Čaj ako kľúč k vyliečeniu rakoviny? Najnovšia štúdia prichádza s prevratným objavom

  • Napriek pokrokovým technológiam a medicíne ľudstvo stále ťahá za kratší koniec
  • Práca a zanietenosť vedcov a výskumníkov za novými vakcínami nepozná hraníc
  • Najnovší objav môže pomôcť množstvom ľudí trpiacim rakovinou pľúc
unsplash.com
  • Napriek pokrokovým technológiam a medicíne ľudstvo stále ťahá za kratší koniec
  • Práca a zanietenosť vedcov a výskumníkov za novými vakcínami nepozná hraníc
  • Najnovší objav môže pomôcť množstvom ľudí trpiacim rakovinou pľúc

O takýto parádny objav sa postarali vedci z IndieUnivezity Swansea vo Veľkej Británii, ktorí zistili, že nanočastice získané z čajových listov dokážu potláčať a ničiť bunky rakoviny pľúc. Rovnako ako veľa iných vynálezov objavov aj na tento prišli vedci úplnou náhodou.

Objavené bunky sa svojou veľkosťou približujú k záhadným, ale známym kvantovým bodom, čo je typ nanočastíc a sú tak 4 000-krát tenšie ako ľudský vlas. Sú nepredstaviteľne malé, čo im však umožnilo preniknúť do nanopórov rakovinových buniek a vypáliť ich cytotoxickým efektom (proces, pri ktorom dôjde k usmrteniu bunky). Týmto spôsobom vedci dokázali zabiť až 80 % rakovinových buniek.

S využívaním nanočastíc sa môžeme stretnúť v rôznych oblastiach. Napríklad, spoločnosti okrem iného používajú aj technológiu s kvantovými bodmi na zvýšenie kvality farieb pre televízory a obrazovky alebo pre zefektívnenie solárnych panelov. Taktiež sú užitočné pri mapovaní tvaru a veľkosti nádorov, pretože ich premenlivá štruktúra im dáva jedinečné fluorescenčné vlastnosti, ak sú vystavené svetlu. Bohužiaľ, proces ich chemického spracovania je komplikovaný, drahý a môže mať toxické vedľajšie účinky.

Preto sa tím vedcov rozhodol vytvoriť jednoduchšiu metódu produkcie netoxických nanočastíc, čo je detailnejšie vysvetlené v článku ACS Apploed Nano Materials. Podarilo sa im to pomocou extraktu z čajových listov Camellia sinesiss (Čajovník čínsky) v kombinácií s ďalšími chemikáliami. Keď prišlo na lámanie chleba, vedci zistili niečo neuveriteľné – kvantové body zabíjajú rakovinové bunky.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: pubs.acs.org

„Náš výskum potvrdil predchadzajúce záznamy, že extrakt čajových lístkov môže byť netoxickou alternatívou pri výrobe kvantových bodov v kombináciami s chemikáliami.“ vysvetlil Dr. Sudhagar Pitchaimuthu, vedúci výskumník projektu

Skutočným prekvapením však bolo, že body aktívne inhibovali rast buniek rakoviny pľúc. Očakávali sme to.“

Treba však zdôrazniť, že to neznamená, že pitie čaju zabráni alebo „vylieči“ rakovinu pľúc, pretože je to oveľa komplikovanejšie a zároveň je to výskum len v rannej fáze. Doktor Pithaimuthu povedal pre BBC News, že ich predstavou je aby v priebehu dvoch rokov boli možné pokusy na ľuďoch a ak všetko dopadne dobre, tak za desaťročie by sme sa mohli dočkať plnohodnotnej vakcíny.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: SWANSEA UNIVERSITY

Napriek tomu tento výskum ukazuje, že kvantové body by mohli mať v oblasti rakoviny obrovský potenciál a význam.

Ďalším krokom je rozšírenie našej vízie, snáď s pomocou ďalších spolupracovníkov. Chceme preskúmať úlohu extraktu čajových listov pri vykresľovaní rakovinových buniek a vzťah medzi kvantovými bodmi a rakovinovými bunkami.“ dodal Dr. Prithcaimuthu

Radi by sme vytvorili „továreň kvantových bodov“, ktorá nám umožní podrobnejšie preskúmať spôsob ich využitia.“

zdroj: iflscience.com; pubs.acs.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK