Čaj si variť nesmieme, v práci sedím v kabáte, hovoria zamestnanci štátu. Ten chce ísť v šetrení príkladom

  • V našej krajine panuje energetická kríza
  • Štát namiesto finančnej pomoci zakazuje ľuďom kanvice
Na snímke je žena, ktorá si odhŕňa auto od snehu.
TASR/Pavol Zachar, archív Startitup
  • V našej krajine panuje energetická kríza
  • Štát namiesto finančnej pomoci zakazuje ľuďom kanvice

Slovensko čelí energetickej kríze, náklady na energie rastú domácnostiam, no aj podnikom po celej krajine. Často ide o navýšenie o stovky percent. Ľudia sa netaja tým, že majú obavy, aké účty budú musieť už čoskoro platiť. V mnohých prípadoch môže ísť o sumy, ktoré budú pre nich devastačné. 

Stačí sa pritom pozrieť do susedného Rakúska, kde tamojšia vláda ohlásila plány na obmedzenie rastu nákladov na elektrickú energiu. Kancelár Karl Nehammer deklaroval, že ich nový cenový strop by mal znížiť náklady priemernej trojčlennej domácnosti o zhruba 500 eur ročne. Toto opatrenie bude stáť 3 až 4 miliardy eur. Účinnosť nadobúda už v decembri a potrvá až do konca júna 2024. Informovala agentúra AP.

U nás je situácia odlišná. Naši štátni predstavitelia sa zhodli len na tom, že nie je možné, aby sa šetrenie očakávalo iba od bežných občanov. Padlo preto rozhodnutie, že štátna správa pristúpi k úsporným opatreniam, aby išla Slovákom vzorom „ako na to“.

My sme preto naprieč ministerstvami zisťovali, ako bude toto šetrenie vyzerať v praxi a ako sa dotýka tisícok zamestnancov, ktorí pracujú v inštitúciách, ktoré pod dané rezorty spadajú.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: apnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá