Zuzana Čaputová sa prihovorila Slovákom: Sloboda neznamená verbálne a fyzické ataky na zdravotníkov, lekárov či predavačky

  • Podľa Zuzany Čaputovej sú niektoré odkazy novembra 1989 dôležité aj v dnešnej dobe
  • Slobodu si mnohí zamieňame za nenávisť ku komukoľvek
čaputová
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy položila kvety k pamätníku na Národnej triede pri príležitosti stredajšieho (17. 11.) štátneho sviatku, 16. novembra 2021 v Prahe., TASR/Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR
  • Podľa Zuzany Čaputovej sú niektoré odkazy novembra 1989 dôležité aj v dnešnej dobe
  • Slobodu si mnohí zamieňame za nenávisť ku komukoľvek

Spoločenský pohyb v novembri 89 korunovala úspechom sila samotnej myšlienky, o ktorú išlo: skutočná a spontánna túžba, aby pravda a láska naozaj zvíťazili nad lžou a nenávisťou. Ľudia vtedy nebojovali za vlastné individuálne či skupinové ciele, ale za tie spoločné. V príhovore pri príležitosti 32. výročia Nežnej revolúcie to v RTVS povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko si v stredu 17. novembra pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu, deň, keď sa občania spojili a na násilie totalitného komunistického režimu odpovedali pokojným vyjadrením nesúhlasu, teda Nežnou revolúciou. Pripomenula, že niektoré odkazy novembra 89 môžu byť dôležité aj v dnešnej krízovej dobe.

Čaputová pripomenula, že od Nežnej revolúcie ubehlo 32 rokov, teda časový úsek, ktorý predstavuje či dokonca presahuje jednu ľudskú generáciu. Tá „dnes vyrastá, dospieva alebo je už v produktívnom veku“, je to aj generácia, ktorá nemá s totalitným režimom bezprostrednú skúsenosť.

Avšak ľudia, ktorí ho zažili a nestratili pamäť, vedia, že nemohli slobodne voliť, cestovať, boli väznení za svoje názory, nemohli sa slobodne zhromažďovať a mnohí ani slobodne rozhodnúť pri výbere štúdia alebo profesie. Existovala vyššia moc nad ich životmi a ešte aj v 80. rokoch zomierali ľudia na hraniciach pod ostnatými drôtmi železnej opony. Takto vyzerala totalita,“ priblížila hlava štátu.

Prezidentka pripomenula, že ľudia, ktorí sa v novembri 89 postavili proti komunistickému režimu, stáli zoči voči silnému nepriateľovi a ich jedinou výzbrojou bola odvaha a odhodlanie. Aj dnes je podľa nej dôležité vyzdvihnúť nenásilný charakter novembrových udalostí.

Ako si mnohí pamätáme, demonštrácie prebiehali pokojným spôsobom a bolo nemysliteľné, aby demonštranti napádali ľudí, znížili sa k nadávkam či k prejavom agresivity. Odmietnuť násilný režim bolo možné len nenásilným spôsobom,“ poukázala Čaputová.

Hlava štátu v prejave vyzdvihla, že v novembri 89 spájala ľudí aj túžba po lepšom živote a spravodlivom štáte, ktorý všetkým zabezpečí dôstojný život.

Podľa Čaputovej sa však túto túžbu za 32 rokov nepodarilo naplniť. Ešte viac si to podľa nej verejnosť uvedomuje teraz, v čase krízy, keď tiež túži po lepšom živote bez obmedzení.

Čaputová poukázala na to, že november 89 priniesol nielen slobodu a obrovské možnosti, ale aj neistotu. Podľa hlavy štátu sa Slovensko ocitlo v globalizovanom a mimoriadne komplexnom svete, kde prebieha množstvo procesov.

Mnohí nadobudnutú slobodu začínajú vnímať ako nárok jednotlivca, ktorý si môže dovoliť čokoľvek. Sloboda bez zodpovednosti však môže viesť aj k násilnému presadzovaniu vôle na úkor ostatných. Sloboda, ktorá sa neopiera o zákony a morálku je deštruktívnou silou. Sloboda neznamená nenávisť voči skupinám ľudí s inými názormi či k menšinám. Sloboda neznamená ani verbálne a fyzické ataky na zdravotníkov, lekárov či predavačky v obchodoch,“ pripomenula prezidentka a zdôraznila, že sloboda jednotlivca sa končí tam, kde sa začína sloboda iných.

Prezidentka zdôraznila, že tvárou Slovenska je stále aj chápavosť, solidarita, slušnosť a vzájomná pomoc v ťažkých časoch.

S étosom a morálkou, aké spoločnosť preukázala v novembri 89, by sme dnes boli oveľa úspešnejší aj v boji proti pandémii a vo vyrovnávaní sa s jej dopadmi. Naše povzbudenie dnes potrebujú najmä ľudia, ktorí sú objektom nenávisti. Angažujú sa, liečia chorých alebo v rôznych iných oblastiach pomáhajú robiť spoločnosť lepšou a náš život kvalitnejším. Títo ľudia sa nesmú cítiť sami. Želala by som si, aby ešte viac mohli vnímať našu podporu,“ konštatovala Čaputová.

Vážení spoluobčania, žijeme naozaj ťažké časy a všetci si želáme žiť normálny život bez obmedzení. Dnes je jasné, že okrem prevencie a liečby covidu budeme potrebovať aj posilniť prevenciu a liečbu našich vzájomných vzťahov. Táto smutná doba raz pominie, ale my ako národ, my, ako občania Slovenska, tu budeme žiť spolu ďalej. Bohatší o poznanie z našej rôznosti a odlišnosti. Ale dúfam, že posilnení, s vôľou vykročiť spolu, nie proti sebe a s odhodlaním udržať odkaz Nežnej revolúcie a ozdraviť Slovensko,“ povedala na záver prejavu prezidentka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá