Čaputová reaguje na kritiku uznávanej primárky, ktorá kvôli Matovičovi vrátila štátne vyznamenanie

  • Zuzana Čaputová sa stretla s primárkou Júliou Horákovou, ktorá svoj profesionálny život zasvätila onkologickým detským pacientom
  • Pred časom urobila nečakané gesto, keď sa rozhodla vrátiť jej štátne vyznamenanie
  • Dôvodom je okrem iného nesúhlas s celoplošným testovaním a správanie sa Igora Matoviča
čaputová, matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Zuzana Čaputová sa stretla s primárkou Júliou Horákovou, ktorá svoj profesionálny život zasvätila onkologickým detským pacientom
  • Pred časom urobila nečakané gesto, keď sa rozhodla vrátiť jej štátne vyznamenanie
  • Dôvodom je okrem iného nesúhlas s celoplošným testovaním a správanie sa Igora Matoviča

Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave adresovala prezidentke na začiatku novembra otvorený list.

V ňom objasnila svoje rozhodnutie vrátiť štátne vyznamenanie na znak nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou, krokmi vlády ako aj celoplošným testovaním.

Niektorí zdravotníci z prvej línie sa dnes nevedia dostať k sľúbeným peniazom

Poukazuje na skutočnosť, že výsledky antigénového testovania aj podľa vládnych predstaviteľov nič neznamenajú, a teda pozitívny test neznamená, že ste pozitívny a negatívny test neznamená, že ste negatívny.

Osobné vyhlásenie premiéra Igora Matoviča, že zaplatí 500 eur každému zdravotníkovi, ktorý sa zúčastní na plošnom testovaní počas obidvoch dní, je podľa Horákovej veľkou urážkou.

Súhlasíš s postojom Júlie Horákovej?

„On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca. Druhou ranou pre mňa bolo vyzdvihnutie zahraničných zdravotníkov, ktorí nám prišli pomôcť v operácií. Hoci si ich vážim, viem, že aj v našich radoch, by sa našlo viac dobrovoľníkov a všetky odberové centrá by boli zabezpečené, ak by sme videli medicínsky zmysel tohto celoplošného testovania,“ konštatuje.

Štátne vyznamenanie, Pribinov kríž II. triedy, za prínos v oblasti detskej medicíny jej udelil ešte prezident Andrej Kiska v roku 2016. Prezidentka na stretnutí s Horákovou uviedla, že by ju potešilo, keby bola primárka aj naďalej jeho hrdou nositeľkou. 

„Rešpektujem dôvody, pre ktoré sa tak rozhodla urobiť. Počúvala som človeka, ktorý s vášňou roky pomáha a je špičkovou odborníčkou vo svojom odbore. Cítiť z nej obrovský ľudský prístup,“ vyjadrila sa Čaputová.

Dnes som prijala významnú osobnosť, pani doktorku Horákovú, primárku Transplantačnej jednotky kostnej drene, ktorá svoj…

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, November 11, 2020

„Ako sama povedala, pamätá si mená a tváre všetkých svojich pacientov a pacientiek. Počúvala som ale aj človeka sklamaného z nevypočutých odborných argumentov a vedeckého poznania pri riešení problémov s pandémiou. Je mi to ľúto, lebo počúvať rôzne názory, najmä ak sú opreté o dlhoročné poznanie, je nesmierne dôležité,“ konštatuje hlava štátu.

Na vyjadrenie týchto názorov má podľa Čaputovej existovať od politikov rešpektujúci priestor, kde môžu naplno zaznieť aj bez toho, aby sa ich nositelia museli vzdávať štátnych vyznamenaní.

Zdroje: prezident.sk, Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech