Čaká nás drsná sobota. Môžu sa prepisovať teplotné rekordy, alebo príde vetrisko s búrkami

  • Už nadchádzajúca noc má byť podľa meteorológa mimoriadne teplá
  • Ak na naše územie nedorazia počas zajtrajška zrážky, budeme sa poriadne potiť
roztápajúca sa zmrzlina a dievča, ktoré sa potápa v bazéne
Unsplash/Dana Devolk, Melinda Martin
  • Už nadchádzajúca noc má byť podľa meteorológa mimoriadne teplá
  • Ak na naše územie nedorazia počas zajtrajška zrážky, budeme sa poriadne potiť

Ak si pokladal štvrtkové a piatkové počasie za peklo, poriadne sa priprav na zajtrajšok. Meteorológ Jozef Pecho na sociálnej sieti konštatuje, že počasie bude zrejme ešte drsnejšie.

Už nadchádzajúca noc má byť podľa jeho slov mimoriadne teplá. Ak sa obloha v sobotu nezatiahne oblačnosťou a neprídu zrážky, môže ísť o vôbec najteplejší deň v histórii meraní Slovenska.

Dážď je reálny

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) očakáva v sobotu malú a miestami zväčšenú oblačnosť. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj spomínané prehánky či búrky.

Bude mimoriadne teplo, pričom sa očakáva, že denná teplota vystúpi aj na 39 stupňov Celzia. Meteorológ Jozef Pecho však na sociálnej sieti naznačuje, že môže byť ešte teplejšie.

Na prvý víkendový deň vydalo SHMÚ pred vysokými teplotami výstrahy. Na juhu Slovenska budú platiť výstrahy tretieho stupňa a na väčšine nášho územia výstrahy druhého stupňa. Smerom k severu krajiny budú platiť výstrahy prvého stupňa.

mapa teplotných výstrah na sobotu 22.7.2022
zdroj: SHMÚ

Sobotné počasie však závisí do veľkej miery od prechodu studeného frontu. Ak na naše územie dorazí o čosi skôr, teploty budú nižšie, než sa v súčasnosti avizuje. Pravdepodobné však je, že dorazia neskôr, čo spôsobí mimoriadne vysoké teploty a ochladenie príde v takom prípade neskôr.

Píše sa história

V uplynulý štvrtok sme na našom území zaznamenali tretíkrát v histórii meteorologických meraní teplotu vzduchu aspoň 40 °C.

„Stalo sa tak na meteorologickej stanici v Dolných Plachtinciach, 21. júla 2022 v termíne o 15:09 hod LSEČ, rovných 40,0 stupňov Celzia,“ približuje na sociálnej sieti Pecho.

Do včerajšieho dňa bola štyridsaťstupňová či vyššia hodnota zaznamenaná v dvoch termínoch, a to 20. júla 2007 (40,3 °C v Hurbanove a 40,2 °C v Dudinciach) a 8. augusta 2013 (40,2 °C v Gabčíkove).

„Predtým sa najvyššia nameraná teplota 39.8 °C vyskytla v roku 1950. Na štyridsiatky si zatiaľ na Slovensku zvykať nemusíme. Takáto teplota predstavuje u nás výnimočný extrém,“ uviedol pre Startitup klimatológ Pavol Nejedlík

Rekordy

Existuje reálna šanca, že rekordy budeme prepisovať už onedlho. Treba však zdôrazniť, že si každý teplotný rekord, teda výkyv nad normál, vyžaduje istú konfiguráciu stavu atmosféry a je viac-menej náhodným javom.

„Je však predpoklad, že súčasné rekordy budú v blízkej budúcnosti prekonávané novými rekordmi, v tomto zmysle teda pôjde o bežnú udalosť,“ skonštatoval klimatológ Pavel Matejovič.

Od nového rekordu a prepisovania histórie sme neboli ďaleko ani vo štvrtok. Ak však na naše územie nedorazia zrážky, deň D, a teda najteplejší deň v histórii Slovenska, môžeme zažiť už zajtra, myslí si Pecho.

Toto je najchladnejšie leto našej budúcnosti,“ dodáva v príspevku.

Čo v prípade búrok?

V sobotu k nám bude vrcholiť príliv teplého vzduchu pred blížiacim sa studeným frontom, kvôli čomu môže byť ešte teplejšie než vo štvrtok, pritaká portál iMeteo.

Na úplný záver týždňa by sa malo o niečo málo ochladiť, SHMÚ vydalo na nedeľu výstrahy prvého stupňa na západnej časti južnej polovice Slovenska.

mapa teplotných výstrah na nedeľu 23.7.2022
zdroj: SHMÚ

Ak Slovensko zasiahnu možné búrky, budú sa tvoriť na studenom fronte, píše Meteo Slovensko. Postupne sa môže vytvoriť aj búrková sqall línia, teda zoskupenie búrok do jedného celku. Táto línia sa vyznačuje silným nárazovým vetrom, ktorý podľa modelových simulácií skutočne hrozí.

„Pravdepodobne však bude dodávateľom silného vetra najmä studený front, preto vietor treba očakávať rozsiahlo i na čiare studeného frontu, ktorý ale nie všade spustí ‚sprchy’ alebo búrky.“

V súčasnosti sa nepočíta s intenzívnymi búrkami, no hrozí vietor, ktorý by mohol v nárazoch dosahovať približne od Záhoria po Poľanu na strednom Slovensku 60 – 115 km/h. Vietor tak môže byť aj ničivý, na čo sa treba pripraviť.

Búrky hrozia v sobotu ojedinele najmä pozdĺž západného až stredného Slovenska. Portál Meteoinfo.sk upozorňuje aj na možné krupobitie, zdôrazňujú však, že táto možnosť zostane neistá až do poslednej chvíle.

Zdroje: FB/Jozef Pecho, SHMÚ, iMeteo.sk, Meteoinfo, Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá