Západ tvrdí, že by Putinove manévre mohli vyvolať vojnu, konšpirátori už hovoria o tretej svetovej

  • Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny trvá už od roku 2014
  • Konflikt sa však vyostril
  • Aktuálne má byť pri hraniciach sporného územia až 85 000 ruských vojakov
  • Západné krajiny tvrdia, že situácia by mohla vyústiť do „totálnej“ vojny, NATO to však vylúčilo
Ukraine_President418586772761
TASR/AP
  • Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny trvá už od roku 2014
  • Konflikt sa však vyostril
  • Aktuálne má byť pri hraniciach sporného územia až 85 000 ruských vojakov
  • Západné krajiny tvrdia, že situácia by mohla vyústiť do „totálnej“ vojny, NATO to však vylúčilo

Západné krajiny v uplynulých dňoch opakovane vyjadrili znepokojenie nad informáciami ukrajinskej armády o hromadení ruských síl pozdĺž hraníc s Ukrajinou. Hlásené boli masívne vojenské presuny, vojenské manévre, zvýšená prítomnosť ruských sniperov a presun ťažkej techniky, ktorá porušuje minské dohody.

BBC prinieslo informáciu, že napätá situácia môže ešte viac eskalovať. Jeden z vysokých predstaviteľov Ruska varoval, že Moskva môže zasiahnuť pri pomoci svojim občanom na východe Ukrajiny. Západ tvrdí, že Putinov krok by mohol spôsobiť vojnu. 

Ako uvádza TODAYUKNEWS, aktuálne povolal Putin na Krym a na strategické miesta v okolí hranice Donbasu až 85 000 vojakov. Na fotografiách, ktoré kolujú internetom, vidíme, že sa vlakom do sporného regiónu prepravujú tisícky ruských tankov, obrnených vozidiel či raketových nákladných vozidiel. 

Čaká nás tretia svetová?

Ako uvádza portál TODAYUKNEWS, západné krajiny tvrdia, že by Putinove manévre mohli vyvolať vojnu, do ktorej by sa zapojili aj spojenci z NATO. Tieto informácie sú len špekuláciami. Takýto scenár totižto v marci 2021 vylúčil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Ukrajina nie je členom NATO. Je rozdiel medzi Ukrajinou a členmi NATO, pretože bezpečnostné záruky sa vzťahujú na spojencov NATO. Poskytujeme Ukrajine silnú politickú podporu a praktickú pomoc, podporujeme reformy v oblasti obrany a zvyšujeme schopnosť sebaobrany,“ informoval pre televíziu Sky News. 

Rovnako na poplašné správy upozornilo aj Ministerstvo obrany SR v článku na portáli omediach.com. „ Presuny spojeneckých vojsk sa takýmto spôsobom realizujú už desiatky rokov a nemajú súvis s aktuálnou zahraničnopolitickou situáciou na Ukrajine. Odmietame tvrdenie, že by Severoatlantická aliancia navyšovala počet vojakov na Ukrajine, alebo že by mobilizovala jednotky. Naopak, znepokojujúce je porušovanie prímeria a správy o hromadení ruských jednotiek na ukrajinských hraniciach. Slovensko naďalej pevne podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a vyzýva k zdržanlivosti a deeskalácii napätia.“

NATO však ubezpečilo, že žiadna „tretia svetová“ nám nehrozí. 

Britský minister obrany včera prehlásil, že „budú s Ukrajinou úzko spolupracovať na monitorovaní situácie.“ Objavili sa informácie, že na Ukrajine má byť aktuálne 100 britských vojakov. Tieto informácie sú pravdivé, no vojaci sa v krajine nachádzajú kvôli operácii Orbital v rámci vojenského výcviku. Nenachádzajú sa v blízkosti sporného územia.

Ukrajina obvinila Rusko z plánovania invázie na Donbass. V snahe zmierniť napätie sa včera stretol ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky s tureckým prezidentom Erdoganom. Turecko je členom NATO, no Erdogan má s Putinom dobré vzťahy, čo dokazujú aj viaceré uzavreté dohody.

Spor od roku 2014

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti, ktorých má podporovať samotný Kremeľ materiálne aj vojensky.

Na kontaktnej línii v Donbase sa obnovili intenzívne prestrelky. Na oboch stranách sú padlí a ranení, vrátane civilistov. Ukrajina obvinila z eskalácie samozvané proruské jednotky v Donbase. Na ukrajinskú armádu majú podľa medializovaných informácií intenzívne útočiť ruskí sniperi. Doneck a Luhansk zasa ako na hlavný dôvod zhoršenia situácie poukázali na nedodržanie júlových dohôd zo strany Kyjeva.

Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera. Mierové rokovania sprostredkované Francúzskom a Nemeckom, ktoré prebiehajú od roku 2015, však zatiaľ neviedli k ukončeniu bojov.

„Chcem byť s našimi vojakmi počas ťažkého obdobia na Donbase,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na Twitteri cestou do oblasti konfliktu. Ukrajinský prezident obvinil Rusko z demonštrácie vojenskej sily. Rusko toto tvrdenie popiera a argumentuje, že môže na svojom území rozmiestniť armádu, kdekoľvek to považuje za nutné. Moskva pritom zdôraznila, že nikoho neohrozuje a ide len o súčasť vojenského cvičenia. Rusko v utorok oznámilo, že začína plánovanú previerku bojovej pripravenosti svojich síl, v rámci ktorej sa počas tohto mesiaca uskutoční viac ako 4 000 cvičení.

Zdroje: BBC, TODAYUKNEWS, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech