Celosvetové giganty znižujú pracovnú silu. K Mete sa pridáva Google aj Snapchat

  • Cena akcií Googlu sa za posledný rok znížili o 27,3 %
  • Snapchat chce znížiť počet svojich zamestnancov približne o 20 %
vpravo aplikácie sociálnych sietí vo smartfóne, vľavo žena niečo hľadá v google
Pexels/Valeri Mak Pexels/Czapp Árpád
  • Cena akcií Googlu sa za posledný rok znížili o 27,3 %
  • Snapchat chce znížiť počet svojich zamestnancov približne o 20 %

Nepriaznivá ekonomická situácia sa začína dotýkať aj celosvetových gigantov ako Meta či Google. Ako sme písali v našom článku, spoločnosť Meta zaznamenala za 2. štvrťrok výrazný ekonomický pokles. Vedúci pracovník materskej spoločnosti Facebook oznámil, že súčasné ekonomické podmienky pravdepodobne budú viesť k prepúšťaniu.

Okrem toho chce Meta v priebehu nasledujúcich mesiacov znížiť svoje náklady aspoň o 10 %, informuje portál Fox Business. Okrem zníženia zamestnancov určité úspory môžu spôsobiť aj škrty v režijných a poradenských rozpočtoch. Daným krokom spoločnosť reaguje na spomalenie rastu a rastúcu konkurenciu, píše portál Czechcrunch. K určitým personálnym zmenám sa začína prikláňať aj Google.

Situácia v Google

Ako píše Fox Business, Google tiež požiadal určitých zamestnancov, aby sa uchádzali o nové pracovné pozície, pokiaľ chcú zostať v spoločnosti. Približne 50 zamestnancov pracujúcich v startupovom inkubátore Area 120 má tri mesiace na to, aby si našli novú pozíciu v rámci firmy, informuje Czechcrunch. Zvyčajne ide o 60 dní, avšak pracovníci danej oblasti zvyknú dostať viac času, ak sú ich projekty napríklad zrušené, dodáva Fox Business.

V marci viac ako 1 400 zamestnancov podpísalo petíciu, aby spoločnosť predĺžila zvyčajné 60 dňové obdobie na nájdenie si novej pozície v rámci firmy na 180 dní. Požiadavka mala smerovať najmä k viac ako 100 zamestnancov v divízii cloud computingu.

niekto má otvorené google okno na tablete
zdroj: Pexels/PhotoMIX Company

Hovorca Google tvrdí, že takmer 95 % zamestnancov si v rámci výpovednej lehoty našlo novú pozíciu. Na konci druhého štvrťroka mala spoločnosť 174 014 zamestnancov, pričom išlo o 20,8 % viac než v predchádzajúcom roku. Avšak cena akcií spoločnosti sa za posledný rok znížila o 27,3 %, čo vedie k spomaleniu náboru po zvyšok roka.

Czechcrunch píše, že personálne zmeny prišli po tom, čo šéf spoločnosti Sundar Pichai oznámil požiadavku na zvýšenie produktivity o 20 %. Okrem toho pred troma mesiacmi spoločnosť spomalila nábor nových zamestnancov.

Prepúšťa aj Snapchat

Spoločnosť Snap Inc. tiež nedávno uviedla, že zníži počet svojich zamestnancov približne o 20 %, informuje Fox Business. Generálny riaditeľ Snapchatu Evan Spiegel v správe pre zamestnancov uviedol, že je potrebné znížiť nákladovú štruktúru, aby sa spoločnosť vyhla trvalým stratám. Zároveň dodal, že vytvárajú akýsi zoznam odchádzajúcich zamestnancov a ich zamerania, aby im pomohli nájsť si novú prácu mimo spoločnosti.

aplikácie sociálnych platforiem vo smartfóne
zdroj: Pexels/Tracy Le Blanc

Avšak senior viceprezidentka pre ľudí v Justworks, Allison Rutledge-Parisi, tvrdí, že vzhľadom na to, že Silicon Valley je konkurenčným trhom talentov, snaha nájsť umiestnenie pre ľudí v rámci rovnakej spoločnosti môže priniesť určité výhody. „Bolo by smiešne, keby spoločnosť zahodila skupinu ľudí, ktorých pozná, ktorých riadila a má s nimi vzťah bez toho, aby sme premýšľali nad metodikou, ktorá by im našla iné miesto a iný domov v rámci organizácie,“ uviedla.

Zdroje: Startitup, Fox Business, Czechcrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá