Cena cigariet stúpne o desiatky centov, niektorí fajčiari však môžu byť spokojni

  • Od februára 2021 by mala škatuľka klasických cigariet zdražieť v priemere o 40 centov
  • K e-cigaretám a zahrievanému tabaku sú potravinári aj ministerstvá zhovievavejšie, zvyšovať by sa podľa plánov tak výrazne nemalo
Terasy na košickej hlavnej ulici sa okolo obeda zaplnili takmer okamžite
TASR/František Iván
  • Od februára 2021 by mala škatuľka klasických cigariet zdražieť v priemere o 40 centov
  • K e-cigaretám a zahrievanému tabaku sú potravinári aj ministerstvá zhovievavejšie, zvyšovať by sa podľa plánov tak výrazne nemalo

Ministerstvo financií navrhlo zvýšenie spotrebnej dane z nedymových tabakových výrobkov ešte začiatkom augusta tohto roka. Potravinári sa ale ohradili.

Nemyslia si, že takéto zvyšovanie je na zahrievaný tabak vhodné, keďže má spotrebiteľovi slúžiť ako spôsob odvykacej kúry od klasického tabaku. Takéto elektronické, alebo inak bezdymové tabakové výrobky majú potenciál byť menej škodlivé, vyjadrili sa pre agentúru SITA koncom augusta. 

Napokon situáciu ohľadne radikálneho zvyšovania dane pripomienkovali aj iné ministerstvá. To sa dialo do konca augusta. Teraz sa má vyjadriť vláda aj parlament. Včera sa téme podrobnejšie venoval aj denník SME

Pripomienky z každej strany

Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR hovorilo, že by šlo o výrazne vyššiu daň, než majú tieto výrobky v okolitých štátoch. Tým pádom by sa oslabila konkurencieschopnosť slovenských podnikov na medzinárodnom trhu. Toto by im mohlo do značnej miery poškodiť. 

Odporúčame za účelom zvýšenia ochrany mladistvých nefajčiarov doplniť znenie o sadzbu spotrebnej dane na mililiter nikotínovej náplne v elektronickej cigarete a kilo nikotínovej zmesi v beztabakových vrecúškach. Zároveň odporúčame upraviť sadzbu dane z tabaku v bezdymových tabakových výrobkoch podľa okolitých štátov, aby nedochádzalo k skokovému nárastu a nekontrolovanému presunu spotreby k návykovým nikotínovým výrobkom, ktoré v súčasnosti nie sú zaťažené spotrebnou daňou,“ vymenoval rezort školstva pre agentúru SITA.

K nim sa pridali aj potravinári. Tí žiadajú, aby sa spotrebná daň na e-cigarety a zahrievaný tabak, ku ktorému patrí aj IQOS, zvyšovala pomalšie. 

Muž, ktorého sa Putin najviac bojí. Jeho meno je v Kremli ako Voldemort, o život nebojoval prvýkrát

Podľa návrhu Ministerstva financií SR má spotrebná daň na bezdymové tabakové výrobky v nasledujúcich rokoch výrazne vzrásť. Sadzba na tento typ tabaku je v súčasnosti 76,70 eura na kilogram, od februára budúceho to má byť 146,10 eura a od roku 2023 potom 207,20 eura. Balenie tabaku určeného na zahrievanie by tak od budúceho roka mohlo zdražieť o 50 eurocentov, informovala SITA.

Obsah tabaku v bezdymových tabakových výrobkoch je polovičný ako v klasickej tabakovej cigarete. 

V súčasnosti predstavuje zdanenie tabaku v BTV približne iba 44 % zdanenia tabaku v cigaretách, návrh novely zákona od februára 2021 počíta so zvýšením tohto podielu na 73 %. Rezort financí tvrdí, že ak sa zvýšenie spotrebnej dane zohľadní v cene, celková cena balenia e-cigariet by mohla maximálne vzrásť o 50 centov.

Novelou zákona sa má do nášho právneho poriadku prebrať eurosmernica, ktorou sa stanovuje všeobecný systém spotrebných daní.

Zdroje: TASR, SITA, financnasprava.sk, sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK