Čekan a Kollár: Táto vlna koronavírusu je iná. Je tu pandemická jeseň, v roku 2022 sa s vírusom naučíme žiť (ROZHOVOR)

  • Epidemická situácia sa v niektorých regiónoch zhoršuje
  • O jej vývoji sme sa rozprávali s biochemikom Pavlom Čekanom a matematikom Richardom Kollárom
Ilustračný obrázok
TASR/ Pavel Neubauer, TASR - Martin Baumann
  • Epidemická situácia sa v niektorých regiónoch zhoršuje
  • O jej vývoji sme sa rozprávali s biochemikom Pavlom Čekanom a matematikom Richardom Kollárom

Pavol Čekan je biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX. Študoval na Islande a v minulosti pôsobil na univerzite v New Yorku aj v americkom Národnom onkologickom inštitúte v Marylande. Po 20 rokoch sa vrátil na Slovensko.

V rozhovore pre Startitup uviedol, že rok 2022 už bude rokom, kedy sa bude veľa hovoriť o endemickej fáze. „Nebude dôvod na silné protipandemické opatrenia. Bude to rok, kedy sa s vírusom naučíme žiť,“ vysvetlil Čekan.

Matematik Richard Kollár pôsobil 11 rokov v USA, kde vyštudoval doktorát na Marylandskej univerzite a neskôr pracoval na Minnesotskej a Michiganskej univerzite. Momentálne pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Je tiež hovorcom iniciatívy Veda pomáha – COVID-19. V rozhovore uviedol, že v roku 2022 už hlavnou témou na Slovensku pravdepodobne nebude pandémia, ale jej dôsledky.

  • Ako bude pravdepodobne vyzerať budúci týždeň
  • Ako bude vyzerať rok 2022
  • Či bude tretia vlna pandémie aj poslednou vlnou
  • Ako môžu vývoj situácie ovplyvniť ľudia

Koľko pacientov bude na konci novembra na COVID oddeleniach?

Kollár: Je veľmi ťažké niečo podobné štatisticky odhadovať. Dôvod je nasledujúci – veľmi dobre a pomerne jasne vidíme, aké sú črty v šírení covidu na Slovensku. Vieme povedať, ako nám rastie počet infikovaných. Nevieme však, kedy sa rast zastaví a kedy nastane vrchol.

Keby sme aspoň zhruba vedeli predpovedať tieto parametre, bolo by ľahšie odhadovať, ako bude vyzerať budúcnosť. Bohužiaľ, toto nám chýba. Pri PCR testoch vidíme, že nám vznikajú lokálne ohniská, ktoré sa ale nijako zásadne nešíria.

Nevidíme, že dané ohnisko spôsobuje problém celému regiónu, ako to bolo v minulosti. Teraz je to tak, že nejaká škola alebo závod nájde istý počet prípadov, no z daného klastru sa to ďalej nešíri. Zastaví sa to na zaočkovaných a doteraz premorených.

Problém je, že nám rastie počet klastrov, ktoré sú skryté. Nevieme teda, kde sa nachádzajú. Odhadovať by sa to možno dalo na základe skupín, kde je prítomný veľký počet nezaočkovaných osôb.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie