Čaká ťa firemný večierok? Na toto si daj pozor

  • Firemný večierok je dobrá príležitosť i hrozba, treba mať na pamäti základné pravidlá
  • Firemný večierok je dobrá príležitosť i hrozba, treba mať na pamäti základné pravidlá

Koncom roka firmy zväčša organizujú večierky či teambuildingy na utuženie vzťahov v pracovnom kolektíve. Takáto udalosť môže byť pre budovanie dobrého tímu veľkým prínosom ale i môže aj napáchať poriadnu škodu. Treba sa uvoľniť, ale nie príliš, treba sa rozprávať o inom ako o práci, ale neodhaliť príliš súkromia. Človek teda ocitá v akejsi pasci. Keď však vieš, na čo si dávať pozor, môže byť pre teba firemný večierok úspešný.

Ak neobľubuješ podobné akcie, je vhodné prísť aspoň na chvíľu. Dáš tak ostatným najavo, že si súčasťou tímu a záleží ti na nich.

Ako sa teda správať, aby si sa na druhý deň nemusel/a hanbiť alebo si nezničil/a kariéru?

Dress code

Ako sa vhodne obliecť, ak večierok nemá konkrétnu tému alebo povinný dress code? Slušne ale nie ako na pohovor či do opery.

Dámy sa väčšinou môžu spoľahnúť aj na štýl oblečenia, v ktorom chodia do práce. Môžu svoju osobnosť zvýrazniť napríklad farebnými topánkami, zaujímavým šperkom, či mierne výraznejším make-upom. Pokojne môžu prísť aj v niečom „krajšom“ avšak nemali by príliš veľa odhaľovať. Buď ramená, dekolt alebo nohy.

Páni nikdy nič nepokazia košelou. Dobrá voľba je aj sveter, ktorý pôsobí slušne ale nie veľmi formálne. Keď nevieš, v čom prídu ostatní a nechceš nevhodne vynikať, odporúčajú sa tmavé rifle.

Príchod

Hovorí sa, že „slušná navšteva mešká 10 minút“ a párty sa tiež chodieva trochu neskôr, ako je písaný začiatok. V tomto prípade je však dobré prísť načas – dobrý tím totiž začína spoločne.

Diskusia

Na firemnom večierku či teambuildingu by sa kolegovia mali lepšie spoznať aj po inej stránke ako tej pracovnej. To zväčša znamená poodhaliť aj niečo z osobného života. Daj si však pozor, aby toho nebolo príliš veľa a hlavne nič kontroverzné.  Tém, o ktorých sa dá rozprávať je mnoho, treba len nejako začať.  Ak pri stole vládne trápne ticho, nebojte sa ho rozbiť akoukoľvek otázkou či poznámkou. Keďže sa všetci cítia rovnako trápne, budú ti vďačný za hocijakú snahu o navodenie diskusie.

Alkohol

Každý dobre vie, aké „zviera“ z neho môže spraviť alkohol. Nepiť vôbec nič, však tiež nemusí byť dobrá voľba. Môžeš vyzerať, ako suchár, alebo budeš na inej vlne ako ostatní. Najlepšie je staviť na víno, poprípade pivo. Uvoľní ťa ale zároveň ho môžeš popíjať s menšími následkami počas dlhšej doby. Odporúčajú sa dva tri poháriky vína. Ak máš slabšiu kondíciu alebo máš chuť na viac pohárikov, môžeš si dať po každom prestávku na pribrzdenie a vypiť pohár vody či iného nealka.

Jedlo

Ak patríš k veľkým jedlíkom, daj si pozor na to, aby si ťa kolegovia nezapametali, ako toho „pažravého.“ Nemal by si sa trápiť hladom, skús si však naložiť „normálnu“ porciu. Nenásytnosť totiž všeobecne vnímaná ako negatívna vlastnosť.

Odchod

Nie je dobré odchádzať príliš skoro ale ani „ťahať do rána a terorizovať obsluhu.“ Ak nie si „párty človek“, vydrž to aspoň hodinu – dve a potom sa zdvorilo ospravedlň a rozlúč. Najlepšie je vystihnúť chvíľu, keď sa začnú domov zberať  viacerí. Samozrejme, každý kolektív i večierok je iný a teda sám musíš vycítiť, či je ešte zábava v plnom prúde, alebo „je už dosť hodín.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech