Čech vytvoril „najrýchlejšiu prilbu na svete“. Federácia však zakázala ich použivanie

  • Český vynález mohol zmeniť svetové rebríčky najúspešnejších lyžiarov
  • Ondřej Bank predstavil špeciálnu prilbu v tvare golfovej loptičky, ktorá je jazdcovi uberie z času pár stotín sekundy
  • Medzinárodná lyžiarska federácia však do svojich stanov zaviedla jej zákaz
collage
Vagus/Facebook
  • Český vynález mohol zmeniť svetové rebríčky najúspešnejších lyžiarov
  • Ondřej Bank predstavil špeciálnu prilbu v tvare golfovej loptičky, ktorá je jazdcovi uberie z času pár stotín sekundy
  • Medzinárodná lyžiarska federácia však do svojich stanov zaviedla jej zákaz

Ondřej Bank je významný český reprezentant a mnohonásobný majster Českej republiky v disciplínach alpského lyžovania. Hoci má na svojom konte aj niekoľko medailí, v roku 2008 sa pustil do práce na vlastnej značke zimného oblečenia, Vagus. Na nedávnej olympiáde Bank robil spoločnosť kráľovnej niekoľkých súťažných kategórií Ester Ledeckej a bol súčasťou jej trénerského tímu.

Bývalý reprezentant priznal, že značku Vagus založil z dôvodu, že od svojich začiatkov na svahu mal problém so štýlom a vkusom lyžiarskych firiem. Mama mu vždy nadávala, že chodí ako „vágus, šupák“, a teda vznikla značka pre rovnakých ľudí ako Ondřej – pre normálnych ľudí s názorom a vlastným myslením.

Nerád chodil lyžovať v nastylovaných kombinézach, no nie všetko je len o vzhľade. Značku Vagus tvorí portfólio produktov, ktoré sú kvalitné, funkčné, dizajnové a navyše 100 % české. Tričká, mikiny, prilby či čelenky síce cenou nemôžu konkurovať Číne, no autori sú na ne právom hrdí.

Prilby českej značky sa stali známe dokonca aj medzi členmi Medzinárodnej lyžiarskej federácie po tom, ako si ich so sebou v roku 2013 Ondřej priniesol na Majstrovstvá sveta v Schladmingu. Aby bolo všetko v poriadku, reprezentant sa rozhodol vlastnú prilbu ukázať vedeniu pretekov, ktorí mu ju však zakázali použiť. Hlavným dôvodom bol fakt, že podľa testovaní prilby (nápadne podobnej golfovej loptičke), dokázali preliačiny na jej vrchu zlepšiť čas pretekára o niekoľko stotín sekundy.

Zatiaľ čo na MS v roku 2013 vynález Vagusu vtedajší riaditeľ pretekov zakázal zdanlivo len na jeden pretek, neskôr sa formulka o zvýhodneniach športovcov vďaka vybaveniu dostala aj do oficiálnych pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Keďže vylepšená prilba bola v oficiálnych pretekoch zakázaná, značka Vagus zvažovala, či ju vôbec zaradiť do komerčného predaja.

Slasť z porazenia svojich súperov pri neformálnych pretekoch však svojim zákazníkom uprieť nechcú, a preto si „MegaSpeed“ prilbu do svojej výstroje môžeš zaobstarať aj ty. Jej cena je v prepočte približne 350 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech