Zuzana Čaputová: Ja som vojnovú sekeru nevykopala ani ju nedržím v ruke. Matovič si vymýšľa

  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila aj k tomu, či bude opäť kandidovať
  • S „protiinflačným balíkom“ sa plánuje obrátiť na Ústavný súd
Čaputová, Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila aj k tomu, či bude opäť kandidovať
  • S „protiinflačným balíkom“ sa plánuje obrátiť na Ústavný súd

Ja som vojnovú sekeru nevykopala ani ju nedržím v ruke,” reagovala Zuzana Čaputová na vzťah s Igorom Matovičom v dnešnej relácii TA3 V politike. Zdôraznila, že sa jeho osobou nezaoberá, len mala trefné, konkrétne námietky a argumenty na jeho takzvaný „protiinflačný balíček“.

Ten opäť dokázal rozhádať vládnu koalíciu, keďže sa proti nemu jasne postavila strana SaS, a taktiež priniesol zaujímavú spoluprácu matovičovcov s kotlebovcami, ktorí ho podporili.

Balíček má zvýšiť daňový bonus v tomto roku na 70 eur a mesačný prídavok na dieťa na 30 eur. Od budúceho roka by malo zvýšenie pokračovať na 100 a 40 eur. Súčasťou balíčka sú tiež 60-eurové voľnočasové poukazy pre deti.

Pripravuje podanie na Ústavný súd

Celé to bude stáť okolo 1,2 miliardy eur, s čím majú okrem prezidentky a strany SaS problém najmä samosprávy (mestá a obce), ktorým to zoberie stovky miliónov eur, čo môže na ne mať veľmi negatívny dopad. Prezidentke sa taktiež nepáči, ako rýchlo – behom 6 dní – bol balíček vytvorený, bez verejnej diskusie. Zároveň potvrdila, že pripravuje v súvislosti s balíčkom podanie na Ústavný súd SR.

Okrem toho bola témou relácie aj jej opätovná kandidatúra na post prezidentky, ktorou sa ale podľa vlastných slov ešte nezaoberá a sústredí sa na súčasné pôsobenie.

Podľa prieskumov jej popularita klesá, čo je podľa nej v dnešných časoch prirodzené. Vzhľadom na všetky krízy podľa hlavy štátu frustrovaní ľudia nerozmýšľajú, kto za čo môže a aké kompetencie má vláda a prezidentka.

Najviac sa jej dotýkajú klamstvá a neoprávnená kritika, že slúži cudzej moci. Svoj deficit cíti najmä v zrozumiteľnosti a jasnosti vyjadrení. Taktiež si priznala chybu, ktorú urobila pri vyznamenaní členov Bielej légie.

Reakcia na referendum Roberta Fica

Kríza má dopady a v Prezidentskom paláci sa u nej striedajú rôzne skupiny nespokojných ľudí a prosia ju, aby ľuďom vo vláde dohovorila. Zároveň rozumie aj premiérovi, že má ťažkú pozíciu. Dodala, že zároveň k tomu pribúda neuveriteľné napätie medzi koaličnými partnermi a hrozí rozpad koalície.

Medzitým opozícia spustila petičnú akciu na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách s dvomi otázkami. Upozornila, že otázky sú na jednom petičnom hárku a že v prípade jednej otázky sa bude musieť spýtať na jej ústavnosť Ústavného súdu SR. Odmietla, že by v minulosti zmarila referendum. Podotkla, že ho zmaril ten, kto otázku napísal.

V závere relácie bola témou aj Ukrajina, kde prezidentka vyzdvihla pomoc Slovákov, zdôraznila, že tým, že (napríklad aj vojensky) pomáhame Ukrajine, pomáhame aj sebe – držať konflikt od nás čo najďalej – no zároveň pripomenula, že v prvom rade myslí na Slovákov a treba urobiť viditeľné kroky, ktoré by Slovákom pomáhali, aby nemali pocit, že sa na nich popri tom všetkom zabúda a nevylievali si tak zlosť na Ukrajincoch.

Zdroj: TA3 V politike

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá