Čaká nás koniec Británie v Európe. Čo bude s viac ako 100-tisíc Slovákmi?

  • Británia takmer naisto vystúpi z Európskej únie. Londýn bude pre Slovákov menej dostupný, no nie nemožný
  • Čo to znamená pre viac ako stotisíc Slovákov v Spojenom kráľovstve?
  • Ako sa vyvinie štúdium, práca a podmineky pre našincov? Čo sa zmení a čo zostane?
 srcset
TASR
  • Británia takmer naisto vystúpi z Európskej únie. Londýn bude pre Slovákov menej dostupný, no nie nemožný
  • Čo to znamená pre viac ako stotisíc Slovákov v Spojenom kráľovstve?
  • Ako sa vyvinie štúdium, práca a podmineky pre našincov? Čo sa zmení a čo zostane?

Voľby vo Veľkej Británii dopadli obrovskoým fiaskom pre Jeremyho Corbyna z tábora labouristov a absolútnym víťazom sa stal Boris Johnson z konzervatívneho krídla. Ten okrem veľmi dobrej predvianočnej kampane sľuboval Britom konečný Brexit a dohodu s Európskou úniou. Tvrdý Brexit zatiaľ nehrozí, skôr Británia vystúpi po kompromise s Európskou úniou.

Británia sa rozhodla pre konzervatívne krídlo, ktoré obrovským náskokom porazilo labouristov. Brexit je takmer istý a Európska únia príde o jednu  z najsilnejších ekonomík.

Čo bude so Slovákmi v Británii?

Priebeh Brexitu je a bol veľmi zdĺhavý, keďže sa britskí politici nevedeli dohodnúť na presných podmienkach odchodu z EÚ. Státisíce Britov žiadalo nové referendum a opakovanie hlasovania. Svoju demisiu kvôli dohodám o Brexite podala aj bývalá premiérka Británie Theresa May.

Podľa štatistík je vo Veľkej Británii viac ako 100-tisíc Slovákov, ktorí tam odišli za prácou alebo za vzdelaním. Ich osud po Brexite je stále otázny a čaká sa na konečnú podobu dohody s Európskou úniou.

Podľa ekonomického analytika VÚB Banky, Michala Lehutu, Slováci, ktorí v Spojenom kráľovstve žili aspoň päť rokov, majú stale čas (do konca budúceho roka) na požiadanie o takzvaný „settled status“, aby si ponechali práva, ktoré im dnes prináležia ako občanom EÚ.

„Môžu tak mať rovnaké možnosti ako miestni na zdravotnícku starostlivosť, vzdelávanie, sociálne dávky a dôchodky. Tí, ktorí sú v Británii menej ako päť rokov, môžu požiadať o takzvaný pre-settled status a plné práva získať po dosiahnutí potrebných piatich rokov. Noví prisťahovalci to však budú mať ťažšie ako v minulosti. Vysokoškolskí študenti budú napríklad platiť vyššie školné ako Briti a zrejme nebudú mať možnosť výmenných pobytov typu Erazmus+,“ hovorí pre Startitup Lehuta.

zdroj: Johnson a Corbyn sa stretli v predvolebnej diskusii (TASR)

Štúdium je otázne. Nikto nevie, čo sa stane

Slováci, ktorí sú v Británii, by sa tak nemali obávať radikálnej zmeny podmienok. Ak budú včasne reagovať, ich situácia môže zostať rovnaká. Obmedzenie štúdia, zvýšenie školného alebo strata Erazmu je pre slovenských študentov škodou.

Britské univerzity však už dávnejšie deklarovali, že podmienky po Brexite nezmenia a všetko zostane podľa súčasných pravidiel. To však závisí aj od budúcej dohody s EÚ.

Na Slovensku funguje organizácia Scandinavian study, ktorá posiela študentov do zahraničia a v porftóliu majú aj Anglicko.

Na stránkach webu sa píše, že Brexit neovplyvní poskytnutie výhodnej študentskej pôžičky. Britská vláda potvrdila, že sa nebudú meniť podmienky pre financovanie štúdia ani pre študentov s nástupom na nasledujúci akademický rok.

Univerzity sa zaväzujú, že aj v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej Únie nebudú meniť spôsob financovania pre študentov, ktorí v tej dobe študujú, resp. sú prijatí.

zdroj: Probrexitový demonštrant protest pred britským parlamentom v Londýne (TASR)

Slovákom sa v Británii stále oplatí pracovať

Avizovaný odchod Británie z EÚ načrtol aj úvahy o tom, či sa Slovákom ešte vôbec oplatí pracovať v Spojenom kráľovstve a aká je najväčšia výhoda oproti práci doma. Podľa analytika je Británia stále atraktívna, keďže ani po Brexite nebude Británia chudobnejšia.

„Aj po Brexite bude Spojené kráľovstvo oveľa bohatšou krajinou ako Slovensko, preto sa tam mnohým ľuďom stale oplatí pracovať. Pribudnú im v tom však rôzne komplikácie ako pracovné povolenia, povolenia na pobyt a podobne (pre nových prisťahovalcov od roku 2021),” komentuje situáciu Lehuta.

Slovákom tak pribudnú povinnosti, ktoré budú našincov zaťažovať hlavne byrokraticky.

Tvrdý Brexit (odchod Británie bez dohody s EÚ) je na teraz zažehnaný. Obchod a investície budú do kocna budúceho roka pokračovať bez zmeny a budúci postup ukáže až nová dohoda s EÚ.

„Tvrdý brexit nateraz nehrozí, no strach o niečo obdobné môže pretrvávať do 31.12. 2020, čo je termín konca prechodného obdobia, dokedy si Londýn a Brusel majú vyrokovať vzájomnú obchodnú a investičnú dohodu. Či sa to do tohto termínu podarí, je otázne (možný je aj odklad tohto termínu). Do konca budúceho roku však podmienky obchodovania a investovania s EÚ ostávajú na dnešnej úrovni spoločného trhu,“ uzatvára Lehuta.

Najnovšie video