Jeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Kontroverzný byt Mariana Kočnera stojí viac ako 4 milióny eur

  • Byt nachádzajúci sa na piatom poschodí v Starom Meste mení opäť majiteľa
  • V roku 2017 sa majiteľom bytu stal Erich Feix, ktorý byt predáva z dôvodu sťahovania
  • Cena bytu je neuveriteľných 4,3 milióna eur
pjimage (12)
TASR/Andrej Galica Unsplash/Thorsteinn Svavars
  • Byt nachádzajúci sa na piatom poschodí v Starom Meste mení opäť majiteľa
  • V roku 2017 sa majiteľom bytu stal Erich Feix, ktorý byt predáva z dôvodu sťahovania
  • Cena bytu je neuveriteľných 4,3 milióna eur

Dvojpodlažný byt, ktorého súčasťou je terasa s rozlohou 150 metrov štvorcových mení už druhýkrát svojho majiteľa. Na najvyšších podlažiach komplexu Bonaparte na Radvanskej ulici nad Bratislavským hradom sa nachádzajú 4 byty, na predaj je však len jeden.

Úžitková plocha nehnuteľnosti je 489 metrov štvorcových. Balkóny a terasa sa rozprestierajú na ploche 150 metrov štvorcových. Priestranný byt ponúka svojmu budúcemu majiteľovi 5 a viac izieb a rozprestiera sa na dvoch najvyšších poschodiach komplexu.

Bonaparte
zdroj: Screenshot/Youtube/Denník N

Ponúkaný štandard je na veľmi vysokej úrovni. V byte sa nachádzajú napríklad hliníkové okná s izolačným trojsklom, klimatizáciu, mramorové podlahy, predprípravu na krb, podlahové vykurovanie s vlastným plynovým kotlom a vetranie.

Cena bytu je 4 289 000 € a v prípade záujmu si môže budúci majiteľ dokúpiť aj dve dvojgaráže so štyrmi nadštandardnými parkovacími miestami za 200 000 €.

Bonaparte
zdroj: Screenshot/Youtube/Konzervatívny výber

Občianska vybavenosť

Za komplexom Bonaparte stojí Ladislav Bašternák, ktorý bol v roku 2018 odsúdený na 5 rokov väzenia. Na podvodoch na daniach okradol štát o 2 milióny eur.

Pozemok, na ktorom komplex v roku 2011 vyrástol, bol určený pre výstavbu občianskej vybavenosti. Dlho sa diskutovalo o tom, či na ňom bude hvezdáreň, detské ihrisko alebo parčík s občianskou vybavenosťou. Malo ísť o niečo, čo bude prospešné pre verejnosť. Lukratívny pozemok však čakal úplne iný osud.

Pobúrená spoločnosť

Jedného dňa prišiel veľký podnikateľ, ktorý si ho uchmatol pre seba. Potajme. Jeho cieľom bolo na pozemku postaviť bytový komplex. Obyvatelia Bratislavy boli proti a po krátkom čase sa zistilo, že plány podnikateľa sú zbytočné, keďže pozemok je určený na výstavbu občianskej vybavenosti. 

V roku 2004 bol zastupiteľstvom schválený plán, v ktorom stál zámer realizácie polyfunkčného komplexu Bonaparte. Aby to verejnosť opäť nepobúrilo, miesto bolo určené na realizáciu polyfunkčného objektu vybavenosti s doplnkovou funkciou bývania. V pláne bolo zachovanie prírodných plôch a dodržanie funkcie. Komplex mal stáť na 45 % celkovej plochy.

zdroj: TASR/Andrej Galica

Podľa pôvodného stavebného plánu mal komplex ponúkať 38 veľkometrážnych bytov s výmerou 85 až 183 m2. Samotný počet a výmera sa však menili. Cena bytov začínala na 533-tisíc eur vrátane DPH, čo je po prepočte približne 4 100 až 4 300 eur za štvorec. 

Najznámejší nájomník

Zabudnúť nesmieme ani na to, že najznámejším nájomníkom v komplexe bol Robert Fico. Luxusný byt si prenajímal od roku 2012 a opustil ho počas leta 2019. V októbri 2017 Fico tvrdil, že byt si prenajíma za  2 650 eur mesačne plus 200 eur záloha za energie. Odkiaľ na to mal? Novinárom povedal, že byt platila jeho manželka Svetlana.

komplex bonaparte, robert fico
zdroj: SITA/Braňo Bibel, SITA/Jana Birošová

Aj napriek tomu, že táto suma je pre bežného smrteľníka extrémne vysoká, Fico dostal byt s výraznou zľavou. Pôvodná výška mesačného nájmu bola 5 500 eur vrátane energií a internetu. Kaucia za byt mala výšku 5 000 eur. 

Po odchode bývalého premiéra z bytu ostali viacerí ľudia prekvapení. Fico si so sebou vzal všetko, čo sa dalo. V byte ostalo miesto po vytrhaných parketách a kuchynskej linke, a krb bez obloženia. Chýbali v ňom aj vaňa, umývadlá, lampy a vodovodné batérie. 

Druhým majiteľom bytu sa stal bývalý člen vedenia Prvej stavebnej sporiteľne Erich Feix. Byt vlastnil približne 3,5 roka a je pravdepodobné, že nehnuteľnosť si vyžiadala dosť vysoké investície. Takmer každú miestnosť bytu zdobia umelecké diela a nechýbajú ani sochy na podstavcoch. Podľa týždenníka Plus 7 dní sa jedna takáto socha nachádza aj priamo v spálni. Podnikateľ byt prerobil tak, aby sa na vrchnom poschodí mohla nachádzať hala s obrazovou galériou. 

Zdroje: nehnutelnosti.sk, SME, TREND, Pluska.sk, Denník N, Plus 7 dní

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech