Čaká nás vakcína, ktorá bude likvidovať chrípku a koronu zároveň. Ultraočkovanie by malo výrazne pomôcť

  • Pracujú na vakcíne, ktorá bude účinná proti chrípke a koronavírusu zároveň
  • Účinky očkovania skúmajú aj pri deťoch nad šesť mesiacov
vakcinácia
vakcinácia, TASR/AP/Sven Hoppe
  • Pracujú na vakcíne, ktorá bude účinná proti chrípke a koronavírusu zároveň
  • Účinky očkovania skúmajú aj pri deťoch nad šesť mesiacov

Vakcíny, ktoré máme momentálne k dispozícii, nám nebudú schopné ponúkať imunitu navždy. Hovorí tak Stéphane Bancel, generálny riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna pre Forbes.

Svetom sa šíria nové variácie koronavírusu. Je pravdepodobné, že budeme potrebovať ďalšiu dávku vakcíny na posilnenie imunity, no aj ako ochranu pred novými mutáciami.

Očkovať treťou dávkou chcú začať skôr, než bude neskoro

Imunita z vakcín časom ubúda, protilátky prirodzene klesajú,“ hovorí Bancel a pripomína, že situáciu netreba podceňovať. „Dopredu neviete, ktorým vírusom sa nakazíte. Existuje aj možnosť nakazenia sa úplne novou mutáciou, ktorú ešte nepoznáme. Účinok vakcíny závisí aj od veku a zdravotného stavu človeka.“

Bancel tvrdí, že preočkovávanie sa bude zo začiatku týkať najmä tých, ktorí majú väčšiu šancu, že sa nakazia. Ide teda o zdravotníkov a starších ľudí, ktorých začali očkovať zo všetkých najskôr.

Tretiu dávku by podľa neho mali dostať osem až deväť mesiacov po prvej, čo znamená, že začať by sa malo túto jeseň. Podobné stanovisko má aj Albert Bourla, riaditeľ Pfizeru, ktorý tvrdí, že ďalšia dávka vakcíny by mala prísť niekde medzi ôsmimi až dvanástimi mesiacmi po prvej.

Myslím si, že očkovať by sme mali radšej o dva mesiace v predstihu, než dva mesiace po tom, čo bude neskoro,“ hovorí vedúci Moderny. Tretia vakcína by mala byť posilňovacia. Má oživiť už existujúce protilátky a zároveň vytvoriť nové.

Vakcinácia, injekcie, očkovanie
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Vakcína, ktorá ťa ochráni pred covidom a chrípkou zároveň

Moderna pracuje na vakcínach, ktoré budú obsahovať protilátky mierené priamo proti novým mutáciám. Bancel tiež hovorí, že pracujú na vakcíne proti sezónnej chrípke, ktorá má mať viac ako 90 % účinnosť. Tiež dúfajú, že sa im časom podarí vymyslieť vakcínu, pri ktorej bude namiesto dvoch dávok postačovať jedna a účinná bude proti chrípke a koronavírusu zároveň.

Ešte stále však za sebou nemáme ani prvý cieľ vakcinácie. Na to, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu, potrebujeme ešte mnoho zaočkovaných. Slovensko si stanovilo cieľ zaočkovať aspoň 60 % populácie, na jeho splnenie nám chýbajú viac než dva milióny zaočkovaných ľudí.

očkovanie detí
zdroj: TASR/AP Photo/Andreea Alexandru

Vieme, že vakcíny sú vysoko účinné a bezpečné aj pre deti,“ hovorí Stéphane Bancel. „Každý potrebuje ochranu a chceme ju ponúknuť aj dospievajúcim.“

Na Slovensku sa už pár dní môžu do čakárne na očkovanie prihlásiť všetci nad 12 rokov. Mladiství sa zatiaľ môžu zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNtech.

Aj Moderna požiadala Európsku liekovú agentúru o autorizáciu očkovania pri deťoch nad 12 rokov. Generálny riaditeľ Moderny tiež hovorí, že si myslí, že ich vakcíny budú už v jeseni dostupné deťom od piatich: „Myslím si, že sa tak stane v priebehu septembra, vek musíme znižovať. Pomaly a opatrne,“ hovorí.

Tvrdí tiež, že účinky vakcíny momentálne skúmajú aj pri deťoch starších ako 6 mesiacov. Výsledky skúmania by mali byť podľa CBS k dispozícii rovnako túto jeseň.

Dúfam, že počas leta dostaneme povolenie na očkovanie posilňovacou vakcínou, aby sme začiatkom jesene mohli očkovať treťou dávkou. Chcem, aby sme mali normálnu jeseň a zimu, nie to, čo sme zažívali posledný polrok.“

Zdroje: Forbes, CBS Boston, Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech