Čaputová: Gejovia, lesby a transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti

  • Naša prezidentka sa opäť rozhodla nedávať si pred ústa servítku v súvislosti s podporou LGBTI komunity
  • V otvorenej diskusii jasne pomenovala, ako vníma hlasnú kritiku niektorých ľudí na adresu gejov, lesieb či členov transrodovej komunity
cc (1)
TASR/AP/Jakub Kotian, Laszlo Balogh
  • Naša prezidentka sa opäť rozhodla nedávať si pred ústa servítku v súvislosti s podporou LGBTI komunity
  • V otvorenej diskusii jasne pomenovala, ako vníma hlasnú kritiku niektorých ľudí na adresu gejov, lesieb či členov transrodovej komunity

Silné príbehy, slzy ale aj veľké vyhlásenia. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa v diskusii Iniciatívy Inakosť rozprávala s rodičmi LGBTI ľudí a ich rodinami o tom, ako sa im žije na Slovensku. Diskusia bola plná emócii a Čaputová jasne povedala, čo si o problematike myslí.

S prezidentkou v Novej Cvernovke diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti. Hosťkou bola aj Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxemburgu oženil so svojím priateľom: „Myslela som si, že už budem iba plakať,“ povedala Elena o období, keď sa dozvedela, že jej syn je gej. Dnes je šťastná, pretože si našiel partnera, s ktorým má plnohodnotný, dlhoročný vzťah plný lásky a vzájomnej podpory.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

Diskusie sa zúčastnila aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna či Waldemar Švábenský – organizátor festivalu transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela. Švábenský začal festival organizovať po tom, čo jeho syn Gabriel, nádejný umelec a transrodový chlapec, spáchal v marci 2018 samovraždu.

Čaputovej podpora

„Gejovia, lesby a transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti. Patria k pestrosti spoločnosti. Ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie, rodu ale od úplne iných kvalít. Ľudskosť, láska k blížnemu, rešpekt a tolerancia sú úplne základné veci pre môj život. Nedá sa žiť týmito hodnotami a neakceptovať gejov, lesby a transrodových ľudí,“ otvorene konštatovala prezidentka v diskusii.

Povedala tiež, že jej kolegovia, z ktorých sú mimochodom viacerí gejovia, sú kvalitní ľudia a odborníci. Podľa Čaputovej so svojimi vzťahmi a súkromnými životmi môžu byť príkladom pre mnohých. Priznala, že spolu s nimi sa radí, hľadá cestu a konzultujeme s odborníkmi, ako jej mandát využiť aj pri tejto téme čo najviac v prospech veci. „Rodina. Pre mňa je to láska, bezpečie, domov, moji najbližší, moja podpora a to sú hodnoty, ktoré si viem predstaviť, že napĺňajú aj ľudí rovnakého pohlavia, ktorí sa rozhodnú spolu žiť,“ povedala prezidentka. 

Prezidentka sa vyjadrila aj na margo nového maďarského zákona o ochrane pred pedofíliou, ktorý vyvolal veľkú nevôľu na medzinárodnej scéne a ktorý vstúpil vo štvrtok do platnosti.

„Ak by sa mi takýto zákon dostal na stôl, tak by som ho určite nepodpísala a vetovala by som ho. Ak by bolo moje veto prelomené, tak by som ten zákon napadla na Ústavnom súde. Preto tam som, preto som bola zvolená a takto to budem určite robiť.

Kontroverzný zákon

Predseda maďarského parlamentu László Kövér označil tento zákon za jeden z najdôležitejších v uplynulých 12 rokoch. Povedal, že „besnenie“ západoeurópskych politikov v súvislosti s ním je iracionálne a zakladá sa na ich vlastnej frustrácii.

„Likvidovanie právnej diskriminácie homosexuálov v Nemecku sa udialo iba nedávno, preto nie je dôvod na žiadne výčitky,“ dodal Kövér.

zdroj: Bratislavský Dúhový Pride

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už vyzvala Maďarsko, aby pozmenilo svoj kontroverzný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý je podľa kritikov zameraný proti komunite LGBTI a spôsobuje jej ďalšiu stigmatizáciu. Ak sa tak nestane, Budapešti hrozia podľa šéfky Európskej komisie právne následky.

Maďarská vláda všetky obvinenia odmieta. Premiér Viktor Orbán argumentuje, že cieľom zákona je, aby právo určiť rozsah a spôsob sexuálnej výchovy detí mali výlučne ich rodičia. Zákon nie je podľa Orbána namierený voči homosexualite.

Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“.

Slovensko už pozná svojho homofóba roka

Anticenu Homofób roka, ktorú udeľuje Inštitút ľudských práv (IĽP), získal minister obrany Jaroslav Naď. Anticenu získal šéf rezortu obrany za svoj výrok o tom, že podporuje registrované partnerstvá, no nie v prípade homosexuálov.

V ankete tak Naď tesne predbehol svojho šéfa Igora Matoviča, Roberta Fica, ministra hospodárstva Richarda Sulíka či volebnú líderku OĽaNO Máriu Šofranko.

„Výrok ministra Naďa by bol dobrý vtip, ak by to nebolo také úbohé. Nechcel by pán minister skúsiť armádu, ale bez vojakov? Nemá problém utrácať peniaze z daní LGBT ľudí a pritom takto verejne a vedome vyzývať na ich diskrimináciu?“ pýtala sa Alena Krempaská z IĽP.

Naď sa cíti ukrivdene

Na udelenie anticeny Homofób roka reagoval šéf rezortu obrany statusom na sociálnej sieti. Situáciu vníma tak, že Inštitút ľudských práv ho obvinil z homofóbie nie preto, že by na LGBTI komunitu útočil, ale preto, že úprimne odpovedal na otázku moderátora diskusnej relácie TV Maríkza Na telo.

„Inštitút ľudských práv mi vlastne zakazuje mať svoj názor a úprimne ho povedať, lebo sa im nepáči jeho obsah. Úžasné presadzovanie ľudských práv, naozaj. Kvôli akože podpore jedného typu ľudských práv útočia na základné ľudské právo slobody slova a názoru. Mali by sa teda premenovať na Inštitút vybraných ľudských práv, to by bolo oveľa trefnejšie,“ napísal Naď v statuse.

Naď doplnil, že si za svojím názorom stojí, trvá na ňom a je mu jedno, čo si kto robí v súkromí. „Mimochodom, už len kandidáti na toto ocenenie boli veľmi zaujímavo vybraní: Naď, Sulik, Matovič či Šofranko sa nikdy v minulosti proti homosexuálom nevyjadrili. Neevidujem ani jediný prípad. A Fico mal v minulosti tiež viacero najbližších kolegov homosexuálov a nevadilo mu to nijako,“ uviedol Naď. Dodal, že celú súťaž považuje vzhľadom na nominácie aj vyhlásenie víťaza za trápnu.

Zdroje: Iniciatíva Inakosť, Facebook/ Jaroslav Naď, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá