Centrum mesta mohlo dostať novú tvár. Plány na obnovu sa zastavili, po zmene volajú aj Bratislavčania

  • Hotel Kyjev na Kamennom námestí je zatvorený už roky
  • Bratislavčania volajú po rekonštrukcii hotela aj jeho okolia
  • Plány na zmenu chátrajúceho námestia a hotela narazili na problém
Lordship
Väčšina Bratislavčanov by bola za rekonštrukciu bývalého hotela Kyjev a obnovu priľahlého námestia, TASR - Štefan Puškáš, Lordship
  • Hotel Kyjev na Kamennom námestí je zatvorený už roky
  • Bratislavčania volajú po rekonštrukcii hotela aj jeho okolia
  • Plány na zmenu chátrajúceho námestia a hotela narazili na problém

Kamenné námestie s bývalým hotelom Kyjev, Priorom a priľahlým priestorom je hanbou hlavného mesta. Myslí si to až 78 % Bratislavčanov, vyplýva z najnovšieho prieskumu agentúry MNFORCE, ktorý sa realizoval v septembri na vzorke 500 respondentov. Bývalý hotel Kyjev predbehla už len Hlavná stanica, ktorá je dlhodobým problémom hlavného mesta.

Z prieskumu zároveň vyplýva, že Bratislavčania by si priali Hotel Kyjev i priľahlé námestie obnoviť. 

Jeho dlhodobým vlastníkom je spoločnosť Lordship, ktorá zamýšľa budovu zrekonštruovať a chce revitalizovať aj priestor v jej blízkosti, ktorý sa nachádza v lukratívnej lokalite medzi ulicami Rajská a Cintorínska – takmer v úplnom geografickom centre Bratislavy.

20120213_hotel_kyjev_zatvoreny_0080784504
zdroj: TASR - Michal Svítok - Hotel Kyjev zatvorili v roku 2011. Odvtedy chátra.

182906hotel_kyjev_streetartfest_4536074
zdroj: TASR - Jakub Kotian - V roku 2018 v rámci Street art festivalu v Bratislave urobili z fasády hotela Kyjev najväčšie artové dielo v strednej Európe.

Na námestie chcú pritiahnuť ľudí

Z trojuholníka medzi Kyjevom a ulicami Rajská a Cintorínska má vzniknúť zóna, kde sa bude spájať mestský život a umenie. 

V uliciach, ktorými denne prejdú tisícky ľudí, vznikne námestie s množstvom zelene a vybudovanou infraštruktúrou pre kultúrne akcie. Plánované námestie zatiaľ nesie pracovný názov Námestie umelcov.

Kto chce Kyjev obnoviť?

Spoločnosť Lordship je realitný investor a developer, zameraný predovšetkým na retail, kancelárske, rezidenčné a hotelové sektory v strednej Európe.

Lordship má z minulosti skúsenosti s citlivou obnovou historických budov a prinavrátením života do nich tak, aby neboli chátrajúcim skanzenom. Svoju víziu prezentuje tak, že ide o citlivú obnovu, ktorá spĺňa požiadavky a štandardy 21. storočia.

 

Vizualizácie developera ukazujú, že námestie by mohlo byť ďalším srdcom centra Bratislavy, kde sa budú ľudia stretávať. K tomu oblasť predurčuje aj exkluzívna poloha. Nechýbajú na ňom ani kaviarne a dostatok miesta na sedenie.

Vzniknúť má aj podzemné parkovisko, čím sa zvýši aj počet parkovacích miest v centre mesta a zároveň bude k dispozícii ľuďom, prevádzkam a umelcom. 

To ocenili aj Bratislavčania, ktorí si želajú obnovu hotela Kyjev, ale aj priestoru okolo neho – vizualizácia námestia sa páči až 81 % opýtaným. 

V súčasnosti je v priestore umiestnená nevkusná rampa, vedúca do podzemia. Oblasť je využívaná ľuďmi bez domova, okrem zanedbaného okolia mesto dlhodobo bojovalo dokonca aj s potkanmi, ktoré sa tam pohybovali.

Je dôležité zmieniť, že pod „námestím“ sa nemyslí vedľajšie Kamenné námestie, ale trojuholníková oblasť pri ulici Rajská, ktorá dnes nenesie titul námestia, keďže ide len o tranzitnú oblasť. Dnes ju využívajú najmä ľudia, ktorí pri Nemocnici sv. Michala vystúpia z trolejbusu a pokračujú smerom na Kamenné námestie.

fallback_nv5osi71vlqwrtaqd5er
zdroj: Lordship - Developer má v pláne zrevitalizovať hotel Kyjev a vytvoriť pri ňom aj námestie, ktoré bude spájať mestský život s umením.

vizualizacia_verejneho_priestoru_namestie_umelcov_zdroj_lordship
zdroj: Lordship - Vizualizácia Námestia Umelcov pri hoteli Kyjev. V prieskume ju ocenilo až 81 % opýtaných.

vizualizacia_verejneho_priestoru_namestie_umelcov_a_budova_byvaleho_hotela_kyjev_zdroj_lordship
zdroj: Lordship - Obnova námestia sa priamo viaže na rekonštrukciu hotela Kyjev.

Situáciu skomplikovali pamiatkari

Dlhodobé plány na obnovu hotela a jeho okolia však teraz skomplikovalo rozhodnutie pamiatkarov. Hoci hotel v centre hlavného mesta chátra od roku 2011, Pamiatkový úrad ho nedávno vyhlásil za Národnú kultúrnu pamiatku.

„Dodatočná pamiatková ochrana by mohla znemožniť akúkoľvek modernizáciu, a tým aj využiteľnosť budovy a okolitého priestoru,“ tvrdí Rostislav Novák zo spoločnosti Lordship. Developer sa voči rozhodnutiu odvolal.

Aj podľa Bratislavčanov je súčasná pamiatková ochrana okolia hotela Kyjev dostatočná. V prieskume sa tak vyjadrilo až 61 % opýtaných.

  • Prísnejšiu pamiatkovú ochranu si praje len 11 % opýtaných. Až 28 % však nepovažuje bývalý hotel Kyjev a jeho okolie za hodný žiadnej ochrany.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Aké využitie by malo mať námestie pri hoteli Kyjev?

V súčasnosti sa na budovu bývalého hotela vzťahuje ochrana ako na súčasť pamiatkovej zóny, do ktorej patrí Kamenné námestie aj s Priorom.

To pamiatkarom umožňuje dohľad nad stavebnými zámermi, no developerovi celkom nezväzuje ruky. Lordship pritom sám deklaruje, že chce zachovať vysokú mieru pôvodných prvkov všade tam, kde to bude možné – nehľadiac na to, či ide alebo nejde o pamiatku.

„Víziu plánovanej rekonštrukcie budovy bývalého hotela Kyjev sme postupne prispôsobili viacerým požiadavkám odborníkov tak, aby si hotel zachoval čo najviac zo svojej pôvodnej podoby. Chceme zachovať nielen pôvodný vzhľad a objem vonkajšieho plášťa, ale aj viaceré zachované hodnotné pôvodné prvky v interiéri,“ priblížil Novák.

Rozporuplné rozhodnutia z minulosti

Otočka po 10 rokoch: Snaha o zaradenie hotela Kyjev do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok bola už pred desiatimi rokmi. Vtedy to Pamiatkový úrad jasne odmietol. 

Ako dôvody úrad uviedol aj absenciu urbanistickej hodnoty či nevhodné zasadenie objektu do centrálneho prostredia mesta. Zároveň, ak by bol hotel predmetom ochrany, sám úrad priznal, že by to sťažilo jeho ďalšie funkčné využitie.

„Požiadavka zachovania a rešpektovania pamiatkových hodnôt objektov v prípade ich vyhlásenia za NKP je v rozpore s požiadavkami na sfunkčnenie budov a ich modernizáciu v súlade so súčasnými štandardmi,“ konštatoval v roku 2013 Pamiatkový úrad.

Dnes pamiatkari hovoria o ochrane jeho „historickej, spoločenskej, urbanistickej, architektonickej, výtvarnej, umelecko-remeselnej a technickej hodnoty“. Developer zmenu rozhodnutia vníma ako zmenu pravidiel počas hry.

Pripomína, že PÚ a KPÚ vydali ešte v roku 2019 a 2020 rozhodnutia a záväzné stanovisko umožňujúce realizovanie udržiavacích prác a prípravu budovy na rekonštrukciu. Na základe týchto povolení bola väčšina pôvodných, v tej dobe zachovaných, interiérov hotela Kyjev odstránená.

Prípadné požiadavky na vrátenie interiéru do pôvodného stavu sú tak už dnes ťažko realizovateľné. Sami pamiatkari majú na svojej stránke zverejnený dokument o zásadách ochrany v pamiatkovej zóne, kde je celý objekt bývalého hotela Kyjev aj OD Prior označený ako neutrálny.

V bezprostrednom okolí sa pritom nachádzajú aj budovy, ktoré majú z hľadiska pamiatkovej ochrany pridelenú vyššiu prioritu aj o dva stupne. Tento dokument bol naposledy aktualizovaný v auguste 2022, pričom o niekoľko mesiacov neskôr začal PÚ konanie o vyhlásení budovy bývalého hotela Kyjev za NKP. Pri budovách s vyššou prioritou sa tak dodnes nestalo.

„Pre projektovú dokumentáciu citlivej rekonštrukcie budovy, ktorá obnovuje pôvodnú funkciu objektu, a pritom rešpektuje pravidlá ochrany pamiatkových hodnôt stanovených pre rekonštrukcie budov v pamiatkovej zóne, máme kladné stanoviská všetkých dotknutých orgánov okrem KPÚ,“ hovorí Novák.

Rozhodnutie vyhlásiť Kyjev za Národnú kultúrnu pamiatku podľa Nováka proces prípravy obnovy budovy zastavilo a pravdepodobne povedie k jej ďalšiemu chátraniu.

Snímka obrazovky 2023-11-28 o 12.58.40
zdroj: Pamiatky.sk

Snímka obrazovky 2023-11-28 o 12.59.26
zdroj: Pamiatky.sk

20jul2003_Pikni_Kamenne_pre_ludi_22077035
zdroj: TASR - Martin Baumann - Ak by bol hotel vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku, sťažilo by to jeho ďalšie využitie.
Brutálny zásah do urbanistickej štruktúry Bratislavy

Hotel Kyjev sa nachádza v bratislavskom Starom Meste na Rajskej ulici pri Kamennom námestí. Dostavaný bol v roku 1973 a otvorili ho o rok neskôr.

Jeho architektom je Ivan Matušík, ktorý je považovaný za jedného z popredných slovenských tvorcov 2. polovice 20. storočia.

Kriticky sa k projektu stavali aj pamiatkari, ktorí hovorili o „brutálnom zásahu“ do urbanistickej štruktúry Bratislavy. Preto bolo vyhlásenie budov za Národné kultúrne pamiatky dlhodobo odmietané.

20120213_hotel_kyjev_zatvoreny_0040784508
zdroj: TASR - Michal Svítok - Pamiatkari pred 10 rokmi hovorili o brutálnom zásahu do urbanistickej štruktúry Bratislavy.
Najvyhľadávanejšie ubytovanie v hlavnom meste

Na začiatku svojho fungovania bol najvyhľadávanejším ubytovacím zariadením v Bratislave. Budova hotela Kyjev patrí medzi najvyššie v Starom Meste. 

V júni 2018 sa fasáda chátrajúceho hotela zmenila vďaka streetart festivalu na jedno z najväčších umeleckých diel v histórii Slovenska.

Hotel Kyjev v číslach:
  • výška – 65 metrov,
  • podlažia – 19,
  • izby – 180,
  • apartmány – 5,
  • postele – 400.

Inšpirácia svetoznámym hotelom a jeho architektom

Budova, ktorá sa až nápadne ponáša na bratislavský hotel Kyjev, stojí aj v Kodani. Ide o dielo architekta Arneho Jacobsena. Ivan Matušík sa pri návrhu Kyjeva a obchodného domu Prior zrejme inšpiroval práve dánskym hotelom SAS.

SAS Royal Hotel prešiel už niekoľkými rekonštrukciami, ale jeho podoba sa zachovala. V izbe číslo 606 je dokonca rovnaká farebná línia, akú pôvodne navrhol Jacobsen. Tým sa inšpiroval aj Lordship. 

„Inšpirovali sme sa modernizáciou svetoznámeho hotela SAS v Kodani architekta Arneho Jacobsena, ktorý je predobrazom bratislavského súboru budov. Pribudnúť by mali tiež retailové plochy, ako aj prispôsobenie interiéru a vonkajšej fasády súčasným bezpečnostným normám,“ vysvetlil Novák. 

kjv
zdroj: Lordship - Budova hotela Kyjev (vpravo) je takmer identická s hotelom Sas v Kodani.

Hotel SAS Royal, Hotel Kyjev
zdroj: Unsplash, Lordship - Naľavo je ešte nezrekonštruovaný SAS Royal hotel v Kodani a napravo hotel Kyjev v Bratislave.

Kyjev_Sas
zdroj: Lordship - Bratislavský hotel Kyjev sa na dánsky Sas nápadne podobá aj vnútrajškom.

Väčšina Bratislavčanov je presvedčená, že priestor v centre mesta a budovy, okolo ktorých prejdú denne tisícky ľudí, by mali byť reprezentatívne. 

Podľa Lordshipu, ak by Kyjev zaradili na zoznam národných kultúrnych pamiatok, z budovy by to urobilo nemodernizovateľný skanzen a jeho ďalšie ekonomické využitie by sa tak stalo nemožným.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá