Bývalý ostreľovač bude vypovedať cez telemost: Kaľavského na Slovensko z Bosny nevydajú

  • Začína sa proces s expolicajtom na úteku
  • Ján Kaľavský má vypovedať prostredníctvom videokonferencie
  • Bývalému ostreľovačovi hrozí 10 rokov za mrežami
Ján Kaľavský
Na fotografii je stíhaný expolicajt Ján Kaľavský minv.sk
  • Začína sa proces s expolicajtom na úteku
  • Ján Kaľavský má vypovedať prostredníctvom videokonferencie
  • Bývalému ostreľovačovi hrozí 10 rokov za mrežami

Ján Kaľavský sa mal pred sudcu Špecializovaného trestného súdu postaviť už v novembri minulého roku. Pojednávanie však skomplikovala skutočnosť, že je expolicajt na úteku v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Sudca Miroslav Mazúch na návrh prokurátora v novembri rozhodol, že pojednávanie odročí na marec a proti expolicajtovi bude konať ako proti ušlému. 

Znamená to, že pojednávanie sa vykoná aj v neprítomnosti obžalovaného, ktorý sa vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine alebo sa skrýva. Jeho záujmy v takom prípade zastupuje obhajca, ktorý má rovnaké práva ako obvinený a ktorému sa doručujú aj všetky písomnosti.

Hlavné pojednávanie sa vykoná aj v neprítomnosti Kaľavského, a to bez ohľadu na to, či sa o ňom dozvedel. Bez ohľadu na to, či by expolicajta sudca v utorok alebo v stredu odsúdil, Kaľavský má právo podať návrh na opätovné prerokovanie svojej veci súdom vo svojej prítomnosti.

Bývalého šéfa operatívcov NAKA majú vypočuť cez telemost. U jeho advokátky Evy Mišíkovej sme zisťovali, či je všetko zariadené. „Podľa informácií, ktoré mám zo Špecializovaného trestného súdu, áno. Mám tú informáciu, že tam, kde on je, to potvrdili, že to zorganizujú v ten deň, ako boli požiadaní,“ povedala pre Startitup Mišíková.

Jan Kaľvský v pátraní
zdroj: Polícia SR

Kaľavského advokátka tiež potvrdila, že expolicajt sa z Bosny a Hercegoviny na pojednávanie do Pezinka prísť nechystá. „On je tam v azyle,“ potvrdila s tým, že nemá vedomosť o tom, či skončilo extradičné konanie, ktorým by Kaľavského mohol súd dostať na Slovensko.

Bývalého ostreľovača stíhajú pre obvinenie z korupcie, zneužívanie právomoci verejného činiteľa či ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. V skratke za to, že z polície vynášal informácie svojím informátorom a prijímal od nich dary. 

Svojimi výpoveďami spustil vojnu v polícii

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Aktuality.sk, FB Robert Fico

Najnovšie videá

Trendové videá