CE.ZA.AR 2017: Toto je to najlepšie zo slovenskej architektúry a dizajnu

  • Vo štvrtok večer boli slávnostne odovzdané v bratislavskej Starej tržnici ocenenia CE.ZA.AR 2017 (Cena za architektúru Slovenskej komory architektov). Je to výberová prezentácia najlepšej novej architektúry na Slovensku. Pozri si, ktoré architektonické diela si odniesli cenu.
collageerfef
Peter Jurkovič, filmaari
  • Vo štvrtok večer boli slávnostne odovzdané v bratislavskej Starej tržnici ocenenia CE.ZA.AR 2017 (Cena za architektúru Slovenskej komory architektov). Je to výberová prezentácia najlepšej novej architektúry na Slovensku. Pozri si, ktoré architektonické diela si odniesli cenu.

Ekoma – Návrhy a realizácie interiérov

Ceny CE·ZA·AR 2017 boli udelené v súlade so štatútom v piatich kategóriách: Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Po druhýkrát bolo udelené aj ocenenie Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. Cena v kategórii Bytové domy nebola udelená.

V nasledujúcich riadkoch predstavujeme víťazné diela aj s krátkym komentárom poroty. Podrobný profil každého z ocenených diel si môžete pozrieť po kliknutí na link uvedený za dielom, alebo priamo kliknutím na profilovú fotografiu konkrétneho diela.

Laureát v kategórii Rodinné domy 

Dom v dome, Bernolákovo
Autor: Martin Jančok
Spolupráca: Michal Janák, Ivana Čobejová, Ľubica Segečová, Michal Marcinov, Samuel Šimonovič

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Daniela Dostálková

Rurálna periféria Bratislavy sa čoraz častejšie stáva miestom pre architektúru. Rozhodnutie odísť bývať mimo mesta nemusí byť len hľadaním pokoja či anonymity, ale je aj príležitosťou pre architektonický výraz. Dom v dome Martina Jančoka už názvom dáva najavo, že máme do činenia s jasným konceptom. Jeho základom je dvojitý plán ako sústava vnútorného a vonkajšieho domu. „Jadrový dom“ napĺňa funkcie celoročného základného využitia. Dominuje mu vertikálne otvorený obývačkovo-kuchynský priestor, ktorý je po stranách doplnený ďalšími miestnosťami.

Vonkajší program tvorí miesto pre garáž, bazén, pátiá či sklad. Hranicou tohto priestoru a zároveň „obalom“ celého objektu je svetelno priepustná stena z vlnitého polykarbonátu. Medzi-priestor, ktorý takto medzi obomi plánmi vzniká, nechce byť domom ani záhradou. Je optickým rozšírením vnútra, korzom, vstupom do zelene a otvorenou hrou pre rôzne užívateľské scenáre. Súčasťou tvorivého konceptu je autorský interiérový dizajn, vytvorený špeciálne pre tento dom.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Daniela Dostálková

Laureát v kategórii Občianske a priemyselné budovy

Poľovnícky dom, Kuchyňa
Autori: Tomáš Auxt, Peter Kožuško, Miro Hrušovský, Peter Hudač; spolupráca: Michal Zábranský

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Poľovnícky dom na Záhorí pri Kuchyni opúšťa klasickú predstavu o poľovníckej chate v lese a chce ponúknuť viac. Kompozícia piatich budov otočených čelom k sebe vytvára uzavretý celok. Jeho stredobodom je otvorený spoločný priestor – „obývačka“ či nádvorie. Odtiaľto sa vstupuje do všetkých budov a zároveň ide o miesto stretnutia pri centrálnom ohnisku. Uzavretá štruktúra celého objektu jednak signalizuje ohraničené „súkromie“ špecifickej komunity (investorom je poľovnícky revír) s jej vlastnými záujmami a potrebami.

Päťhrané a navzájom prepojené usporiadanie zároveň rozpráva príbeh funkčného využitia. Prvou budovou je „pitevňa“, miesto kontaktu po návrate z poľovačky a nerezový interiér pre spracovanie mäsa. Nasleduje spoločenská miestnosť – „hostinec“ – určený na konzumáciu a posedenie. Zadný balkón budovy slúži aj ako tréningová strieľňa na terč. Ďalej nadväzujú priestory pre ubytovanie s všadeprítomnými trofejami a parožím. Poľovnícku story uzatvára objekt s technickým zázemím a skladom.

Laureát v kategórii Obnova a prestavba

Stará synagóga v Bardejove, Bardejov

Autori: Peter Gomboš, Ján Krcho, Tomáš Lupták

„Práca sa ukončila 8. júla 1836 a nech je táto budova navždy svätyňou“ – to sú posledné slová na dedikačnej tabuli v Starej synagóge v Bardejove. Budova svoje prísne náboženské využitie stratila, ale dnes môže sláviť to, že prežila. Jej rekonštrukcia je prvým viditeľným výsledkom úsilia o záchranu Židovského suburbia, komplexu židovských rituálnych budov v Bardejove, ktoré je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného bohatstva UNESCO.

Podobne ako iné synagógy, aj bardejovská bola dlhodobo využívaná na skladové účely. Nakoľko sa objekt zachoval bez výrazných zásahov do pôvodnej podoby, pri obnove bola uplatnená hlavne konzervačná metóda. Autori identifikovali pôvodnú farebnosť fasády, reštaurovali fragment slnečných hodín a dostavali zbrúraný rizalit na južbej fasáde. V interiéri rekonštruovali napríkald drevené stropy s maliarskou výzdobou či poškodené schodisko ku schránke s Tórou. Obnovený priestor má slúžiť hlavne na kultúrne účely. Rekonštrukcia pokračuje ďalšími objektmi suburbia.

Laureát v kategórii Interiér

Rekonštrukcia bytu v bývalom kláštore, Trnava
Autor: Peter Jurkovič

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Peter Jurkovič

Málokto sa môže pochváliť, že býva v priestoroch bývalého kláštora zo začiatku 18. storočia. Aj keď bol pred päťdesiatimi rokmi prestavaný na obytný dom. Wau efekt pri vstupe do bytu vyvoláva takmer štvormetrová výška stropu. Vznikla odstránením dodatočných znížení, ktorými predchádzajúci obyvatelia zrejme stláčali vykurovacie náklady. Cieľom aktuálnej rekonštrukcie je, naopak, uvoľniť priestor. Pod dreveným trámovým stropom sa tak otvára priestranný byt, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako jedna miestnosť.

Ale len dovtedy, kým sa jedna časť mohutnej knižnice nezmení na pohyblivé krídlo, ktoré odkryje spálňu a ďalšie časti bytu. Autor rekonštrukcie si tak splnil fantáziu tajných dverí. Časť vstupnej chodby bytu je priznaná dlažbou s ornamentom a to v kontraste s drevenými parketami v hlavnom priestore. Z tejto časti je prístup do ďalšej spálne. Byt bol koncipovaný pre mladú dvojicu, no vstavaný nábytok je navrhnutý tak, aby sa dal jednoduchým zásahom zmeniť pre potreby rodiny s deťmi.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Peter Jurkovič

Laureát v kategórii Exteriér 

Castellum café, Nitra

Autori: Martin Dulík, Marek Šumichrast, Lívia Dulíková

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Castellum café

Hrady pôvodne slúžili ako izolované a chránené sídla moci s prístupom pre vyvolených. Dnes – vo svojej funkcii ako kultúrne pamiatky – sa snažia prilákať čo najviac ľudí. Platí to aj o Nitrianskom hrade. Riešenie prístupovej cesty ku hradu teda nie je miestom kontroly príchodzích, ale snaží sa o spríjemnenie výstupu a vytvára miesto pre zastavenie a oddych. Tým je daný aj program reštaurácie a kaviarne Castellum Café.

Objekt neexhibuje na hradnom kopci, ale, naopak, decentne ustupuje do svahu. Strecha budovy tak vytvára prirodzenú výhľadovú terasu, ktorej súčasťou je umne konštruovaný mobiliár, slúžiaci aj na stropné presvetlenie interiéru. Presklená fasáda objektu ponúka výhľad na mesto i na okolité hradby. Súčasťou projektu je nová prístupová cesta, úprava zelene a sprístupnenie románskych hradieb, ktoré boli odkryté počas archeologického prieskumu v súvislosti s výstavbou kaviarne. Koncept podpory turistickej infraštruktúry smeruje k tomu, aby sa život z mesta rozvinul aj na hradný kopec.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Castellum café

Tento rok organizátor udelil po druhýkrát ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom.

Ocenenie získala Nová synagóga Žilina Projekt obnovy a revitalizácie Novej synagógy pre kultúrne účely realizuje občianske združenie Truc sphérique (kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie) v spolupráci a s podporou Židovskej náboženskej obce Žilina, vlastníka pamiatky.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Nová synagóga

Iniciátori projektu: Marek Adamov a Fedor Blaščák; hlavný architekt: Martin Jančok; historické a reštaurátorské výskumy: Magdaléna Kvasnicová, Ján Hromada, Peter Szalay, Ivan Pilný, Gabriel Hartl, Marek Repáň

Cenu verejnosti získalo dielo: Obnova časti Námestia slobody, Prievidza

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: txt architekti

Tohtoročná porota pracovala v zložení:

Andrzej Marcin Bulanda (architekt, Poľsko)

Irakli Eristavi (architekt, Slovenská republika)

Michal Krištof (architekt, Slovenská republika) 

Ilona Németh (výtvarníčka, Slovenská republika)

Juraj Sumbal (architekt, Slovenská republika)

Jan Šépka (architekt, Česká republika)

Juri Troy (architekt, Rakúsko)

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK