Bývalý šéf Mossadu poskytol exkluzívny rozhovor. Prehovoril o akciách v Iráne aj o chybe v Gaze

  • Rozhovor, na aký od týchto pánov nie sme zvyknutí
  • Nedávny šéf legendárnej tajnej služby priblížil akcie proti Iránu a iné úlohy, ktorým počas svojej kariéry čelil
  • Na záver nevylúčil, že by jedného dňa kandidoval na post premiéra Izraela
Mossad
Mossad.gov.il a TASR/ AP Photo/ Adel Hana
  • Rozhovor, na aký od týchto pánov nie sme zvyknutí
  • Nedávny šéf legendárnej tajnej služby priblížil akcie proti Iránu a iné úlohy, ktorým počas svojej kariéry čelil
  • Na záver nevylúčil, že by jedného dňa kandidoval na post premiéra Izraela

Len niekoľko dní po odchode dnes už bývalého šéfa izraelskej tajnej služby Mossad Yossiho Cohena zaujal svet jeho pomerne otvorený rozhovor pre miestnu stanicu Channel 12, na aký nie sme od týchto tajnosťami obkolesných pánov zvyknutí.

Rozhovor pravdepodobne schválili izraelskí vojenskí cenzori a Cohen bol pri mnohých príležitostiach obozretný, napriek tomu hovoril o svojej kariére a kľúčových operáciách s otvorenosťou a detailmi radikálne netypickými pre špiónskych šéfov, najmä tých, ktorých služba sa skončila len nedávno,“ ohodnotili rozhovor aj izraelské médiá, ako the Times of Israel.

zdroj: GPO Israel/ Kobi Gideon

V mimoriadnom rozhovore uviedol veľmi konkrétne podrobnosti o nedávnej aktivite Mossadu proti Iránu, jeho interakciách s premiérom Benjaminom Netanjahuom či jeho úlohe v normalizácii Izraela so Spojenými arabskými emirátmi,“ informuje ďalej izraelské médium.

Okrem vyššie menovaného sa rozhovor dotkol aj pásma Gazy, z ktorého nedávno pravidelne lietali rakety na Izrael, či napríklad Cohenovych ambíciach na post predsedu vlády, ktoré doslovne nevylúčil.

zdroj: TASR/ Knesset Spokespersons' Office via AP/ Adina Valman

Iránske klamstvo a likvidácia ľudí, ktorí ohrozujú Izrael

Cohen dosť priamo naznačil, že jeho agentúra stála za výbuchom iránskeho centrifugačného zariadenia v Natanze. „Hovoríme (Iránu) veľmi jasne: Nenecháme vás dostať jadrové zbrane. Čo nechápete?“

Súčasťou sabotážnych akcií voči iránskemu jadrovému programu sú aj likvidácie niektorých iránskych vedcov a odborníkov. Bez pochýb jedným z najznámejších posledných prípadov, ktorý sa pripisuje agentúre Mossad, je zavraždenie „otca iránskeho programu darebáckych jadrových zbraní“ Mohsena Fachrízádeha.

Ak tento človek predstavuje schopnosť, ktorá ohrozuje občanov Izraela, musí prestať existovať,“ odpovedal Cohen na otázku moderátorky, či má takéto vraždenie vôbec zmysel.

„Žiadny nacista si nemohol byť istý, či ho nenájdeme.“ Príbeh tajomného Mossadu a jeho neuveriteľných operácií

Bývalý šéf izraelskej tajnej služby prezradil aj to, že niekedy sa dotyčným potenciálnym cieľom posiela posolstvo, akési varovanie, aby zmenili povolanie a venovali sa niečomu inému. Ak to spravia, vyhnú sa tragickému osudu.

„Dostal niekto taký tip a stal sa povedzme klaviristom?,“ spýtala sa moderátorka. „Áno,“ odpovedal Cohen s tým, že ho takéto rozhodnutie daného človeka vždy potešia.

Najviac sa ohľadom Iránu hovorilo o operácii, počas ktorej agenti Mossadu získali z tajných iránskych archívov desiatky tisíc dokumentov a desiatky diskov o ich jadrovom programe.

zdroj: záber z dokumentárneho filmu the History of Mossad

Na mieste bolo zapojených dvadsať agentov Mosadu – žiadny z nich nebol izraelský štátny príslušník… Vedeli sme, že nás budú prenasledovať. Vzali sme ich najcitlivejšie tajomstvá,“ prezradil niektoré tajné informácie z misie Cohen, ktorý po získaní tajných dokumentov zdôraznil aj druhú dôležitú fázu misie – dostať sa s týmito dokumentami preč z krajiny, keď po nich okamžite pátral a uzatváral prechody celý Irán.

Operácia priniesla dôkazy, ktoré potom premiér Izraela Benjamin Netanjahu odprezentoval celému svetu, že Irán o svojom jadrovom programe klame.

Jeden z najväčších úspechov spravodajských služieb v izraelskej histórii a dôkaz, že Irán klamal,“ tak by sa dala zhrnúť reakcia izraelského premiéra na ďalšiu neuveriteľnú akciu Mossadu.

O blízkom vzťahu Cohena, ktorého do funkcie dosadil práve Netanjahu, a premiéra kolujú v Izraeli viaceré chýry o ich až prílišnej blízkosti a väzbách, na ktoré bývalý šéf Mossadu reagoval aj v televíznom rozhovore.

„Viem, že platím cenu za svoju blízkosť k Netanjahuovi, a že vzťah dôvery, ktorý mám s premiérom, je veľmi užitočný pre operácie Mossadu a jeho rozvoj. Pracujem pre najvyšší účel. Nepracujem pre predsedu vlády,“ snažil sa vyvrátiť isté špekulácie Cohen.

Mimochodom, ten do Mossadu nastúpil už ako 22-ročný a čo je zaujímavé, vychovaný bol nie ako žid, ale ako pravoslávny kresťan.

V Gaze urobil chybu

Interview sa venovalo aj udobrovaniu a nadväzovaniu diplomatických vzťahov s niektorými arabskými krajinami, medzi ktorými budili najväčšiu pozornosť Spojené arabské emiráty.

Cohen potvrdil, že sa na tom podieľali a zúčastňovali aj tajné služby, a že istým problémom v nadväzovaní vzťahov boli niektoré ich operácie z minulosti, ktoré bolo treba vysvetliť – napríklad vražda dovozcu zbraní pre Hamas Mahmúda al-Mabhouha priamo v dubajskom hoteli v roku 2010, teda priamo na území Spojených arabských emirátov.

V posledných týždňoch pútali svetovú pozornosť ohľadom Izraela najmä jeho vzťahy s Palestínou a pásmom Gazy, z ktorého pravidelne lietali rakety na izraelské mestá a židovský štát na ne odpovedal svojimi raketami.

zdroj: TASR/ AP/ Hatem Moussa. Pohľad na raketové útoky z palestínskeho pásma Gazy na Izrael 11. mája 2021.

K tejto téme prešlo aj interview, kedy Cohen priznal, že ohľadom pásma Gazy urobil jednu zásadnú chybu, keď osobne pomohol zariadiť príliv stoviek miliónov dolárov z Kataru.

Veril, že pomôžu zlepšiť život miestnych obyvateľov, a tým tak zníži ich motiváciu pridávať sa k Hamasu, k terorizmu a chuti po vojne. Veril, že nastane pokoj. Peniaze sa ale investovali do rakiet a tunelov a prišiel ďalší konflikt. „Mýlil som sa,“ hovorí otvorene.

Na otázku, čo mu z Mossadu bude najviac chýbať, odpovedá: „Vzrušenie z dokončenia úspešnej operácie. Nič také nenájdem.“

Zdroje: The Times of Israel, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech