Ceny benzínu na Slovensku raketovo rastú. Zlom má nastať už čoskoro

  • Ceny ropy sa znížili
  • Slováci to však pri tankovaní nepocítili
muž pri motorke tankuje na čerpacej stanici
TASR/Henrich Mišovič
  • Ceny ropy sa znížili
  • Slováci to však pri tankovaní nepocítili

Zvyšovanie cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch je evidentné a premieta sa to aj do cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach a taktiež do cenoviek tovarov na pultoch v našich obchodoch.

Rýchle zdražovanie nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov na účtoch v bankách.

K téme vysokých cien pohonných látok sa najnovšie vyjadrili aj analytici z projektu Dáta bez pátosu: „Na Slovensku istý minister odmietol v máji akceptovať návrhy na zníženie spotrebnej dane na benzín a tak máme daň na 51 centoch/liter a DPH stále na 20 %. Veronika drukovala a zatiaľ sa neopravila, že pri znížení spotrebnej dane ušetria len SÚV-isti.“

Konštatujú, že ceny benzínu na Slovensku narástli za mesiac o 9 centov, čo na 50-litrovej nádrži robí 5 euro. Pripomínajú, že v Nemecku ministri zasadli a od 1. júna znížili spotrebnú daň na benzín o 30 centov.

„Dali prísľub a tlačili na miestne ‚slovnafty’, aby to premietli do koncových cien. Spotrebná daň na benzín v Nemecku je 36 centov. To je o 15 centov menej ako na Slovensku. Ceny benzínu v Nemecku klesli za mesiac o 27 centov. To je na 50-litrovej nádrži 14 eur!“

„Rozdiel medzi cenami benzínu v Nemecku a na Slovensku sa z 37 centov koncom mája znížil na 1,5 centa dnes. Na 50-litrovej nádrži to urobí necelé 1 euro. Ale v Nemecku je väčšina benzínov vyrábaná z drahej ropy BRENT a/alebo WTI a na Slovensku z ropy Ural, ktorá je o takmer 30 % lacnejšia. Toto by si zaslúžilo vysvetlenie buď od Molu-Slovnaftu, alebo od Nemeckých rafinérií.“

ceny benzínu
zdroj: Dáta bez pátosu

Dodávajú, že v Nemecku napriek rastu cien ropy v júni oproti máju došlo k plnému premietnutiu zníženia spotrebnej dane o 30 centov do koncových cien pre motoristov. 

Podľa analytikov sa ľahko môže stať, že benzín v Nemecku bude na začiatku prázdnin priemerne lacnejší ako na Slovensku. „Budúci týždeň by už mal benzín a aj nafta zlacnieť. Ropa ide trendovo dole. Z maxima v strede júna stráca 8 – 10 centov, čo je skoro 10 %. Ural kopíruje Brent s oneskorením 5 – 7 dní. Tak sme zvedaví, čo s tým spraví Slovnaft – v júli by mali byť ceny na pumpách nižšie.“

Moskva upozorňuje, že plány skupiny G7 na stanovenie stropu pre ceny ruskej ropy povedú k výpadku dodávok na svetové trhy a prudkému nárastu cien pre európskych spotrebiteľov. 

„Ide o ďalší pokus zasahovať do trhových mechanizmov, čo môže viesť len k nerovnováhe na trhu,“ varoval podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v televíznom vystúpení. Podľa neho to povedie k nedostatku komodity na trhu a ďalšiemu rastu jej cien, takže sa toto opatrenie obráti proti navrhovateľom, ako sa to stalo už viackrát.

Nová dohoda

Lídri skupiny G7, siedmich najbohatších krajín sveta, sa na samite dohodli, že budú pracovať na cenovom strope pre ruskú ropu, aby sa znížili príjmy Kremľa, v snahe zastaviť ofenzívu Moskvy na Ukrajine.

A hoci Západ už zaviedol proti Rusku viaceré balíky sankcií v reakcii na februárovú inváziu ruskej armády na Ukrajinu, zameranie sa na ropný priemysel predstavuje doteraz najväčšiu hrozbu pre ruskú ekonomiku.

tankovanie
zdroj: Unsplash/Sippakorn Yamkasi

A zatiaľ čo sa európske štáty snažia znížiť spotrebu ruských uhľovodíkov, Moskva sa snaží presmerovať dodávky energií do Ázie. Novakovo varovanie prišlo v čase, keď prudký nárast cien ropy vyvoláva vo svete čoraz väčšie obavy.

Veľkí producenti z aliancie OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom sa pritom vo štvrtok držali pôvodných plánov na rast produkcie, a to aj napriek výzvam na väčšie zvýšenie ťažby, aby pomohli skrotiť ceny ropy.

Na pravidelnej mesačnej videokonferencii 23 členov OPEC+ súhlasilo s pridaním ďalších 648 000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne na trh v auguste, rovnako ako v júli.

Zdroje: Dáta bez pátosu, SITA, WOOD & Company   , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá