Čaputová sa obliekla do kroja, Blaha sa jej vysmieva. Z prezidentkinej fotky sa internet ide zblázniť

  • Prezidentka Zuzana Čaputová uverejnila na svojom profile na sociálnych sieťach fotografiu, ktorá sa ihneď stala virálnou
  • Za pár hodín si jej príspevok vyslúžil takmer 70-tisíc reakcií
čaputová, blaha
FB/Zuzana Čaputová, TASR/Jaroslav Novák
  • Prezidentka Zuzana Čaputová uverejnila na svojom profile na sociálnych sieťach fotografiu, ktorá sa ihneď stala virálnou
  • Za pár hodín si jej príspevok vyslúžil takmer 70-tisíc reakcií

Zuzana Čaputová zastáva post prezidentky Slovenskej republiky už viac ako dva roky. Hlas jej odovzdalo 1 056 582 voličov, čo predstavovalo 58,41 % zo všetkých odovzdaných hlasov. 

V prieskume z apríla 2021 sa dokonca stala najdôveryhodnejšou spomedzi slovenských politikov. Dôveruje jej spolu 58 % respondentov, pričom nedôveru k jej osobe vyjadrilo 40 % ľudí, informuje TASR. 

Zuzane Čaputovej sa podarilo dostať do role viditeľnej obľúbenkyne národa. Zároveň môže jej popularite ubrať tvrdá kritika zo strán mnohých politikov, ktorí jej v poslednej dobe pripisovali napríklad „zmarenie referenda“ o predčasných parlamentných voľbách.

Zatiaľ sa však ukazuje, že prezidentka si okolo seba vytvorila pevnú fanúšikovskú základňu, o čom svedčia aj jej sociálne siete. Čaputovej účet na Facebooku k dnešnému dňu sleduje viac ako 321-tisíc ľudí. Hlava štátu je navyše na rozdiel od predchádzajúcich prezidentov veľmi aktívna aj na Instagrame, kde má okolo 381-tisíc sledovateľov.

Značnú pozornosť si najnovšie vyslúžila jej fotografia v kroji, ktorú publikovala na oboch spomínaných platformách. Tento post si na Facebooku doslova za pár hodín získal až 52-tisíc reakcií, 5,1-tisíc komentárov a viac ako 1,3 tisíc zdieľaní. Ešte viac sa mu darilo na Instagrame, kde dostal takmer 70-tisíc lajkov a dnes sa stal jedným z jej najpopulárnejších príspevkov na sociálnej sieti.

Opozičný politik Ľuboš Blaha prezidentku za túto fotografiu skritizoval. Na sociálnej sieti napísal: „Ešteže hlava štátu určuje intelektuálne trendy. Dnes sa Čaputová navliekla do ľudového kroja. Cvak, retuš, foto. Gratulujeme k tomuto mimoriadne cennému príspevku do dejín politológie.“

Zuzana Čaputová dáva pod jej príspevkom do pozornosti slová autorky ľudového kroja – Danky Tropkovej. Tá objasňuje, že ručne ušiť kroj si vyžaduje dlhé hodiny práce a to „steh za stehom“. Prezidentka má na fotografii tradičnú vestu, ktorú v Oravskej Polhore nazývajú aj „brúcnik.“

„Brúcnik je pre mňa nie len pekným darčekom, ktorým ma potešili Oravčania na mojej nedávnej pracovnej ceste, ale najmä zhmotnenou spomienkou na pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu. Pani Danka sa k šitiu krojov dostala pred desiatimi rokmi úplnou náhodou, vďaka jej dcére, ktorá sa začala venovať folklóru. Keďže potrebovala vlastný kroj, rozhodla sa, že jej ho ušije sama,“ napísala na sociálnej sieti prezidentka.

Zároveň konštatuje, že autorka kúsku, ktorý ma na sebe, v súčasnosti na kroje vyšíva už aj vlastné prvky a ornamenty, vďaka čomu je každý jeden kroj jedinečný.

„S pani Dankou som sa pri odovzdávaní kroja nestretla, keďže bola na vopred plánovanej ceste v zahraničí. No sľúbila som fotku. Chcem sa takto poďakovať jej a každému, kto uchováva náš krásny slovenský folklór,“ dodala prezidentka.

Autorka kroja na fotku prezidentky v jej diele reagovala v komentároch: „Bolo mi cťou pani prezidentka, ušiť pre Vás tento kroj.“

Posted by Danka Barutíková Tropeková on Saturday, April 25, 2020

Niet pochýb, že na Slovensku je aj v dnešnej modernej dobe množstvo šikovných ľudí, ktorým nie sú folklór a tradície ukradnuté. Len nedávno sme ťa informovali o mladých východniaroch, ktorí dokonca spustili veľký projekt na záchranu našich tradícií. 

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Ide o Roba, Vlada, Mareka a Bálinta, ktorí sa pustili do príprav predstavenia, ktoré môže uzrieť svetlo sveta len vďaka podpore ľudí. Chcú v ňom okrem iného ukázať odlišnosť troch regiónov Slovenska a poukázať na tradičné hodnoty a rôznorodosť ľudového tanca.

„Ľudový tanec je silnou súčasťou našich bežných dní a môže sa stať súčasťou kohokoľvek. Aj tejto myšlienky sa dotkneme v novom profilovom predstavení pod názvom Planéta Bardfa. Cez akési mikro príbehy chceme vyjadriť našu zviazanosť s folklórom. Ľudovým tancom reprezentujeme našu identitu, náš svet, našu planétu,“ hovorí tanečník Róbert Sabol pre Startitup.

zdroj: Bardfa/Pavol Delej PHOTOGRAPHY

Na svoj projekt vyzbierali viac ako 3 300 eur, vďaka čomu ho budú realizovať už na jeseň tohto roka. Skupina mladých Slovákov chce ním predovšetkým pripomenúť ľuďom, že naše tradície sú súčasťou každého z nás, aj keď si to veľakrát nechceme pripustiť.

Zdroje: Facebook/ Zuzana Čaputová, prezident.sk, TASR, Facebook/Ľuboš Blaha

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech