Pozor, Bratislavu čaká snehová kalamita. Auto zajtra nechaj doma

 • Na západe Slovenska a na západe Banskobystrického kraja hrozí vo štvrtok výdatné sneženie
 • Napadnúť môže až 25 centimetrov mokrého snehu
sneh, zima, kalamita
TASR/AP/Erik Schrøder, Adriána Hudecová
 • Na západe Slovenska a na západe Banskobystrického kraja hrozí vo štvrtok výdatné sneženie
 • Napadnúť môže až 25 centimetrov mokrého snehu

Na západe Slovenska a na západe Banskobystrického kraja hrozí vo štvrtok výdatné sneženie. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) upozorňujú na očakávanú nepriaznivú poveternostnú situáciu v súvislosti s výdatným snežením, ktorá predstavuje nebezpečenstvo pre dopravu, pohyb osôb a ďalšie ľudské aktivity.

SHMÚ vydalo výstrahy

Najnepriaznivejšiu situáciu očakávame na západnom Slovensku a na západe Banskobystrického kraja, kde napadne väčšinou 10 až 20, ojedinele až okolo 25 cm nového snehu. Sneh bude lokálne mokrý, tzv. lepkavý, čím môže vplyvom jeho váhy dôjsť k poškodeniu striech, stromov, elektrického vedenia a ďalších objektov,“ uviedol meteorológ Miroslav Šinger.

„Zároveň sa budú na juhozápade územia vplyvom vetra a sneženia ráno a dopoludnia lokálne vytvárať snehové jazyky. Spočiatku sa ojedinele môže vytvárať aj poľadovica. Odporúčame zvážiť nutnosť prepravy a nepohybovať sa pod zasneženými stromami,“ doplnil.

SHMÚ vydalo výstrahy prvého a druhého stupňa, ktoré môžu byť v najbližších hodinách aktualizované podľa najnovších predpovedných materiálov.

Polícia varuje

Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave vyzývajú vodičov na zvýšenú opatrnosť na cestách. Dôvodom je predpokladaná snehová kalamita na území celého Bratislavského kraja. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

„Na základe aktuálnych meteorologických informácií by malo v priebehu noci začať výdatne snežiť, pričom v priebehu dňa by malo napadnúť viac ako 20 centimetrov snehu. V prípade takej intenzity sneženia by došlo na viacerých cestných komunikáciách k tvorbe snehových závejov a ku komplikáciám v cestnej premávke,“ varovala polícia.

Na vodičov preto apeluje, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnej situácii na cestách, zvýšili svoju opatrnosť a v prípade kalamitnej situácie radšej auto nevyužili.

Bratislavčanov čaká zasnežené ráno, doprava sa môže skomplikovať

Bratislavu čaká najintenzívnejšie sneženie od roku 2013, dopravná situácia sa na viacerých úsekoch zrejme skomplikuje. 

Aj pri nepretržitom 24-hodinovom nasadení všetkých dostupných kapacít zimnej údržby mesta a mestských častí bude situácia v Bratislave počas štvrtka komplikovaná. Na komunikáciách sa medzi prejazdmi zásahovej techniky bude tvoriť vrstva snehu, čo pravdepodobne spôsobí lokálne komplikácie dopravy a tiež meškanie alebo výpadky spojov MHD,“ uviedla hovorkyňa kancelárie primátora Bratislavy Katarína Rajčanová. 

Obyvateľom Bratislavy mesto odporúča, aby „počas štvrtka odložili presuny po meste autom, ktoré nebudú nevyhnutné“.

Bratislava zverejenila aj podrobný plán zimnej údržby: 

Dnes: 

 • 17:00 – Dopravný podnik začína preventívne posypy zastávok
 • 21:00 – Začína celomestský preventívny posyp ciest
 • 22:00 – Začína preventívny posyp lávok

Zajtra: 

 • 03:00 – Začiatok celomestského likvidačného posypu ciest, kopcovitých úsekov a mostov. Po doplnení posypového materiálu v depe budú sypače nepretržite ošetrovať všetky úseky až do odvolania
 • 05:00 – začínajú posypy a odhŕňanie frekventovaných chodníkov v správe mesta ručnými pracovníkmi aj technikou
 • 06:00 – predpokladaný čas začiatku pluhovania ciest. Posypový materiál pri výdatnom snežení a nízkych teplotách nestíha topiť sneh, tvorí sa vrstva snehu na komunikáciách. Pluhovaním zlepšujeme zjazdnosť ciest
 • Počas celého dňa – pokračujú posypy a podľa potreby pluhovanie v celom meste

Dopravný podnik má na všetkých vozidlách zimné pneumatiky na hnacích nápravách. Spoje na kopcovitých úsekoch majú pneumatiky so špeciálnym drapákovým dezénom. DPB bude mať pri kopcovitých úsekoch pripravené kratšie záložné autobusy pre prípad, že kĺbové vozidlá nebudú zvládať strmý zasnežený povrch. Zimná údržba prebieha nepretržite, kým po ukončení sneženia bude zabezpečená zjazdnosť a schodnosť komunikácií,“ informuje mesto.

Pre Bratislavčanov je zriadená „Horúca linka zimnej údržby“, podnety môžu obyvatelia nahlasovať buď telefonicky na čísle +421 259 356 777, alebo e-mailom na [email protected]

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie