C2i získala silného investora. Nadpolovičný podiel vo firme Patricka Hessela kupuje LG

  • Jedna z najinovatívnejších slovenských firiem C2i získala nový impulz pre rozvoj svojho biznisu. O hľadaní investora hovoril jej CEO Patrick Hessel už počas decembrového rozhovoru pre Startitup, no až teraz obrovskú novinku zverejnil. Podiel vo výške 50,1 percenta kúpi gigant LG Hausys.
collagebnmbjk
facebook.com/c2i, lghausys.com
  • Jedna z najinovatívnejších slovenských firiem C2i získala nový impulz pre rozvoj svojho biznisu. O hľadaní investora hovoril jej CEO Patrick Hessel už počas decembrového rozhovoru pre Startitup, no až teraz obrovskú novinku zverejnil. Podiel vo výške 50,1 percenta kúpi gigant LG Hausys.

Slovenská firma Com­po­si­tes Inno­va­ti­ons Inter­na­ti­onal.z Dunajskej Stredy si získala silné postavenie na svetovom trhu vďaka výrobe karbónových komponentov, a to najmä v automobilovom a leteckom priemysle. Dielce z uhlíkových vlákien sú stále doménou prémiových automobiliek a leteckých spoločností a aj preto C2i spolupracuje s takými velikánmi, ako sú Etihad, Airbus, Porsche, Bentley či Tier 2. Komponenty dodala aj pre stavbu kapsule potrubného dopravného systému Hyperloop.

Foto: c2i.com

Odvážne plány, odvážne riešenia

Na svete je asi len šesť firiem tohto druhu a práve Patrick Hessel nedávno vyjadril ambíciu výrazne podporiť rast firmy a vybudovať z C2i svetového giganta v kompozitnom priemysle, ktorý na trhu zatiaľ nie je. O tom, že jeho slová netreba brať na ľahkú váhu svedčí práve táto firemná novinka. Ešte pred pár mesiacmi pritom podnikateľ zvažoval, či ísť cestou organického rastu alebo do firmy investovať externý kapitál.

Foto: facebook.com/c2i

 

„Biznis je vždy bojom proti času a keď chcete byť lídrom, znamená to, že musíte byť rýchlejší ako ostatní. A finančné investície tento rast urýchľujú. Je vždy otázne, či mať radšej 100% podielu vo firme, ale riskovať, že vás iní v pozícii lídra predbehnú,“ vyjadril sa Patrick pre Startitup k investičnej otázke.  Dnes je jasné, že sa rozhodol ísť druhou – rýchlejšou, aj keď o niečo odvážnejšou cestou.

Už tento týždeň by sa mala dokončiť transakcia medzi C2i a firmou LG Hausys, ktorá kupuje 50,1-percentný podiel vo firme c2i. Ani jedna zo strán sumu zatiaľ nezverejnila, no podľa našich informácií by malo ísť o viac ako 20 miliónov eur.

Foto: c2i.com

Foto: c2i.com

Spoločnosť LG Hausys je dcérskou spoločnosťou juhokórejského giganta LG a okrem iného sa špecializuje na výrobu vlastných ľahkých plastových dielcov a dielcov zo sklených vlákien pre automotive odvetvie v Kórei, Číne či USA. Investícia v C2i bola preto veľmi logickou voľbou. Spoločnosti zaručí možnosť využívať inovatívne technológie C2i na výrobu uhlíkových komponentov, a tým rozšíriť svoje kompetencie v tomto odvetví.

Foto: lghausys.com

 

Slovenská firma zas môže čerpať benefity z infraštruktúry a globálneho postavenia a vplyvu LG. „Som nadšený, že spojíme sily s LG Hausys a LG Group ako strategickým partnerom, pretože predstavuje skvelú platformu pre vývoj v globálneho lídra vo výrobe kompozitov pre automobilový a vesmírny priemysel,“ informoval Patrick Hessel.

Foto: lghausys.com

 

Expanzia a investícia do vývoja

Obrovská finančná injekcia jej však umožní najmä expandovať na ďalšie zahraničné trhy a investovať do výskumu a vývoja. O tejto ambícii nás už Patrick Hessel informoval. „Chceme vytvo­riť veľké vývo­jové cen­trum, kde budeme hľa­dať odbor­ní­kov zo zahra­ni­čia so skú­se­nos­ťami s kom­po­zit­nou tech­no­ló­giou, ale aj odbor­ní­kov zo Slo­ven­ska, ktorí majú skú­se­nosti vše­obecne s auto­ma­ti­zá­ciou, robo­ti­kou a kon­štruk­ciou. Veľmi sa na to tešíme,“ prezradil pre Startitup.

Foto: c2i.com

C2i chce tiež časť financií využiť na výstavbu novej haly v Dunajskej Strede, ktorá bude zameraná na výrobu pre letecký segment. Spoločnosť sa však neplánuje vrhnúť do automatizácie, ktorá v tomto odvetví nemá zmysel. Už dnes C2i zamestnáva viac ako 400 zamestnancov. Mnohí z nich sú Slováci, no väčšinu z tvoria experti zo zahraničia, kde má tento priemyselný segment väčšiu tradíciu. Vďaka novým priestorom a rozšíreniu výroby a výskumu určite pribudnú nové pracovné príležitosti aj pre Slovákov.

Inšpiratívny biznis príbeh

Spoločnosti C2i sa za posledných päť rokov darilo medziročne rásť priemerne až o 60 percent a jej tržby za rok 2015 predstavovali takmer 16 miliónov eur. Z odvážneho podnikateľského nápadu, ktorý Patrick rozbehol v nevyužívaných priemyselných halách svojich rodičov, je dnes svetový inovátor vo výrobe kompozitných dielcov. Patrick mal len 23 rokov, keď začal podnikať. Ako čerstvý absolvent mal za sebou úspešné štúdium na prestížnych školách v zahraničí, no zároveň nemal rodinu, záväzky a nič ho v jeho snoch nebrzdilo.

Foto: podnikatelroka.sk

Niet divu, že si vlani za svoje úspechy odniesol prestížny titul EY Podnikateľ roka 2015 a dlho bude pozitívnym príkladom toho, že globálny biznis sa dá robiť odvšadiaľ. C2i má dvere do sveta otvorené dokorán a veríme, že svoj plný potenciál ešte stále neukázala. Novej spolupráci C2i – LG Hausys držíme palce a veríme, že pozitívne povzbudí slovenské biznis prostredie a prinesie ďalšie inovácie do sveta kompozitného priemyslu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK