Celý život pracujeme preto, aby sme si mohli užívať tento luxus

  • Každý z nás túži po slušnom zárobku, ale zároveň chceme dostatok voľného času
  • Nájsť rovnováhu medzi oboma cieľmi je niekedy ozaj náročná úloha
  • Ak ťa zaujíma jeden z pohľadov, ako nájsť rovnováhu, tak neváhaj a čítaj
unsplash.com
  • Každý z nás túži po slušnom zárobku, ale zároveň chceme dostatok voľného času
  • Nájsť rovnováhu medzi oboma cieľmi je niekedy ozaj náročná úloha
  • Ak ťa zaujíma jeden z pohľadov, ako nájsť rovnováhu, tak neváhaj a čítaj

Prečo toľko pracujeme? Vieme, najčastejšia odpoveď by bola pravdepodobne, že kvôli peniazom, ale ja sa pýtam prečo? Je pravda, že ich potrebujeme, aby sme pokryli všetky naše náklady na život – myslím tie ozaj nevyhnutné náklady na jedlo, oblečenie alebo bývanie. Ale mimo toho, kvôli čomu pracujeme?

Stručná, ale jasná odpoveď = luxus. Všetko čo chceme, je mať v rukách viac a viac luxusu. Pre niekoho sú to drahé autá, hodinky, lode a všetky tie ostatné úžasné veci, ktoré vidíme na Instagrame. Pre iných je to zas umenie alebo cestovanie. Každý z nás má svoju vlastnú definíciu luxusu. To by však nemalo byť dôvodom toho, prečo celý život pracujeme. Tým skutočným dôvodom by mal byť čas. Áno, práve čas je tým skutočným meradlom úspechu – skutočnou menou podnikateľa, úspešného podnikateľa.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: recitethis.com

Celý život pracujeme len preto, aby sme si kúpili luxusné predmety, namiesto toho, aby sme si užívali ten najväčší luxus, ktorý máme zadarmo, a tým je čas. Mali by sme viac túžiť po voľnom čase, aby sme mohli robiť to, čo chceme, nie to, čo musíme. Mali by sme chcieť viac času na to, aby sme robili veci, ktoré sa nám páčia, nie veci, ktoré nemáme radi. Zabudni na kancelársku prácu, na domáce práce, na kosenie trávnika alebo varenie obeda či večere. Ak nemáš rád tieto činnosti, tak peniaze navyše ti umožnia tieto povinnosti vylúčiť z tvojho života, ale len v tom prípade, ak si dokážeš vážiť svoj voľný čas.

Toto nie je propagácia lenivosti, to je viera v poctivú prácu. Či už fyzickú alebo tú tvorivú, ktorú vykonávame preto, lebo nás baví, máme z nej potešenie a dokážeme si ju  činnosti naplánovať tak, aby sme mali dostatok času a peňazí na tie veci, ktoré nás robia šťastnými. Dôležitým bodom v našom živote je ochota vykonávať prácu alebo činnosti, ktoré z celého srdca milujeme, zadarmo resp. za minimálnu odmenu. Len tak pre naše vnútorné potešenie. Prečo nepomôcť priateľovi, susede, rodine alebo komukoľvek inému s niečim, čo inému pomôže a teba to baví.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: quotefancy.com

Hlavnou dilemou je sloboda verzus posadnutosť materializmom. Naháňať sa za zárobkom veľkých peňazí len preto, aby si si kúpil drahé auto? To je síce pekné, ale ak si uvedomíš, že o auto je potrebné sa starať, umývať ho, z času na čas ho musíš povysávať alebo vytepovať, niečo opraviť a takto by som mohla ďalej pokračovať. Všetko toto sú činnosti, ktoré väčšina z nás príliš neobľubuje a zároveň sú to žrúti času. Áno viem. Teraz si si povedal, že všetko toto za teba urobia iní, stačí zaplatiť – a sme doma. Opäť potrebujeme viac peňazí, na ktorých zarobenie potrebujeme viac času. Ak si to teda zhrnieme, tak je to o tom, že trávime viac času v práci, aby sme si mohli kúpiť luxusné auto. Keď ho už máme, tak opäť musíme viac pracovať, aby sme si mohli dovoliť zaplatiť všetku potrebnú údržbu. A čím drahšie auto máme, tým drahšia je jeho údržba… a takto by som mohla pokračovať ďalej. Výsledkom je to že síce máme naše vysnívané auto, ale zároveň máme menej času na jeho užívanie. Toto naozaj chceme ? 😊

Je mi jasné, že medzi rečami a realitou je veľký rozdiel, no tu ide v prvom rade o princíp. V dobe, kedy je človek bez istého obnosu peňazí viac menej stratený, je takýto postoj k životu naozaj náročný. No pravdou je fakt, že niekedy sa zbytočne naháňame za nepotrebnými materiálnymi vecami, ale kvôli posadnutosti po ich dosiahnutí nemáme dostatok času na to, aby sme si ich naplno užili. Preto radšej investuj viac do svojho voľného času a váž si to, že ho máš. Nechcem príliš mudrovať a dávať rady do života, je to len subjektívny pohľad na vec. Verím ale, že chápeš, ako som to všetko myslela.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech