Centrum mesta zamilovaných bude každú prvú nedeľu v mesiaci bez áut

  • Už od budúceho mesiaca začne v Paríži platiť pravidelný zákaz vstupu áut do centra mesta každú nedeľu od 10.00 h do 18.00 h
  • Pridáva sa však aj Brusel a spolu vyzývajú k podobnému kroku celú Európu
isaiah-bekkers-494831-unsplash
Unsplash
  • Už od budúceho mesiaca začne v Paríži platiť pravidelný zákaz vstupu áut do centra mesta každú nedeľu od 10.00 h do 18.00 h
  • Pridáva sa však aj Brusel a spolu vyzývajú k podobnému kroku celú Európu

Primátorka mesta Paríž, Anne Hidalgo, spolu so svojím bruselským kolegom, Philippom Closom, prišlaa ako prvá s myšlienkou pravidelne oslobodiť svoje mesto od áut. Ako hlavný dôvod uvádza dvojica naliehavosť meniacich sa klimatických podmienok a vplyv znečistenia ovzdušia na zdravie obyvateľov. Obe mestá sa pre tento krok rozhodli v rámci osláv Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Do centra sa vozidlá nedostanú od 7. októbra každú prvú nedeľu v mesiaci od 10.00 do 18.00 hod, výnimku budú mať len rušné dopravné uzly – napríklad bulvár Sébastopol či cesty pozdĺž Seiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cyrille (@hellxions),

Paríž si svoju prvú slnečnú nedeľu bez áut v centre mesta vychutnal už 16. septembra. Na cestách sa objavili trhy, ľudia organizovali pikniky, stovky obyvateľov nasadli na bicykle. Čo si však Parížania mimoriadne pochvaľujú, je to ticho, ktoré prehlušuje len spev vtákov a krik detí. Minulý rok agentúra Airparif merala znečistenosť ovzdušia a zistila, že v sa v ňom bez áut nachádza až o 25 percent menej oxidu dusičného, ktorý spôsobuje respiračné choroby aj kyslé dažde.

Parížsky boj so znečisteným ovzduším automobilovou dopravou však nie je žiadnou novinkou. Vďaka mnohým iniciatívam od 90. rokov minulého storočia kleslo využívanie automobilov v centre mesta približne o 45 percent a podobne ako v mnohých iných mestách, od roku 2024 tu už nestretneš dieslové vozidlo. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre kúpu „čistejšieho“ vozidla dokonca mesto ponúka dotáciu vo výške 6000 eur.

Zdroj: france24.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech