Čakali, kým v jej maternici odumrie aj druhý plod. Poľka zomrela po tom, čo jej odmietli vykonať interrupciu

  • Poľsko pred rokom zaviedlo jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe
  • Jana Cigániková apeluje na jej kolegov z Národnej rady. Prestaňte bojovať proti slovenským ženám, odkazuje
matka, dieťa, žena
Unsplash/Bethany Beck
  • Poľsko pred rokom zaviedlo jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe
  • Jana Cigániková apeluje na jej kolegov z Národnej rady. Prestaňte bojovať proti slovenským ženám, odkazuje

Na rukách máte jej krv, odkazuje rodina Agnieszky T. poľskej vláde. Poľka zomrela v utorok po tom, čo jej lekári odmietli vykonať interrupciu. Na prípad upozorňuje aj Janka Bittó Cigániková (SaS), ktorá konštatuje, že poľská ultrakonzervatívna vláda tak má na svedomí život ďalšej mladej ženy.

Zomrela rok po tom, čo Poľsko zaviedlo jeden z najprísnejších zákonov o potratoch v Európe, informuje The Guardian.

Zviazané ruky

Agnieszka, ktorej priezvisko nie je známe, bola matkou troch detí a popritom čakala dvojičky. 21. decembra prišla od nemocnice v meste Čestochova, kde sa sťažovala na bolesť brucha aj zvracanie. Jej rodina tvrdí, že bola pri plnom vedomí a v dobrom fyzickom stave.

O dva dni na to jeden z plodov v jej maternici odumrel. Lekári ho z jej tela nevybrali, mali totiž zviazané ruky poľskou legislatívou. Neurobili preto nič, len čakali, kým tep ustane aj druhému plodu. Agnieszkina rodina tvrdí, že vtedy sa jej stav začal rapídne zhoršovať.

Druhý plod odumrel 29. decembra. Až dva dni na to, teda 31.12., sa Agnieszka dočkala lekárskej starostlivosti a lekári prerušili jej tehotenstvo. V tom čase však už čelila rozsiahlym zdravotným komplikáciám. V nemocnici bojovala o život mesiac. Za ten čas jej postupne odumierali orgány a napokon 25. januára 2022 zomrela.

Pohreb s kňazom

Jej rodina má podozrenie, že zomrela v dôsledku septického šoku. Nemocnica v stredajšom vyhlásení príčinu jej smrti neuviedla. Rodina tiež nahrala znepokojujúce zábery Agnieszky v zlom zdravotnom stave krátko predtým, než zomrela.

Vinu vidia jednoznačne vo vláde a zákonoch, tvrdia, že majú na rukách jej krv. Po odumretí plodov bol podľa slov jej rodiny privolaný kňaz, ktorý im usporiadal pohreb.

„Je za mojou schopnosťou chápania, ako sa v jednej civilizovanej krajine v 21. storočí môžu diať takéto legislatívne zverstvá a že sa pod podobné zákony s radosťou chcú podpísať aj politici u nás,“ píše na sociálnej sieti Janka Bittó Cigániková.

Rodina tvrdí, že kontakt s nemocnicou bol na bode mrazu a odmietali im ukázať akékoľvek jej výsledky. Lekári mali naznačovať, že Agnieszkin zlý stav je možno spôsobený chorobou BSE, ktorá napáda dospelý dobytok a je tiež známa ako choroba šialených kráv. Odporúčali jej jesť surové mäso, píše The Guardian.

Podľa vyjadrenia nemocnice mala žena pred úmrtím pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19, rodina však tvrdí, že keď do nemocnice prišla, jej test bol dvakrát negatívny: „Zdôrazňujeme, že náš personál urobil všetky potrebné kroky na záchranu pacienta.“

„Vo svetle viacerých podobných tragických udalostí v Poľsku chcem apelovať na kolegyne a kolegov z NR SR, aby prestali bojovať proti slovenským ženám a vytĺkať politický kapitál z obmedzovania interrupcií,“ uzatvára Cigániková.

Zdroje: Facebook/Janka Bittó Cigániková, The Guardian, Facebook/Wioletta Paciepnik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá