Čaputová: Hrozba hromadného odchodu lekárov je vážnym varovaním

  • Prezidentka varuje pred avizovaným odchodom zdravotníkov
  • Od štátu žiadajú vyššie platy
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia, na ktorom oznámila svoje rozhodnutie v súvislosti so schváleným protiinflačným balíkom zákonov po sérií rokovaní s ekonomickými expertmi, sociálnymi partnermi a predstaviteľmi samospráv a ďalších organizácií v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 7. júna 2022. Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu tzv. protiinflačný balík. Vetuje ho vo všetkých častiach týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023.
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka varuje pred avizovaným odchodom zdravotníkov
  • Od štátu žiadajú vyššie platy

Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti konštatuje, že dnešné rozhodnutie k plánu na stavbu dvoch nemocníc v Bratislave a Martine je dlho očakávaná, odkladaná, ale dobrá správa pre naše zdravotníctvo. V ňom máme podľa jej slov síce obetavý a kvalifikovaný personál, ale nie najmodernejšie nemocnice.

„Súčasťou tohto plánu je aj výstavba a rekonštrukcia ďalších menších nemocníc. Mám radosť, že investičný dlh nášho zdravotníctva by sme mohli začať čoskoro splácať. Hlavným dôvodom, pre ktorý som ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského dnes pozvala, však bola otázka riešenia navýšenia platov našich zdravotníckych pracovníkov.“

„Hrozba hromadného odchodu lekárov je vážnym varovaním. Pán minister Lengvarský ma uistil, že na rokovacom stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd, ako zdravotníkom v čase rastúcich životných nákladov pomôcť. Verím, že k dohode dôjde čoskoro.“

Prezidentka sa tiež informovala o prípravách rezortu na ďalšiu pandemickú vlnu COVID-19, ktorej už čelia mnohé krajiny v Európe. Čaputová taktiež poďakovala šéfovi rezortu zdravotníctva za prípravu dôležitého zákona o dlhodobej a paliatívnej starostlivosti, ktorú veľkou väčšinou v stredu schválil parlament.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Martin Baumann

Zdravotnícke odbory dostali ponuku na rast platov v zdravotníctve, ktorú teraz študujú. Po skončení tlačovej besedy o výsledkoch vládnych rokovaní to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Posledným júnovým dňom uplynul termín, dokedy sa malo rozhodnúť o platoch v zdravotníctve. Minister zdravotníctva potvrdil, že odborárom bol predstavený návrh niekoľkých variantov riešení, ako zdvihnúť platy v zdravotníctve. Momentálne čakajú na vyjadrenie zástupcov odborárov, ktorí študujú návrhy.

Zdravotnícke odbory hrozia podaním hromadných výpovedí koncom leta, ak vláda nezvýši platy zdravotníkov primerane úrovniam, aké sú obvyklé v okolitých krajinách.

Nové nemocnice

Strana SaS považuje rozhodnutie o financovaní výstavby nemocníc v Martine a na bratislavských Rázsochách za dobré, napriek tomu, že mala iný pohľad. Za stranu to uviedla jej tímlíderka a šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

„Dôležité však je, že sa spravilo rozhodnutie a máme šancu stíhať termíny, ku ktorým sme sa zaviazali,“ ozrejmila. Doplnila, že sa teší z toho, že sa „nezhodila zo stola“ investícia do nemocnice v Martine. Projekt je podľa nej pripravený výborne.

Cigániková zdôraznila, že sa musí čo najskôr spustiť férová súťaž pre všetkých záujemcov o podporu projektov z plánu obnovy. Rozhodujúca pritom podľa nej musí byť realizovateľnosť a prínos pre občanov, nie pre politikov.

Skonštatovala, že sa musí urobiť všetko preto, aby sa termíny stihli. „Priznávam, že to vidíme kriticky. Nesmieme meškať so žiadnym ďalším úkonom. Toto si uvedomuje veľmi dobre aj ministerstvo zdravotníctva a verím, že aj vláda. Som pripravená kedykoľvek pomôcť,“ dodala.

Vláda v piatok rozhodla o tom, že z plánu obnovy sa bude financovať výstavba nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. Ďalšie výzvy na čerpanie zdrojov z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc má ohlásiť v septembri.

Zdroje: TASR, SITA, Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá