Čaká nás najväčšia zdravotnícka reforma. Nemocnice by sa mali rozdeliť na 5 typov, izby budú jednolôžkové

  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si trúfa na reformu zdravotníctva
  • Zmeniť by sa malo skutočne veľa – systém, manažment pacientov ale aj špecializácia zariadení
lengvarský, nemocnice
TASR/Martin Baumann/Henrich Mišovič
  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si trúfa na reformu zdravotníctva
  • Zmeniť by sa malo skutočne veľa – systém, manažment pacientov ale aj špecializácia zariadení

Naše nemocnice nemajú tú najlepšiu povesť. Preplnené čakárne, schátrané izby a unavený personál. Každý minister zdravotníctva hovoril o reforme, napriek tomu majú často pacienti pocit, že pri vstupe do budov cestujú v čase. V najbližších rokoch by sa to malo zmeniť, píše pluska.sk.

Pod mnohými riaditeľmi nemocníc sa počas posledných dní zatriasli stoličky. Národný ústav detských chorôb má od včera nového šéfa, Petra Magáta vystrieda Peter Bartoň. Ten v nemocnici pracuje takmer 20 rokov. K zmene prišlo aj vo vedení Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, ale odísť musela aj riaditeľka najväčšej nemocnice na Slovensku. Práve Univerzitná nemocnica v Bratislave je pre mnohých tŕňom v oku, je totiž v zlom stave.

Stav nášho zdravotníctva si uvedomuje aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Práve on je iniciátorom zmien a o reforme má jasnú predstavu. „Nemocnica nie je v dobrom stave, ďalšie kroky budú viesť k stabilizácii situácie v zdravotníckom zariadení. Od nového vedenia očakávam zlepšenie stavu najmä v oblasti hospodárenia, nastavenie procesov, zlepšenie hospodárenia a interpersonálnych vzťahov,“ povedal minister o bratislavskej nemocnici.

Zmení sa konečne niečo?

Jeho reforma má prozaický názov Optimalizácia. Predstavil ju tento týždeň a sľubuje si, že by mohla naše zdravotníctvo posunúť do 21. storočia. Tvrdí, že žiadne nemocnice sa zatvárať nebudú. „Verím, že v nových nemocniciach sa pacient bude cítiť ako v 21. storočí. Všetky rekonštrukcie sú už plánované tak, že to budú nemocnice výsostne jednolôžkové s patričným vybavením, čo sa týka vyšetrovacích metód, laboratórnej diagnostiky,“ tvrdí minister zdravotníctva.

Vedci odhalili ďalšiu rizikovú skupinu. Ak do nej patríš, máš o 51 % väčšiu šancu, že chytíš koronavírus

Zároveň tvrdí, že manažment by mal po novom fungovať lepšie a pacienti by sa nemali trápiť s dlhými vybavovačkami a zložitými procesmi. Nový systém by mal byť nastavený tak, aby mal pacient čo najjednoduchší prístup k liečbe.

PRÁVE TERAZ: Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský na konferencii Vizionári v zdravotníctve👉 konferenciu…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, May 27, 2021

Nemocnice by sa mali rozdeliť na päť typov. „Komunitné“ budú poskytovať len základnú starostlivosť, „regionálne“ budú určené na jednoduchšie zákroky – operácie kĺbov, pôrody alebo operáciu slepého čreva. „Krajské nemocnice“ budú poskytovať komplexnú starostlivosť. Zoznam uzatvárajú „koncové nemocnice“ „národné nemocnice“, ktoré budú určené na špeciálne a zložité zákroky. Venovať sa budú onkologickým pacientom, neurochirurgickým zákrokom či pacientom s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Lokálne nemocnice by mali byť pre 90 % pacientov dostupné do 20 minút, tie koncové do 90 minút, písal Denník N.

Koľko to bude stáť?

Nemocnice by sa tak skutočne nemali zatvárať, meniť sa môže len ich špecializácia. Pacienti so zložitými problémami by sa tak mali ocitnúť v rukách špecialistov, ktorí budú mať dostatkom vhodných prístrojov na vyšetrenie aj na liečbu. Celý proces by sa tak mal značne zefektívniť. Rušiť sa však budú niektoré lôžka, ktoré sú dlhodobo nevyužité.

Reforma je podobná tej, ktorú pred rokmi navrhovala vtedajšia ministerka Andrea Kalavská, písal o nej Denník N. Reformu vtedy zablokoval predseda Smeru Robert Fico, Kalavská následne rezignovala. Isté však ešte nie je nič, na zrealizovanie reformy je potrebné vyčleniť približne 1,5 miliardy eur.

Zdroje: Denník N, Denník N, pluska.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá