Čaputová: Pravda a sloboda zakaždým zvíťazí. Dnes si pripomíname pamiatku obetí komunizmu

  • Dnes si pripomíname pamiatku obetí komunistického režimu
  • Vyjadrila sa aj prezidentka Zuzana Čaputová
pamätná tabuľa, Čaputová
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Dnes si pripomíname pamiatku obetí komunistického režimu
  • Vyjadrila sa aj prezidentka Zuzana Čaputová

Dňa 24. júna si pripomíname Deň pamiatky obetí komunistického režimu, ktorý je zároveň pamätným dňom Slovenskej republiky.

Pravda a spravodlivosť

Deň pamiatky obetí komunistického režimu je apelom, aby sme nestrácali historickú pamäť. Aby sme nezabudli na prenasledovaných, mučených, väznených či popravených spoluobčanov. Zároveň nám tento deň pripomína, že moc, ktorá nemá pravdu, nemá ani šancu obstáť. Túžba po pravde a slobode napokon zakaždým zvíťazí. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

„Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc,“ vyslovil 24. júna 1954 lekár a disident Silvester Krčméry pred súdom, ktorý, ako uvádza prezidentka, mu vymeral 14-ročný trest za vlastizradu.

Krčméry bol jedným z viac ako 70-tisíc obyvateľov Slovenska, ktorých komunistický režim odsúdil z politických dôvodov. Strávil vo väzení viac ako 13 rokov.

„Odmietal dokonca prijať amnestiu, keďže by to podľa neho znamenalo uznanie viny – a on sa cítil nevinný. Spravodlivosti a zrušenia rozsudku sa dočkal až po Nežnej revolúcii. Dôležité však je, aby sme spravodlivosť a pravdu dokázali rozlišovať my, príslušníci ďalších generácií,“ uzavrela prezidentka.

Nespravodlivo odsúdený

Ako informuje portál Aktuality.sk, v auguste 2020 dokonca aj poslanci za OĽANO predložili k novele zákona aj dôvodovú správu, v ktorej sa uvádza: „Každý národ by si mal ctiť ľudí, ktorí neváhali obetovať svoju slobodu za to, aby sa dostala ostatným. Toto zvlášť platí o tých, ktorí na vlastnej koži prežili teror komunistických väzníc a vyšli z nich utužení a verní svojmu vlastnému presvedčeniu, ktoré bolo v protiklade k vládnej doktríne.“

Týmto návrhom poslanci poukázali na všetky neoprávnené rozsudky smrti, ktoré vykonal krutý a nekompromisný komunistický režim. Počas rokov 1948 až 1989 bolo uväznených a odsúdených viac ako 70-tisíc nevinných občanov Slovenska. Nútenými prácami si muselo prejsť viac než 13-tisíc občanov a odvlečených do táborov bolo približne 5-tisíc rehoľníkov a rehoľníčok.

Práve jedným z väznených a mučených bol už aj vyššie spomínaný lekár a katolícky disident Silvester Krčméry. Ten však ani po všetkom, čo bol nútený si prežiť, nezradil žiadnu zo svojich zásad.

Jeho celá vina spočívala iba v organizovaní náboženských spoločenstiev medzi ľuďmi, ktorí boli bez akéhokoľvek politického zamerania. Za všetky svoje náboženské aktivity bol Krčméry po nástupe komunizmu prenasledovaný.

pamätník
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Počas roku 1951 bol Krčméry zatknutý a následne ho obžalovali z vlastizrady. Tri roky musel nespravodlivo stráviť vo vyšetrovacej väzbe, pričom bol z toho celkovo 14 mesiacov zavretý na samotke. Počas väzby si musel Krčméry prejsť rôznymi druhmi fyzického či psychického násilia. 

Spravodlivosti sa tento hrdinský lekár napokon dočkal až po dlhých 36 rokoch od súdneho verdiktu. Právoplatnosť jeho odsúdenia sa mu podarilo anulovať až po tom ako nadobro padol tvrdý a nekompromisný komunistický režim.

Zdroje: Aktuality.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá