V base si odsedí dlhé roky a musí zaplatiť desiatky tisíc eur. Bývalý šéf kontrarozviedky SIS je vinný

  • Peter Gašparovič je vinný z korupcie
  • Za vinného bol unznaý aj bývalý policajt Ladislav Vičan
  • V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov
Na snímke obžalovaný Ladislav V. počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde. Na snímke obžalovaný Peter G.
Na snímke obžalovaný Ladislav V. počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde. Na snímke obžalovaný Peter G., TASR/Jakub Kotian TASR/Jakub Kotian
  • Peter Gašparovič je vinný z korupcie
  • Za vinného bol unznaý aj bývalý policajt Ladislav Vičan
  • V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič je vinný z korupcie. Rozhodla o tom dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová. Rovnako bol uznaný za vinného aj bývalý policajt Ladislav Vičan.

Súd v tejto súvislosti uložil Petrovi Gašparovičovi trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Taktiež dostal peňažný trest 50 000 eur. V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia.

Ladislavovi Vičanovi zase súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40 000 eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest je v jeho prípade jeden rok väzenia.

V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov. Ladislavovi Vičanovi má tiež v prospech štátu prepadnúť auto. Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný.

Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó.

Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Súd ich v tejto súvislosti uznal obžalovaných za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Tvrdenia Bočkaya, že obžalovaným vyplatil peniaze podľa sudkyne Sabovej potvrdzujú finančné transfery jeho spoločnosti. Taktiež o tom vypovedali svedkovia Ľudovít Makó a Boris Beňa. „Skutkové okolnosti neboli založené len na jednom dôkaznom prostriedku,“ skonštatovala Sabová. Doplnila, že medzi úplatkom a obstarávaním záležitosti s KÚFS bola priama súvislosť.

Zároveň vysvetlila, prečo súd nevyhovel návrhu prokurátora na uloženie trestu prepadnutia majetku oboch obžalovaných. Takýto trest by totiž podľa nej nezodpovedal princípu proporcionality. „Mal by negatívny vplyv na ich rodiny a blízkych,“ povedala s tým, že v takomto prípade je potrebné preukázať súvislosť medzi majetkom a trestnou činnosťou.

Prokurátor hodnotí dnešný rozsudok špecializovaného súdu pozitívne. Dodal, že si preštuduje rozhodnutie sudkyne Sabovej neuložiť obom obžalovaným trest prepadnutia majetku a zváži v tejto veci podanie odvolania. Obhajoba skonštatovala, že sa nestotožňuje s dnešným rozsudkom. „Podľa nášho názoru dôkazná situácia nepreukazuje, že skutok, ktorý bol predmetom obžaloby, sa stal,“ povedal obhajca obžalovaných Adrián Kucek.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie