Čaká nás extrémny týždeň. Priprav sa na supertropické teploty

  • Výrazné otepľovanie začalo ešte vo štvrtok a niekoľko dní sa zdrží
  • Niektoré predpovede hovoria, že budú teploty dosahovať takmer 40 stupňov
Počasie, predpoveď z 24.6.2022
Unsplash/Christopher Campbell, Facebook/Jozef Pecho
  • Výrazné otepľovanie začalo ešte vo štvrtok a niekoľko dní sa zdrží
  • Niektoré predpovede hovoria, že budú teploty dosahovať takmer 40 stupňov

Tohtoročné leto začalo zhurta. Mimoriadne horúce dni nás budú trápiť aj po celý zvyšok mesiaca.

Portál iMeteo.sk uvádza, že teploty v najbližších dňoch stúpnu na hodnoty, ktoré predstavujú pre ľudský organizmus extrémnu záťaž. Výraznejšie otepľovanie začalo včera a zdrží sa s nami niekoľko dní.

Nezabudni preto na stály príjem vody a určite sa natri krémom s ochranným faktorom, ak pôjdeš von.

Supertropické teploty

„Teploty budú stúpať a začiatkom týždňa budeme mať na väčšine územia tropické hodnoty,“ uvádza v predpovedi meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Marcel Macko.

Od dnes, piatka, do minimálne utorka, bude počasie na Slovensku ovplyvňovať teplý front, ako aj veľmi teplý vzduch a tlaková výš. Teploty sa budú postupne zvyšovať.

Od dnešného dňa budú maximá teplôt každým dňom stúpať, pričom pôjde zakaždým o jeden či dva stupne viac než v predchádzajúci deň. Teploty počas dnešného dňa vystúpili na +26 až +31 stupňov Celzia, v sobotu by mali atakovať už +31 °C a v nedeľu +34 °C.

Severe Weather Slovakia, o.z., na sociálnej sieti konštatuje, že budú teploty vzduchu najbližší týždeň o približne desať stupňov Celzia vyššie, ako je dlhodobý normál. Tropické teploty na našom území vystriedajú supertropické, vyšplhajú sa nad +35 °C.

Západ krajiny čakajú aj ojedinelé prehánky a búrky, v sobotu by mali byť intenzívnejšie a presunúť by sa mali aj na hranicu so stredným Slovenskom. Východ čaká dážď len ojedinele. V nedeľu sú šance na zrážky už veľmi nízke, konštatuje meteorológ SHMÚ.

Horúci začiatok týždňa

Od horúčav si Slováci nevydýchnu ani na začiatku nového pracovného týždňa. V pondelok predpovede odrážajú skutočnosť, že po zadnej strane tlakovej výše nad východnou Európou k nám bude do našej oblasti pokračovať prílev veľmi teplého vzduchu od juhu.

„Budúci týždeň, zdá sa, bude jedným z najteplejších týždňov, aké sme kedy na Slovensku zaznamenali. Horúci bude už najbližší víkend, no od pondelka pravidelne 35 °C a viac na veľkej časti južného Slovenska. A v piatok, 1. júla, celkom reálna šanca na viac ako 39 °C,“ píše na sociálnej sieti Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ. „Bude to celkom drsné,“ dodáva.

počasie, predpoveď z 24.6.2022
zdroj: FB/Jozef Pecho

Koľko stupňov očakávať?

Začiatok týždňa bude mimoriadne teplý, pričom bude jasno až polooblačno. Denné teploty vystúpia od +29 °C do +35 °C, a v utorok pôjde až o +36 °C.

V noci nás čaká prirodzene chladnejšie počasie, no pôjde o výnimočne teplé večery. Noc z nedele na pondelok bude už tropická, teplota na niektorých miestach neklesne pod +20 °C. V noci z pondelka na utorok neklesne v najteplejších lokalitách teplota pod +22 °C.

Ak sa pozrieme na to, čo hovoria dlhodobé predpovede, tak by sme sa teplého počasia nemali zbaviť ani po konci mesiaca. Vysoké teploty by mali sprevádzať aj začiatok júla.

Niektoré modely dnes naznačujú, že by mohli teploty na Slovensku dosahovať koncom týždňa takmer +40 °C. Ide však len o predbežné predpovede, ktoré sa dnes nedajú tvrdiť s istotou.

Severe Weather Slovakia, o.z., tiež informuje, že je budúci víkend už značne neistý, no je možné, že príde ochladenie aj vo forme zrážok a búrok.

Zdroje: iMeteo.sk, Youtube/SHMÚ, FB/Jozef Pecho, Severe Weatcher Slovakia o.z.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá