Bývanie v Berlíne bude lacnejšie ako v Bratislave. Nemci zastropujú nájmy

  • Cenová regulácia bude stanovená na 5 rokov
  • Ceny bytov môžu byť lacnejšie ako v Bratislave
melo
pexels.com
  • Cenová regulácia bude stanovená na 5 rokov
  • Ceny bytov môžu byť lacnejšie ako v Bratislave

Kríza bývania trápi Nemecko už dlhšie, a preto sa vláda rozhodla zakročiť tvrdou reguláciou. O problematike s bývaním v Berlíne informuje portál citylab.

Vysoké ceny nájmov a čierny biznis začal v hlavnom meste Nemecka prekvitať. Zdá sa, že schválením nového zákona bude všetko lacnejšie, legálnejšie a jednoduchšie. Kritici však tvrdia, že takýto zákon umožní čiernemu trh prekvitať ešte viac a hovoria o zbytočnom krivení voľného trhu.

Regulácia cien bude výrazná

Berlín zastropuje nájmy a určí minimálnu hodnotu prenájmu bytu a cenu za meter štvorcový. Podľa niektorých štatistík vyše 81 percent všetkých domov Berlína je prenajímaných a približne 60 percent z nich vlastnia súkromné spoločnosti.

Od roku 2020 sa majú všetky nájmy bytov regulovať a napríklad domy, ktoré boli postavené pred rokom 1990, budú musieť byť ponúkané na prenájom len za 6,45 eura za meter štvorcový. Regulácia bude platná po dobu prvých 5 rokov.

Maximálnu cenu nájomného za meter štvorcový stanoví Berlín bez vedľajších poplatkov na 9,8 eura. Existujúce nájomnej zmluvy môžu túto hornú hranicu prekročiť. Ak to však bude o viac ako 20 percent, bude nájomné považované za úžernícke.

zdroj: pexels.com

Pokuty pre nájomníkov

V súčasnosti v Berlíne zaplatíš za jedno-izbový byt, ktorý má 40-50 štvorcových metrov približne 1 500 až 2 000 eur. Ak by bol tento dom postavený skôr ako v roku 1990, po novom zaplatíš približne 300 eur. To je podstatne menej alebo dokonca rovnako ako v Bratislave.

Všetky ceny samozrejme závisia na lokalite. Na jej základe sa hodnota nehnuteľností mení. V Bratislave sa nájom za jednoizbový byt pohybuje v rozmedzí 400-600 eur. Opäť sa cena líši v kontexte lokality.

Každopádne je to cena stlačená na minimum, čo predstavuje pre nájomníkov dobrú správu. Nie však pre nájomcov. Kritici hovoria o znížení výstavby apartmánov a prerastaní čierneho trhu.

S vysokými nájmy sa netrípi len Berlín, ale aj ďalšie nemecké mestá, ktorá tiež diskutujú o možnostiach, ako zdražovanie spomaliť. Najdrahšie nájmy v celom Nemecku sú podľa Der Tagesspiegel v Mníchove, kde sa podľa nových zmlúv platí 17,98 euro (460 korún) za meter štvorcový.

Bavorská krajinská vláda sa zhodou okolností zhodla, že zvýši zdvojnásobnú pokutu na 100-tisíc euro (2,6 milióna korún) pre tých, ktorí prenajímajú byty za neprimerané sumy. Za tú sa považuje taká suma, ktorá o viac ako dvadsať percent presahuje cenu nájomného za podobný byt v tej istej lokalite.

Ceny nájomného bývania rastú aj v Prahe. Pre porovnanie, priemerné bytové nájomné bez poplatkov v Prahe podľa údajov Trigema v druhom štvrťroku predstavovalo 327 korún za meter štvorcový mesačne. Pripravovaný berlínsky strop tak prekračuje zhruba o 30 percent.

Berlín ako príklad pre New York?

V Bratislave zaplatíš najviac v Starom meste a Ružinove. Od roku 2010 sa ceny zvýšili takmer o 50 percent. Podľa portálu nehnuteľnosti.sk až polovica všetkých nehnuteľností (na prenájom) zverejnených na internete, sú lokalizované v Bratislave.

zdroj: pexels.com

V Nemecku situáciu s narastajúcim nájom vyriešili po svojom aj napriek kritike. Nemecká vláda argumentuje tým, že nájomná politika v Berlíne bola neudržateľná a tento krok má prispieť k vyriešeniu situácie s nájmami v Nemecku.

Nemeckého zákona sa chytili aj v USA a ihneď začala diskusia na tému, či sa stane Berlín príkladom pre New York. To, či bude regulácia cien pre berlínsky trh s bytmi pozitívna, ukáže až čas.

Zdroj: ČTK, citylab, nehnutelnosti.sk, faz.net, interaktiv.de

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech