Žena vyliahnutá z vajíčka či lietajúca veľryba sú len zlomkom toho, čo tento ročník ponúkne
  • Svoje brány otvorí 25. augusta a posledného návštevníka vyprevadí 2. septembra.

Festival Burning Man patrí medzi tie najšialenejšie a najbizarnejšie festivaly na svete. Každoročne na prelome augusta a septembra priláka desaťtisíce ľudí do horúcej, piesočnatej a veternej púštnej oblasti na severe Nevady v USA, v ktorej sa vytvorí provizórne mestečko Black Rock City.

Priestor pre bezhraničnú a ničím neobmedzenú sebarealizáciu je hlavným konceptom festivalu. Tento rok bola od usporiadateľov za hlavnú tému vybraná téma Metamorfóza – v tomto význame vychádzajúc z mytológie, ako premena na živočíchy, rastliny, skaly, stromy či na konštaláciu hviezd, uvádza sa na oficiálnom webe festivalu. Za vzor im bola poviedka od Franza Kafku a príbeh o chlapcovi, ktorý sa cez noc premenil na švába.

Festival je plný dychberúcich, jedinečných a neopakovateľných umeleckých výtvorov od umelcov z celého sveta, ktorí svoju prácu často krát odpremiérujú práve na festivale Burning Man. Poďme sa teda spoločne pozrieť na niektoré z tých najzaujímavejších prác, ktoré sa už čoskoro predstavia na jedinom festivale svojho druhu na svete.

#Slonik

View this post on Instagram

В столичном парке культуры и отдыха «Кузьминки» появился 23-метровый слоник. Зеленый и надувной. И в августе его увезут на фестиваль Burning Man — в пустыню Блэк-Рок, штат Невада, США. #Slonik — высочайшая вертикально стоящая надувная скульптура в мире! Этот арт-объект создал художник Михаил Цатурян, чтобы привлечь внимание к проблеме вымирания слонов и жестком обращении с ними в Африке и Азии. Ищите «девятиэтажного» слона в парке «Кузьминки» на Яндекс.Картах.

A post shared by Яндекс.Карты (@yandex.maps) on

„#Slonik bol vytvorený s cieľom upozorniť ľudí na problém týrania a riziko vyhynutia slonov v Afrike a Ázii. Ak dovolíme, aby slony vyhynuli, zničí to celý eko-reťazec, vrátané samotných ľudí.“ vysvetľuje Michael Tsaturyan, autor 27 metrov vysokého nafukovacieho slona, ktorý vyzýva ľudí na záchranu slonov. Existuje lepší spôsob, ako na tento problém upozorniť, než na festivale, ktorý ma cez sociálne siete dosah na milióny ľudí?

I.L.Y. Project

Autorom diela je umelec Dan Mountain, ktorý na festivale zažije svoju premiéru a to v naozaj veľkolepom štýle. Reprezentovať ho bude 9-metrové interaktívne dielo vytvorené kompletne z recyklovaného kovu a predmetov zo šrotoviska. Zámerom autora je „vytvoriť kúsok umenia, ktoré si vyžaduje absolútnu spoluprácu formou komunikácie a ochoty stať sa súčasťou niečoho zábavného a interaktívneho,“ vysvetľuje Dan.

Driver UP

Dielo je stelesnením veku Vodnára a podľa autora Victora Spinelliho sa v jeho diele nachádza metamorfóza plnými dúškami – miešanie starej potápačskej prilby s postavou ženskej bohyne. Kovová socha vysoká 7,3 metra vzbudzuje pozornosť a na festivale bude pravdepodobne patriť medzi vyhľadávané kúsky.

Bee or Not to Bee

Ďalší z radu umeleckých výtvorov, ktorý poukazuje na problémy dnešného sveta – hrozba vyhynutia včiel, ktoré sú pre fungovanie ekosystému nevyhnutné. Inštalácia bude vysoká 2,5 metra, vyrezaná z polystyrénu a následne pokrytá žltým a čiernym betónom. Sklenené guličky vytvoria kvetinový „podstavec“, ktorý bude v noci svietiť a nohy či tykadlá budú vyrobené z ocele pokrytej penou a vlasmi, píše sa na webe projektu. Práve vhodné zvolené materiály dodajú inštalácií realistický nádych.

SkyWhale: The Not ShyWhale

View this post on Instagram

My next art adventure with @lazyjaguar and @accidental.adventure . The pattern is conceptual at this point and uses some pattern design elements borrowed from a Google search and will need to be redone, with the exception of the eye and the area around it, which was painted and designed by the talented @lazyjaguar . The actual pattern design will be original. This'll be a 90+ft kite that flies in the wind above BRC. We we're recently awarded funding from the BRC community and have been included in their list of art installations for this upcoming Burning Man. Suuuuuper excited! #artistsoninstagram #digitalpainting #digitalart #burningman @skywhaleproject #blackrockcity #burningman2019 #burningmanart #myart #conceptart #seattleburners

A post shared by Chris Welch (@welchdraws) on

SkyWhale je lietajúca pestrofarebná veľryba v životnej veľkosti, ktorá rozprúdi predstavivosť a snaží sa využiť oblohu, ako trojrozmerné médium pre umenie. „Transformácia fyzickej reality prostredníctvom fantázie a umenia pomôže rozšíriť naše vnímanie toho, čo je možné“ opisuje dielo crowdfundingová kampaň.

Head Maze

Labyrint predstavivosti schovaný vo vnútri našej mysli“ popisuje svoje dielo Matthew Schultz a jeho tím, ktorý sa na festivale so svojim výtvormi odprezentoval aj v minulosti. Tentokrát pracuje na 12-metrovom diele, ktoré vo svojom vnútri ukrýva 4 poschodia a 18 miestností. Tie predstavujú interaktívny labyrint nášho podvedomia a snov. Vstup bude cez viacero skrytých dvier v ústach, zápästiach či hlave.

Flybrary

Oceľová hlava, z ktorej vylietavajú knihy pripomínajúce kŕdeľ vtákov. Myšlienka vytvoriť niečo podobné vznikla v hlave umylkyne Christiny Sporrongovej, podľa ktorej ide o „vyobrazenie toho, ako sa naše myšlienky snažia emancipovať, najmä v čase, keď naše konanie môže byť značne limitované,“ píše sa na webe gofundme.com, ktorý má pomôcť k dokončeniu projektu.

Happy Birthday – Mega Cake

Mega Cake je rozsiahly, 13,5 metra vysoký interaktívny model, ktorého konštrukcia je postavená výhradne z dreva a predstavuje jedinečné umelecké dielo pozostávajúce zo 4 úrovní. Vo svojom vnútri ukrýva priestor ako stvorený pre objavovanie a skúmanie umenia. Obrovská torta poukazuje na dôležité míľniky v živote ľudí (jubileum), ktoré sú spojené s osobnostným vývojom a zmenami.

Mariposita

Marioposita či Little Butterfly je takmer 8 metrov vysoká drevená socha zobrazujúca zrod nového života vo vajci v podobe ženskej postavy. Dielo vyjadruje transformáciu a znovuzrodenie a na svedomí ho má umelec Chris Carnabuci.

zdroje: burningman.org; mishalibertee.com; ilyproject2019.org; victorspinelli.com; mr-and-mrs-ferguson.com; ca.gofundme.com; headmaze.com; pieceofcakeproductions.org; kickstarter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK