Bývalá súdna tlmočníčka si v Zadare otvorila realitnú kanceláriu. Jadran Slovákom a Čechom učaroval

  • Bývalá súdna tlmočníčka žije v Chorvátsku od štrnástich rokov
  • V Zadare spoločne s kamarátkou Barborou vedú realitnú kanceláriu
Na snímke Adria Team real estate
Monika Surma
  • Bývalá súdna tlmočníčka žije v Chorvátsku od štrnástich rokov
  • V Zadare spoločne s kamarátkou Barborou vedú realitnú kanceláriu

Monika odišla zo Slovenska, keď mala 14 rokov. Ako sama hovorí, do Chorvátska prišla na výmenný pobyt, ktorý sa stal tým celoživotným. V krajine so „slovenským morom“ ich s Češkou Barborou čakal rovnaký osud. Obe sa totiž zamilovali do Chorvátov a následne si v Zadare spoločne založili realitnú kanceláriu.

V rozhovore nám prezradila, ako ovplyvnil realitný trh vstup Chorvátska do Eurozóny a uviedla aj oblasti, ktoré pri kúpe nehnuteľnosti preferujú mladí Chorváti a aj to, kde sa v Chorvátsku oplatí kúpiť pozemok či nehnuteľnosť.

  • Ako sa ako Slovák aklimatizovať a prispôsobiť chorvátskemu životnému štýlu
  • Ako sa zmenil realitný trh v Chorvátsku po ich vstupe do Eurozóny
  • Prečo sa čoraz viac Slovákov sťahuje na pobrežie Jadranského mora
  • V čom sa líši realitný trh vo vnútrozemí a v prímorských oblastiach

V Chorvátsku žiješ už vyše 30 rokov. V čom sa z tvojho pohľadu táto krajina zmenila najviac? Čo ťa vtedy pred rokmi priviedlo do Chorvátska a čo ťa motivovalo zostať?

Do Chorvátska som sa dostala ako aktívny športovec na výmenný pobyt, ktorý sa zmenil na celoživotný pobyt – neskôr som sa vydala a s manželom Chorvátom sme si založili rodinu.

Celkovo by som to zhrnula tak, že sa po ich občianskej vojne Chorvátsko zotavilo. Ako dobre všetci vieme, Chorvátsko vstúpilo do EÚ a do Schengenu. Zmenila sa platobná mena z nám dobre známych kún na eurá.

Čo bolo pre teba najťažšie v Chorvátsku zo začiatku? Dokázala si sa tam ako Slovenka aklimatizovať rýchlo?

Na začiatku bolo najťažšie si zvyknúť na ich mentalitu a tempo života. Musím však doplniť, že Chorvátsko je krajina mnohých tvárí – iné životné tempo je v hlavnom meste Záhreb, iné na pobreží, iné v horských častiach a opäť úplne iné na ostrovoch.

Ja verím, že aj väčšina Sloveniek a Češiek sa celkom rýchlo aklimatizovala. Ak si na trvalý pobyt vyberiete iný štát, snažíte sa prispôsobiť čím skôr.

Monika Surma
zdroj: Monika Surma

V Zadare si najskôr pracovala ako tlmočníčka. Prečo si si vybrala práve chorvátsky jazyk? Čo ťa na chorvátčine najviac baví a fascinuje?

Pravda, keďže som žila v Chorvátsku a už som mala chorvátsky jazyk v malíčku, začali moje služby vyžadovať rôzne inštitúcie a podnikatelia. O tom, čo ma na chorvátčine najviac baví, som nikdy nerozmýšľala. Vždy ma však vedeli pobaviť niektoré výrazy, ktoré sa rovnako vyslovujú, ale v každom jazyku majú úplne iný význam.

Si zakladateľkou a spolumajiteľkou realitnej agentúry Adria Team Real Estate v Zadare. Aké boli ceny bytov v Chorvátsku v začiatkoch tvojho podnikania? Ako vtedy vyzeralo obchodovanie s realitami a čo teba osobne k tomuto biznisu priviedlo?

Ceny boli pravdaže o niečo iné ako v dnešnej dobe, ale zodpovedajúce danej hospodárskej situácii. Najmä počas vojny, obdobie po vojne bol trh s nehnuteľnosťami divoký a postupne sa stabilizoval.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá