Bývanie je stále drahšie aj napriek pandémii. Nárast cien za byty sa očakáva aj tento rok

  • Na začiatku minulého roka bol počet voľných bytov na prenájom stabilný
  • Zlom však nastal v marci, kedy sa aj na Slovensku naplno prejavila pandémia koronavírusu
  • Ceny nehnuteľností naďalej rástli aj napriek pandémii
bývanie byty prenájom ceny Bratislava
Byty v Bratislava, HERRYS
  • Na začiatku minulého roka bol počet voľných bytov na prenájom stabilný
  • Zlom však nastal v marci, kedy sa aj na Slovensku naplno prejavila pandémia koronavírusu
  • Ceny nehnuteľností naďalej rástli aj napriek pandémii

Aj napriek tomu, že v poslednom štvrťroku minulého roka bol rast cien najnižší spomedzi všetkých štvrťrokov, ceny bytov si udržali vyššiu dynamiku rastu, medziročne vzrástli o 7,3 %.

Vyplýva to z údajov realitnej kancelárie HERRYS, ktorá je najväčšou realitnou kanceláriou v Bratislave s viac ako 800 transakciami ročne.

Ceny sa oproti letným mesiacom zvýšili

Ako tlačová správa uvádza, výraznejší rast sa počas štvrtého štvrťroka 2020 prejavil najmä pri cenách existujúcich nehnuteľností. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 boli ceny vyššie o 7,8 %. Ceny sa zvyšovali aj oproti letným mesiacom, v porovnaní s koncom leta a začiatkom jesene sa ceny zvýšili o 1,1 %.

Čo sa týka nových nehnuteľností, ich ceny medziročne vzrástli o 6,6 %. Na rozdiel od existujúcich bytov, kedy sa ceny oproti letu zvýšili, pri nových nehnuteľnostiach ceny klesli o 1,3 %.

Na začiatku minulého roka bol počet voľných bytov na prenájom v ponuke realitnej kancelárie stabilný, uvádza tlačová správa. Zlom však nastal v marci, kedy sa aj na Slovensku naplno prejavila pandémia koronavírusu.

architektúra, byt, reality, design, prerábka
zdroj: Grau Architects/ Foto: Nora a Jakub

Pandémia ovplyvnila dopyt po bytoch

„Pribudli nám najmä byty, ktoré majitelia prenajímali formou služby Airbnb alebo byty, ktoré sa uvoľnili po zahraničných zamestnancoch,“ hovorí Martin Marsina, partner realitnej kancelárie HERRYS.

Ako pokračuje, celkovo sa ponuka prenájmov počas prvej vlny pandémie zvýšila o 40 percent. Od mája však počet ponúk postupne klesal, spôsobil to opätovný dopyt po bytoch po uvoľnení opatrení.

 „V júli a auguste sme zrealizovali 107 prenájmov, čo predstavovalo nárast o 75 percent oproti letu 2019,“ konštatuje Martin Masina.

Napriek turbulentnému roku narástol realitnej kancelárii HERRYS počet uzatvorených nájomných zmlúv počas celého roka o pätinu.

Realitná kancelária tak uzavrela 396 kontraktov, pričom priemerné nájomné bez energií v rámci zrealizovaných obchodov realitnej kancelárie predstavovalo v roku 2019 667 eur za mesiac.

Najdizajnovejší byt v Bratislave má výhľad, z ktorého padneš na “zadok“. Minimalizmus je tu mantrou

Najväčší záujem bol o dvojizbové byty

Ako tlačová správa uvádza, priemerný vek záujemcu o prenájom v Bratislave bol 33 rokov. Majitelia nehnuteľností boli o niečo starší a ich priemerný vek dosiahol 46 rokov.

Najväčší záujem bol o dvojizbové byty, ktoré tvorili až polovicu zo všetkých uzatvorených zmlúv realitnej kancelárie. Trojizbové byty predstavovali 23 %, čím sa v rebríčku najatraktívnejších bytov dostali na druhé miesto.

 Zvyšok tvorili jednoizbové byty a garsónky, ktoré predstavovali 14 %. Najmenší záujem bol o štvorizbové, ktoré tvorili 5 % a o rodinné domy, ktoré predstavovali 3 %.

Ľudia uprednostňovali zariadené byty

Staré Mesto a Ružinov si stále zastávajú pozíciu najobľúbenejších lokalít v Bratislave. Ako tlačová správa informuje, tieto lokality tvorili viac ako 60 percent zo všetkých nájomných zmlúv kancelárie.

Tí, ktorí si chceli prenajať byt, mali v minulom roku na výber z podstatne väčšej ponuky, čo znamená, že preferovali dizajnovo dobre a kompletne zariadené nehnuteľnosti.

Majitelia sa tak so svojimi ponukami museli od konkurencie výrazne odlíšiť. „Nehnuteľnosti nemuseli byť luxusné, ale nájomcovia uprednostňovali kompletne zariadené byty a domy,“ skonštatoval Martin Marsina.

bývanie byty prenájom ceny Bratislava
zdroj: HERRYS

Predaj bytov priniesol nový typ kupujúcich

Aj napriek výrazným protipandemickým opatreniam a lockdownu, ktorý okrem všetkého priniesol prepúšťanie na trhu práce, ceny nehnuteľností naďalej rástli.

Vyššie ceny predaných nehnuteľností v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali aj v realitnej kancelárii HERRYS. Realitná kancelária síce zaznamenala približne rovnaký počet uzatvorených zmlúv, no ceny predaných nehnuteľností minulý rok vzrástli o 11 %.

Ľudia sa rozhodovali čoraz častejšie ochrániť svoje úspory pred predpokladaným nárastom inflácie. „Viacerí klienti si vlani vybrali svoje peniaze z rôznych finančných produktov a presunuli ich do nehnuteľností,“ hovorí Martin Marsina.

Plánuješ v dohľadnej dobe kúpiť byt?

Ceny nehnuteľností budú rásť

Ako tlačová správa uvádza, už počas prvých týždňov nového roka je na trhu zreteľný záujem nielen o prenájmy, ale aj o kúpu nehnuteľností.

V prvej polovici tohto roka majú pri predajoch doznievať trendy roka 2020, čo znamená, že ponuka bytov na predaj nebude vedieť pokryť dopyt záujemcov. Realitná kancelária HERRYS očakáva, že ceny pri kúpe nehnuteľností budú naďalej rásť.

Druhá polovica roka by mohla do hlavného mesta opäť prilákať študentov a zamestnancov firiem, čo by sa malo odraziť na vyššom dopyte po nájmoch.

„V druhej polovici roka predpokladáme, že príchod ľudí do hlavného mesta akceleruje dopyt a ceny by sa mohli priblížiť tým pred marcom 2020,“ dodáva na záver Martin Marsina.

Zdroj: HERRYS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá